Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z zawieszaniem się PC

28 Kwi 2005 17:10 1002 7
  • Poziom 11  
    Witam. Otóż od pewnego czasu mam pewien problem. Uruchamiając gry wykorzystujące 32-bitowe tekstury (quake3, czy nfsu), po pewnym czasie komputer mi sie zawiesza, a na monitorze pojawia sie czarny obraz z kilkoma liniami pixeli. Tak dzieje sie podczas gry. Gdy zaś zostawie odpaloną grę w menu, to samo dzieje sie po jakichś 2 minutach. Dzieje się tak także w prostych grach z grafiką 2d, np tibia. Ta sama sytuacja ma miejsce, gdy komputer zostawie na noc, ściagając jakieś pliki. Nie jest to raczej wina monitora, gdyż gry te odpalam pod 800x600. Monitor obsługuje rozdzielczości dużo większe. Gdy uruchamiam gry takie jak np Heroes of Might and Magic 4 (spore wymagania sprzętowe, szczególnie ram), mogę grać bez problemu. Sytuacja trochę polepsza sie gdy zdejmę obudowę komputera, i postawię obok pokojowy wentylator. Format+reinstalacja windowsa nie pomogła. Gdy odpaliłem Knoppixa w X, PC również się zawiesza.

Software:
    Win98SE, Directx9, wszystkie sterowniki (karta grafiki itp)
    Hardware:
    Intel 440 BX, P3 450MHz, 128 RAM, Monitor Mac XJ700T, Grafika GeForce4 MX 440-SE (64MB), wcześniej posiadałem VooDoo3, sytuacja ta sama.

Co może być tego powodem? Przegrzewanie sie Chipsetu? Procesora?
    Ram jest w porządku, robiłem testy z UltimateBootCD, kilka programów diagnostycznych nie wykryło żadnego błędu. Dodam że nie bawiłem się w overclocking na moim pc :D

Z góry dzięki za odpowiedź.
  • Poziom 28  
    Wymień zasilacz bo prawdopodobnie masz słaby
  • Poziom 11  
    Radzious napisał:

300W, kupony 3~ miesiace temu
  • Poziom 28  
    raz0r napisał:
    Radzious napisał:

300W, kupony 3~ miesiace temu

A przy innym dobrze chodzi zawsze mozna sprawdzić zobacz jakie napięcia podaje i czy sa dobre

a płyta jest sprawna, zobacz wygląd kondensatorów czy są grube

zobacz jeszcze temperatury na procku i grafie
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Sprawdź napięcia zasilające oraz temperaturę chipsetu karty graficznej i pamięci na tej karcie.
  • Poziom 26  
    Koniecznie sprawdź wentylator - temp. procka (zwłaszcza AMD).Aby dojść do ładu w miarę szybko proponuję ci podmieniać komponenty : zasilacz , kartę grafiki , pamięć itd.
  • Poziom 11  
    Z moim poprzednim zasilaczem miałem ten sam problem, więc to nie wina zasilacza. to samo dotyczy karty grafiki. Kondensatory nie są wypukłe na szczeście.
    BYć może to wina chipsetu płyty głównej lub procka?
    Zastanawia mnie dlaczego nawet przy prostych grach komp mi się zawiesza, co lepsze nawet gdy kompa nie używam przez kilka godzin.
    BTW może to być związane z tym, że płyta główna nie obługuje AGP4 ?
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Witam.
    Jak masz grafike na AGP4x a plyta obsluguje AGP2x to nie powinno byc problemu. Plyta sie dostosuje. Pynajmniej u mnie tak bylo (P3 500 + plyta chyba Shuttle hot 661 i grafika GF2 MX400 64RAM AGP4x).
    Stawiam na temp karty graficznej
    PS. Przedmuchaj port AGP i przeczysc styki graficznej