Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

President Jackson I - "pierdzenie" odbiornika w FM

10 Sep 2014 20:57 1533 4
  • Level 7  
    Witam,
    Odkryłem kolejny problem z moim radiem, które nie było użytkowane kilka lat.
    Odbiornik w FMie "pierdzi" jakby nie było filtra NB/ANL - tu jednak czy jest on włączony czy nie to efekt jest ten sam.
    AM/SSB odbiera prawidłowo.
    Poziom tych zakłócen nie przeszkadza w pracy radia/odbiornika jednakże na innym Jacksonie postawionym obok slychać ta róznice.

Dodam jeszcze że oba radia podłaczone są do tego samego zasilacza.
    W tym "pierdzącym" mam do wymiany potencjometr Mic-gain/rf-gain ale nie wiem czy to ma wpływ na to..
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Zestrój prawidłowo demodulator FM-u na L4.

President Jackson I - "pierdzenie" odbiornika w FM

Idealnie wstroisz demodulator za pomocą innej stacji nadającej w FM-ie.
    Korespondent może np. liczyć a Ty w tym czasie stroisz L4 na jak najmniejsze zniekształcenia i na największy sygnał akustyczny w głośniku.

Pozdrawiam.
  • Level 7  
    No i nie wiem czy przyczyną tego pierdzenia była ta cewka czy nie ale wiem że teraz potrzebuję nową taką cewkę własnie. Może znasz wartości i gdzie mógłbym ją znaleść ?
    Poprostu ją dotknąłem i chciałem przekręcić i się rozpadła.
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

marc021 wrote:
    Poprostu ją dotknąłem i chciałem przekręcić i się rozpadła.

Do demodulatora możesz wstawić dowolny (powtórzę - dowolny) obwód rezonansowy na częstotliwość 455 kHz.

Dowolna cewka to znaczy dowolna :D ale pasująca mechanicznie do płytki PCB.

Pozdrawiam.
  • Level 7  
    Witam,
    Udało się wymienić filter. Wydaje mi się jednak że nie to było przyczyną dziwnie zachowującego się odbiornika FM.
    Problem w tym że stawiam obok siebie dwa Jacksony. Obydwa podłączone do tego samego zasilacza, obydwa bez anteny i teraz co się dzieje w FMie:
    - pierwszy (dobry Jackson) nie trzeszczy i szumi głośno że aż kłuje w uszy. Zmieniam bandy i dalej tak samo...
    - drugi Jackson (problemowy) - szumi cicho a zmieniając bandy na najnizszych szum maleje a na wyższych rośnie. Wygląda to tak jakby jeszcze sam wzmacniacz był gdzieś przytłumiony i nie wysyła do głośnika odpowiednio głośnego sygnału.

AM/SSB na obu radiach OK.
    Nadawanie na obu radiach OK.