Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha htr-6030 i zeusy -

10 Wrz 2014 22:02 1779 14
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich,
    Posiadam amplituner Yamaha htr-6030. Mam też do nagłośnienia poprawiny (około 5-6 godzin) za pomocą kolumn tonsil Zeus.
    Czy ten amplituner da radę tym kolumnom ? Nie chciałbym spalić go. Myślę że nie będzie grał na pełnej mocy, a około 3/4 bo tyle wystarczy.

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Nie da rady, możesz nawet uszkodzić kolumny przesterowywując je. Poza tym Zeusy mają 4 ohm.
  • Poziom 9  
    Znalazłem taką treść w instrukcji:

AUDIO SECTION
    • Minimum RMS Output Power for Front, Center, Surround
    [U.S.A. and Canada models]
    1 kHz, 0.9% THD, 8 Ω .................................................... 100 W
    [Other models]
    1 kHz, 0.9% THD, 6 Ω .................................................... 100 W
    • Maximum Power (JEITA)
    [U.S.A. and Canada models]
    1 kHz, 10% THD, 8 Ω ..................................................... 135 W
    [Asia, China, Korea and General models]
    1 kHz, 10% THD, 6 Ω ......................................................135 W
    • MAX Power Per Channel
    [U.K. and Europe models]
    1 kHz, 0.7% THD, 4 Ω ...................................... 105 W or more

• IEC Power
    [U.K. and Europe models]
    1 kHz, 0.1% THD, 8 Ω ........................................ 90 W or more
    • Dynamic Power
    [U.S.A. and Canada models] (Impedance Selector: 8 Ω)
    (IHF, 8/6/4/2 Ω) .......................................... 110/130/175/185 W
    [Other models]
    (IHF, 6/4/2 Ω) .................................................... 105/135/165 W
    • Dynamic Headroom
    8 Ω .................................................................................... 0.41 dB

Czyli chyba jednak 4 ohm nie stoi na przeszkodzie.
    Dlaczego nie da rady ? Odpowiedź dla mnie zbyt krótka i uboga w argumenty.
    Jest napisane że ma 5 x 105W ale to między bajki można włożyć.
    W stereo myślę że te 2x100W chyba będzie bo jest maksymalny pobór 240W

Kolumny mają głośniki 30 cm
    wg specyfikacji poniżej mają 120 W RMS,

http://www.tonsilsklep.pl/index.php?p176,tons...y-gdn-30-120-1-8-ohm-cameleon-zielony-do-zeus

a że są 2 głośniki czyli 240W RMS, czyli co do zasady głośniki 2 razy mocniejsze niż wzmak powinno się sprawdzić. Tym bardziej że napisałem że będą grały na 50-70%.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    Jeśli negujesz moją odpowiedź to Twoja sprawa, doradziłem Ci, że połączenie byle jakiego wzmacniacza, gdzie producent podaje moce przy 10% THD do tych kolumn to pomysł poroniony, szkoda tych głośników tylko, one potrzebują minimum 150W RMS przy zniesztalceniach wynoszących mniej niż 1%. I taka mała analogia, weź malucha z hakiem i na przyczepkę załaduj z 1000 kg i spróbuj nim pojechać - owszem pojedzie tylko jak szybko ten maluszek wyzione ducha? No i tak właśnie bedzie z Twoim wzmacniaczem jak z tym maluszkiem. Ale rób co chcesz. Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Czyli lipa .... poprawiny w ten weekend a ja nie mam wzmaka.
    Posiadam jeszcze stary Unitra ZRK AT 9100 Czy on się nadaje ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 33  
    Zamerstary napisał:
    Nie da rady, możesz nawet uszkodzić kolumny przesterowywując je. Poza tym Zeusy mają 4 ohm.

Może mi kolega wyjaśnić w jaki sposób można je uszkodzić przesterowując? Dodam, że Zeusy mają zabezpieczenie na GDWT (acz wiem, ze może czasem zawieść). Zresztą, to musi słoń na ucho nadepnąć, żeby nie słyszeć, że coś jest nie tak i wzmacniacz porządnie przesterowuje...

ufol_86 napisał:
    osiadam jeszcze stary Unitra ZRK AT 9100 Czy on się nadaje ?

Jeżeli ma fabryczne BDP285/286 na stopniu końcowym to absolutnie nie. Na 4R spalisz te tranzystory po kilku sekundach grania na pełnej nocy. A jeśli mocniejsze tranzystory tam są, to i tak trzeba kontrolować temperaturę radiatora.

