Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ciągłe zasilanie bateriami słonecznymi 30 W

videomark 10 Sep 2014 20:43 2079 12
    videomark
    Level 9  
    Witam.
    Potrzebuję całodobowo zasilić urządzenie o mocy 30 W 24 V.
    Proszę o pomoc w doborze mocy ogniw fotowoltaicznych, pojemności akumulatora i regulatora, tak aby w najkrótsze i najbardziej zachmurzone dni w roku nie zabrakło prądu do zasilania w/w urządzenia.
    Z góry dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam
    JacekTorun
    Level 17  
    Uważam że te założenia są złe, w lato 90% mocy nie będzie wykorzystane potrzebujesz 720wh na dobę, i obliczenia trzeba robić dla grudnia, bo wtedy najmniej energii daje słońce.
    Moim zdaniem panele musiały by być ~600W, akumulator minimum 120ah, bo w grudniu panele oddają 10-15% mocy i tylko przez 5-6 godzin, a słońce wychodzi tylko raz na kilka dni, żeby wtedy te akumulatory porządnie doładować, czasem 10 dni masz bez słońca, dlatego takie parametry.
    Dane na podstawie mojej instalacji w Toruniu, więc jak mieszkasz na południu może być lepiej.
    Panele amorficzne, lub monokrystaliczne, poli się nie nadają, bo w zimę dają mniej mocy.
    Na temat regulatora się nie wypowiem.
    Kwazor
    Level 32  
    Potrzebujesz 30Ah na dobę. Więc 120Ah jest zapasem na 4 dni.
    U mnie mam 180Wp i np teraz ( mgła godzina 8:50 ) mam ładowanie na poziomie 10W-12W..
    Myślę że 360Wp wystarczyło by spokojnie.Co nawet w pochmurne dni dało by ci ~20-30W ładowania co może by nie starczyło na ładowanie ale na utrzymanie urządzenia..
    2 Pamiętajmy o prądzie ładowania... jesli chcemy by akumulator długo żył to lepiej nie przekraczać 1/10Q czyli 12A x 24 ~288W... 2/10Q też dużej mu krzywdy nie zrobi.

Co do paneli i Regulatora : To albo 4 panele q-cells SL2-90 albo Amorfiki w podobnej mocy.( tylko amorfiki są większe od cigs )

Regulator tylko MPPT i tu 20A potrzebny czyli Tracer 2215RN.
    JacekTorun
    Level 17  
    Bronił bym moich obliczeń, bo w grudniu z tych 600W paneli da się uzyskać ~ 21kwh, a potrzeba 21,6kwh (30x0,72kwh).
    Przez najgorsze 30 dni w roku panele dadzą w dni bez słońca średnio po~0.45kwh na dobę, liczę 24 takie dni, i 6 razy wyjdzie słońce dając 1.8kwh na dzień.
    24x0,45 = 10,8kwh
    6x1,8 = 10,8kwh
    Razem 21,6kwh, czyli mniej więcej tyle ile potrzeba.
    Pojemność akumulatorów też jest potrzebna tak duża bo to słońce czasem i 10 dni nie wyjdzie wtedy deficyt dobowy mocy masz ~0.3kwh.
    Dlatego to co podałem to na styk będzie, a panel 360w nie ma szans żeby wystarczyło w naszej szerokości geograficznej w najgorszym miesiącu.

Napięcie ładowania akumulatora to ~29v + spadki na regulator ~2-3v, więc prąd z paneli o mocy 600w będzie teoretycznie ~19A, - ~1A pobierze urządzenie, czyli teoretycznie prąd ładowania 15%C, ale taki może być tylko kilka razy w roku w ziemie i przez pierwszą godzinę kiedy akumulator mocno rozładowany a słońce w środku dnia nagle z za chmur by wyszło i zaświeciło pełna mocą. Jak akumulator naładowany to nie popłynie taki prąd, nawet jak słońce świeci na max.

