Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Jackson I - "pierdzenie" odbiornika w FM

10 Wrz 2014 20:57 1296 4
  • Poziom 6  
    Witam,
    Odkryłem kolejny problem z moim radiem, które nie było użytkowane kilka lat.
    Odbiornik w FMie "pierdzi" jakby nie było filtra NB/ANL - tu jednak czy jest on włączony czy nie to efekt jest ten sam.
    AM/SSB odbiera prawidłowo.
    Poziom tych zakłócen nie przeszkadza w pracy radia/odbiornika jednakże na innym Jacksonie postawionym obok slychać ta róznice.

Dodam jeszcze że oba radia podłaczone są do tego samego zasilacza.
    W tym "pierdzącym" mam do wymiany potencjometr Mic-gain/rf-gain ale nie wiem czy to ma wpływ na to..
  • PCBway
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Zestrój prawidłowo demodulator FM-u na L4.

President Jackson I - "pierdzenie" odbiornika w FM

Idealnie wstroisz demodulator za pomocą innej stacji nadającej w FM-ie.
    Korespondent może np. liczyć a Ty w tym czasie stroisz L4 na jak najmniejsze zniekształcenia i na największy sygnał akustyczny w głośniku.

Pozdrawiam.
  • PCBway
  • Poziom 6  
    No i nie wiem czy przyczyną tego pierdzenia była ta cewka czy nie ale wiem że teraz potrzebuję nową taką cewkę własnie. Może znasz wartości i gdzie mógłbym ją znaleść ?
    Poprostu ją dotknąłem i chciałem przekręcić i się rozpadła.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

marc021 napisał:
    Poprostu ją dotknąłem i chciałem przekręcić i się rozpadła.

Do demodulatora możesz wstawić dowolny (powtórzę - dowolny) obwód rezonansowy na częstotliwość 455 kHz.

Dowolna cewka to znaczy dowolna :D ale pasująca mechanicznie do płytki PCB.

Pozdrawiam.
  • Poziom 6  
    Witam,
    Udało się wymienić filter. Wydaje mi się jednak że nie to było przyczyną dziwnie zachowującego się odbiornika FM.
    Problem w tym że stawiam obok siebie dwa Jacksony. Obydwa podłączone do tego samego zasilacza, obydwa bez anteny i teraz co się dzieje w FMie:
    - pierwszy (dobry Jackson) nie trzeszczy i szumi głośno że aż kłuje w uszy. Zmieniam bandy i dalej tak samo...
    - drugi Jackson (problemowy) - szumi cicho a zmieniając bandy na najnizszych szum maleje a na wyższych rośnie. Wygląda to tak jakby jeszcze sam wzmacniacz był gdzieś przytłumiony i nie wysyła do głośnika odpowiednio głośnego sygnału.

AM/SSB na obu radiach OK.
    Nadawanie na obu radiach OK.