Co nie znaczy, że popieram wykorzystanie sprzętu domowego na imprezę, chociaż swój myślę bym ryzykował, ale co rusz koniecznym by było kontrolowanie temperatury i czy przesteru nie ma.
  • Poziom 43  
    Wzmacniacz Yamaha htr-6030 nie ma aktywnego chłodzenia, więc dłuższa praca z obciążeniem 4 om, może okazać się dla niego niekomfortowa, co będzie skutkowało uruchamianiem się zabezpieczenia przeciw-przeciążeniowego a nawet uszkodzeniem końcówki mocy.
    Bardziej komfortową i stabilniejszą pracę wzmacniacza można by uzyskać, podłączając do niego kolumny o impedancji 6 a najlepiej 8 om.

Natomiast mitem jest stwierdzenie, że wzmacniacz nie "da rady" bo są za "mocne" kolumny.
    Moc kolumn, nie ma żadnego wpływu, na prawidłową pracę jakiegokolwiek wzmacniacza.

Popytaj, może będziesz mógł od kogoś pożyczyć jakiś wzmacniacz (końcówkę mocy lub powermikser) estradowy.
    Co do kolumn, bez problemu podołają, oczywiście nie katowane przesterem, lub zbyt dużą mocą.

Pozdrawiam.
  • Specjalista Sieci, Internet
    DjMapet napisał:
    Wzmacniacz Yamaha htr-6030 nie ma aktywnego chłodzenia, więc dłuższa praca z obciążeniem 4 om, może okazać się dla niego niekomfortowa, co będzie skutkowało uruchamianiem się zabezpieczenia przeciw-przeciążeniowego a nawet uszkodzeniem końcówki mocy.

Nie chciałbym wchodzić w nie moje kompetencje, czy potwierdzać, czy negować zapędów autora wątku, ale skoro się tak upiera, robi to na własnym sprzęcie, został ostrzeżony, co się może stać, to - może wentylator biurkowy na pełną moc, i niech 'dmucha" na wzmacniacz.
    To tylko propozycja i tak ją proszę traktować.

Autorze, wszystko co robisz z własnym sprzętem, to TWOJA sprawa, nikt winy za potencjalne uszkodzenia sprzętu nie ponosi - mam nadzieję, że kolega to rozumie?.
  • Poziom 33  
    DjMapet - racja. Dodam tylko, że bezsensem jest stwierdzenie "te kolumny potrzebują minimum 150w rms". A co niby się stanie jak podłącze pod wzm. 50w/kanał din? Krzywda się kolumnom stanie? Pewnie, że nie. No i dla tych co chyba zapominają relację efektywność i moc - przy kolumnach o efektywności rzędu 96 dB/1w/1m (jak zeusy) np. 30 watów podanej mocy to naprawdę głośno w pomieszczeniu 30m2.
  • Poziom 30  
    Podłącz kolumny szeregowo w 8 ohm i zapnij pod jeden kanał. Sprawdź najpierw w domu jak to gra bo może być za cicho. No i oczywiście takie połączenie to proteza za którą nie biorę odpowiedzialności :D
  • Poziom 9  
    Witam ponownie!
    Jestem już po poprawinach a więc mogę napisać co z w/w sprzętem. A więc, zaryzykowałem i podłączyłem Zeusy pod amplituner HTR-6030 w stereo. W ustawieniach ustawiłem tylko 2 głośniki (Basic menu) i bas OUT na Front.W rezultacie to może moje złudzenie ale po takiej konfiguracji amplituner miał więcej mocy. Może moc z pozostałych kanałów jest łączona w trybie dla 2 kolumn. Podobnie jest gdy podłącze słabszą kolumnę centralną-zawsze jest volumierz do +16db a po podłączeniu kolumny centralnej tylko do +4 db, chyba działa tu zasada najsłabszego ogniwa albo coś podobnego. Ale nie o tym.
    Całość grała pod mikserem Behringer DJX 700 i muszę powiedzieć że grało to przyjemnie, czysto a mocy było tyle że nie rozkręcałem na maksa bo było zwyczajnie za głośno.
    Warto tu nadmienić że zapas mocy był bez przesteru, czyli kolumny mogły grać jeszcze mocniej bez zniekształceń. Nie wyłączył się ani razu ani też nie przegrzewał nadmiernie. Wiadomo że był ciepły ale do gorącego było mu daleko.

Dla jasności z tyłu na obudowie jest napisane 6 ohm a na Zeusach 4 ohm.
  • Poziom 30  
    To dobrze że nic nikomu się nie stało :D Ale jak chcesz bawić się w takie małe imprezki pomyśl o jakieś końcówce mocy.
  • Poziom 9  
    Temat uważam za zamknięty.