Jeśli dało by się to urządzenie wyłączać na kilka godzin w nocy, to moc paneli można drastycznie zmniejszyć.
    Kwazor
    Level 32  
    Szczerze ? Większe akumulatory niż "stado" paneli... 600W to średni prąd ładowania na poziomie 23A a taki prąd dla akumulatora 120 Ah to 1/5Q i akumulatory w kość dostaną..
    Liczysz tą moc paneli jakby w ogóle grudzień nie miał słońca... tak nie licz bo wychodzą monstrualne moce paneli..a co wtedy zrobić z taką mocą w lato ?Lepiej mniej mocy a większe akumulatory..
    Nie wiemy ile miejsca na dachu/scianie itd.. ma pytający.
    Ja mając 180Wp i fatalne kąty + drzewo w słoneczny dzień wyciągam do 40Ah(instalacja 12V) a moc narazie to ~140W A Słonce użyteczne mam od 10:30 do 15 tej..
    JacekTorun
    Level 17  
    Mam panele od 3 lat i wiem co piszę i to są realne moce z paneli w grudniu.
    Jak jest pełne zachmurzenie i nie widać przez chmury tarczy słońca, nawet nie ma prześwitu to masz max 15% mocy w południe i panele dają cokolwiek przez ~6 godzin, tak od 8.00 do 14.00. Jak pada deszcz to max 10%.

Pokaż dane panela o którym piszesz, ja podałem i tak za dużo bo 20A, realnie będzie ~17A.
    Monokrystaliczny panel 30w/12v ma prąd max 1.7A jak dasz 10 równolegle i dwa razy w szereg to masz max 17A (34v, ale na regulatorze spadek tez jest), pokaż panele z mocą 600W i z prądem 23A o których piszesz.
    Kwazor
    Level 32  
    Ok to 6x90W CIGS-y Vmpp 65.2V i 1.38A czyli 65.2V i 8.28A= 539W
    Dzięki MPPT robimy z tego 24V czyli : 539/24 = 22.45 A * 0.96( sprawność MPPT) =21.5A... przy 7 panelach dodaj 3.6A..

I zamiast pchać 23A z dachu ( przekrój kabla) bierze sie panele wysoko napięciowe
    i konwersje robi na dole.... z sprawnościa 96%..
    JacekTorun
    Level 17  
    Napiszę jeszcze raz.
    NAPIĘCIE ŁADOWANIA AKUMULATORA TO 29V. NIE 24V !!!!

Sprawność regulatora powiedzmy 90%
    czyli 539wx0,9 = 485w
    485w/29v = 16,72A
    (600W /29v = 20,7A , sprawność regulatora 90% i będzie 18,6A, praktycznie tak jak podałem)

Masz problem z matematyką i nie rozumiesz że akumulator ładuje się wyższym napięciem ?
    Urządzenie mające zasilacz impulsowy (przetwornicę) pobiera odpowiednią moc, i będzie działać na 21v,24v i na 29v, tylko prąd będzie pobierało różny, ale akumulator ma tak jak napisałem, że napięciem 24v go nie naładujesz, bo napięcie spoczynkowe nowego akumulatora to 25,2-26v, a ładowania zazwyczaj 28.8, a 24v to tylko napięcie znamionowe.

Nie ma sensu się licytować, jak nie będzie śniegu w grudniu, to sam sprawdzisz.
    W 2012r był śnieg i było lepiej, ale w 2013r przez ponad tydzień był deszcz, mgła, i pełne zachmurzenie, dopiero ~22-24.12 wyszło trochę słońca.
    Tak się składa że notowałem to na kalendarzu i jeśli nie wyrzuciłem to mogę wyszukać. W 2010 i 2011r miałem wiatrak i wtedy notowałem kiedy wiało, i również słońce, i takie dane przydały się do przejścia z wiatraka na panele, bo dają w moich warunkach dużo więcej energii.
    Zdzisław7
    Level 21  
    Doszedłem po kilku latach do tego samego wniosku. Obciąłem dwie kratownice od wiatraków do
    5m i na każdej montuje 8 paneli 190W. Teren miejski zabudowany. Wiatraki miały 7m. Zostawiłem jeden 12m fi 3,6m. Bardziej dla ozdoby niż dla prod. mocy. Ciągłe zasilanie bateriami słonecznymi 30 W Ciągłe zasilanie bateriami słonecznymi 30 W
    videomark
    Level 9  
    Witam.
    Dziękuję za odpowiedzi, na ich podstawie zamierzam zbudować instalację 24 V, zakupić 2 akumulatory 80 AH 12 V, 2 ogniwa fotowoltaiczne poli o mocy 250W każde, wpięte w szereg i regulator MPPT, prosił bym o doradzenie w miarę dobrego regulatora za przystępną cenę.
    Z góry dzięki.
    koniszua
    Level 15  
    W miarę tani regulator MPPT to Tracer-2210RN 12V/24V 20A MPPT na 24V max moc PV 520W ale do tanich nie należy, tańszych nie znalazłem jak na razie :/

