Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie wierszami z 74HC138

10 Wrz 2014 18:42 1977 4
  • Poziom 23  
    Witam
    Zakupiłem sterownik matryc E-40 chcę go podłączyć pod panel led 16*120 na kolumnach 16 diod jest HC595 +ULN2803, dorobiłem tylko sterowanie wierszami na HC138 + Mosfet na każdy wiersz na wzór fabrycznych matryc który krótki opis znalazłem w necie.Panel led 16*120 z tym sterownikiem i z programem HD2014
    wyświetla napis podwójnie z tym ze jest jeden cały i 2 połówki tego napisu.
    Myślę ze to wina sterowania wierszami. Jak podłączyć 2 układy HC138 i sterować jednym sygnałem ABC ? bo na tym schemacie ciężko się połapać, czy bufor HC245 jest konieczny? może to jest wina takiego wyświetlania.

schemat panelu fabrycznego

sterownik który kupiłem na Ebay- myślałem ze jest to wada ze tak wyświetla wiec kupiłem następny w polsce

sterownik który kupiłem w firmie Nexun

• Poziom 27  
    Jeżeli dobrze zrozumiałem, chodzi Ci o takie połączenie dwóch układów 74HC138 żeby otrzymać jeden dekoder 16-wyjściowy. To proste. Oprócz wejść adresowych A, B, C (lub inaczej A0, A1, A2) dekoder 74HC138 ma jeszcze wejścia strobujące /E1, /E2, E3. Żeby wyjście dekodera wybrane adresem przeszło w niski stan aktywny, na dwa pierwsze wejścia strobujące musi zostać podane zero a na trzecie jedynka, w przeciwnym wypadku wszystkie wyjścia są nieaktywne. Wystarczy połączyć wejście /E2 (lub /E1) pierwszego dekodera z wejściem E3 drugiego żeby otrzymać dodatkowe wejście adresowe D (lub inaczej A3). Pozostałe wejścia strobujące obu dekoderów muszą być oczywiście odpowiednio wysterowane zerem lub jedynką (lub połączone z masą lub Vcc o ile nie są wykorzystane do strobowania).
    Ze schematu wynika, że bufor 74HC245 został wykorzystany tylko dla adresów A, B i C. Nie jest on konieczny jeżeli wyjścia sterownika mają wystarczającą obciążalność żeby sterować kilkoma wejściami. Złe wyświetlanie to na pewno nie jego wina tylko złego dekodowania.
  • Poziom 23  
    Połączyłem HC138 tak jak opisałeś ale to nic nie dało. Dzwoniłem dziś do firmy gdzie kupiłem ten sterownik powiedzieli ze jak nie pomoże ustawienie programu HD2014 to nie wiedzą co może być za przyczyna. Chiński sterownik który wcześniej kupiłem tez ta matryca wyświetlała. Mam panel 32*64 tylko ze RED jeden kolor.
    Panel na tych sterownikach pracują super. To teraz nie wiem jak przerobić matrycę 120*16 aby wyświetlała poprawnie. Już siedzę 2 dzień i wyczerpały mi się pomysły.
  • Poziom 23  
    Pożyczyłem od znajomego chińską matryce 16*64 i sterowniki wyżej opisane pracują na niej prawidłowo.
    Układy jakie są w niej to:
    74HC595 - 8 szt.
    74HC04 - 1 szt.
    74HC138 - 2 szt.
    74HC245 - 2 szt. i jeszcze drivery APM4953 - 8 szt.

Mam prośbę do was, czy ktoś wie i mógłby rozrysować schemat sterowania tej matrycy? po co są te HC245 i HC04? a może ktoś ma schemat takiej lub przybliżonej
    matrycy. Proszę o pomoc bo chyba sam nie dam radę z z tym.
  • Poziom 23  
    Witam po długiej przerwie. Problem złego wyświetlania na matrycy rozwiązałem.
    Winą tego było złe sterowanie matrycą i zła kolejność wyświetlania wierszy.
    Na rysunku przedstawiam poprawny schemat sterowania wierszami 16*x ,
    może komuś się przyda gdy by chciał sterować 16 wierszy sygnałami ABCD
    układami 2x74hc138. Mam też w pdf schemat PCB jak by ktoś chciał.
    Dziękuje za pomoc kolegom i uważam za temat zamknięty.