P.S.
    Tyle ze ja szukałem takich na wejściu z PV 100V na niższe napięcia V może i są ;)
    Krzysztof Turek
    Level 2  
    videomark, Napisz jak poszła instalacja systemu.
    Zajmuję się takimi systemami od lat i z zaciekawieniem przeczytałem cały wątek.
    Niestety planując zasilanie w miarę stabilne (takie gdzie ilość produkowanej energii pokryje statystycznie w 100% zapotrzebowanie) należy wykonać przy uwzględnieniu nie tylko prądów ładowania ale też i sprawności takiego systemu a niestety systemy offgridowe mają sprawność nie za dobrą. Już użycie regulatora MPPT podnosi ogólną sprawność całego układu ale nadal straty są ponad 15%.
    I tak:
    Moim zdaniem masz zdecydowanie za mały cały system. Według moim wyliczeń potrzebujesz 2 razy więcej baterii słonecznych na ciągłą pracę w grudniu - a jeśli zależało by mi na dużym bezpieczeństwie instalacji zainstalował bym 3 razy więcej niż planujesz (takie systemy się czasem w Polsce robi jeśli priorytetem jest ciągłość zasilania).
    Z zaciekawieniem czekam na Twoją opinię.
    koniszua
    Level 15  
    Mam 2x75w cigsy Qcells kontroler Tracer 1210RN 10A 12/24V z systemem MPPT też docelowo potrzebuję co najmniej 30W na kilkanaście godz. miałem podpięty amperomierz i w listopadzie/grudniu/styczniu nie było prawie słońca realnie ledwie w najlepszym przypadku osiągałem około 1A przy takiej pogodzie czyli nie krzyw się jak ktoś ci mówi że potrzebujesz co najmniej 600W PV, zmiany klimatu powodują większe zachmurzenie wiec mamy mniej słonca jeśli potrzebujesz te 30W koniecznie to nawet 600W PV będzie mało na taką pogodę :/

U mnie sa góry wiec mam dodatkowe straty zanim słonce z za nich wyjdzie dziennie (a dzień krótki rano około 1-1.5h i popołudniu to samo) z moich obserwacji i wyliczeń w dzień pochmurny ich pokrywa ciągła ledwie generowało do 1A a to jest ledwie około 10W uwzględniają straty kontroler aku otrzymasz ledwie 5W odzysku dla urządzenia czyli 6x za mało do samego działania a co dopiero do ładowania aku.

w moim przypadku z obliczeń wynika że potrzebuję około 1000W w PV na zimę aby zapewnić sobie moc którą potrzebuję, natomiast inna sprawa na lato gdy będzie nadmiar mocy wtedy po prostu moc nadmiarową wykorzystać można do grzania chociażby wody w bojlerze masz za 'darmo' ciepła wodę wtedy ;)

Podsumowując nie słuchaj tych co ci mówią ze starczy 250-500w na zimę powiem więcej nawet latem w dni deszczowe pochmurne może to być za mało :/ Stawiaj 800-1000W bo wtedy będziesz miał zapewnione dostateczne zasilanie na jesień zimę.

P.S.
    W najgorsze dni grudniowe miałem max 3% uzysku czyli:
    150W * 0.03% = 4.5W nie starczało nawet na ładowanie fona :/