Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modem do sieci energetycznej

Awake 28 Kwi 2005 17:13 6779 18
  • #1 28 Kwi 2005 17:13
    Awake
    Poziom 10  

Witam,
    wykonałem dwa modemy do sieci energetycznej, są to projekty AVT-5085, jednak do przesylania między nimi danych potrzebny jest własny program. Mam poważny problem, ponieważ nie wiem jak taki program napisać. Czy na forum jest ktoś, kto już ten modem wykonał i ma potrzebną do jego obsługi aplikację komunikacyjną? Bardzo proszę o pomoc.

0 18
  • #2 28 Kwi 2005 18:32
    powerm
    Poziom 23  

Ogladnalem ten modem i wyglada na to ze Windowsowe dialup networking powinno wystarczyc.

0
  • #3 28 Kwi 2005 18:45
    Patol
    Poziom 22  

Czy to jest taki modem podłączany do poru Com? bo jak tak to uzywaj hyper terminala z windowsa ten program wystarczy kiedyś robiłem modem działający na tej samej zasadzie (całkiem inny schemat na ukladzie TDA5051) na prace dyplomowa tez miałem problem czym to obsłużyć i to mi wystarczyło nawet na konkursie z tym byłem:)

0
  • #4 28 Kwi 2005 20:52
    Awake
    Poziom 10  

Tak, jest to modem podłączany do COMa, niestety HyperTerminal do tego celu nie wystarczy. Próbowałem przesyłać dane za jego pomocą, niestety większość danych gubiło, poza tym było dużo błędnie przesłanych.
    Niestety Windowsowe programy się do tego celu nie nadają.
    Kontaktowałem się z osobą z elektroniki praktycznej i dostałem taką odpowiedź:
    "Dziwne, że na HiperTerminalu w ogóle cokolwiek przeszło.
    Typowy program się nie nadaje gdyż wymagane jest niezależne
    sterowanie kierunkiem pracy modemu :
    - przełączenie kostki na nadawanie,
    - odczekanie wymaganych kilkudziesięciu ms na ustabilizowanie
    - wysłanie danych
    - przełączenie z powrotem na odbiór i oczekiwanie na ewentualną
    odpowiedź [...]
    Potrzebna jest więc własna aplikacja komunikacyjna"
    Ja też robię to jako pracę dyplomową, więc jest to poważna sprawa.

0
  • #5 28 Kwi 2005 23:40
    Patol
    Poziom 22  

Problem gubienia danych wyeliminowałem poprzez użycie listwy zasilającej do kompa z filtrem fakt jak to prezentowałem to oba modemy praktycznie były wpiete w tą sama listwę wiec nie było wiekszego problemu i powaznie hyper terminal wystarczył fakt dało sie jedynie jako taki chat przeprowadzić o przesyłaniu plikow moznabyło zapomniec bo moj modem jak wysyłał dane to je od razu odbierał (linia nadawania i odbioru łaczyły sie przy filtrze) najwieksza transmisje tzn najdłuzsza udało mi sie zrobic bez wiekszych bledów na jakims 25 metrowym przedłuzaczu ale to byl max poza tym to kazde włączenie np lodówki zarówki itp generuje iskrzenie a to strasznie zakłoca prace tego rodzaju urzadzen
    Pozdrawiam

0
  • #6 29 Kwi 2005 14:42
    Awake
    Poziom 10  

Błędy w przesyle danych nie były spowodowane "zaśmieceniem" instalacji elektrycznej, ponieważ narazie testy przeprowadzałem z użyciem prowizorycznej linii, tzn. zamiast podłączać modemy do instalacji elektrycznej połączyłem je zwykłym dwużyłowym przewodem.
    Tak jak już pisałem Hyper Terminal nie nadaje się w tym wypadku do komunikacji pomiędzy modemami.
    Nadal więc proszę o pomoc.

0
  • #7 30 Kwi 2005 13:45
    Wilk
    Poziom 12  

Nie wiem jak to jest z tą przystawką realizującą przejściówkę na rs232 do podłączenia do komputera. Dla zachowania wymaganych opóźnień czasowych najwidoczniej trzeba napisać własny program lub sterownik obsługujący transmisję. Jeżeli chodzi o błędy transmisji proponuję zmniejszyć prędkość z 2400 do 1200. powinno znacząco pomóc.

0
  • #8 01 Maj 2005 22:39
    Awake
    Poziom 10  

Obniżenie prędkości rzeczywiście zmniejsza możliwość występowania błędów, jednak w tym przypadku większy wpływ na błędy i gubienie danych ma brak odpowiedniego programu sterującego :) W HT nawet przy 300 bps jest źle.

0
  • #10 03 Sie 2005 01:02
    Awake
    Poziom 10  

Skanów niestety nie mam, ale jeżeli masz dostęp do archiwalnych numerów Elektroniki praktycznej, to schemat i opis jest w numerze 11/2002. W tym samym numerze jest też opis optoizolatora dla interfejsu szeregowego, którego można używać razem z tym modemem

0
  • #14 20 Wrz 2005 12:11
    PCBmaker
    Poziom 11  

Witam. Ja równiez wykonałem dwa modemy do sieci energetycznej. Test przeprowadziłem bez podłaczania do kompa tylko na mikrostykach i diodzie. Działa!! Mam pytanie do uczestników Forum czy ktos wie na jakiej zasadzie nastepuje w układzie TDA5051 wysyłanie do sieci danych, które przed chwilą odebrał i czy w ogóle to ma miejce(słyszałem że tak)?Dzięki z góry za odpowiedź.
    Dla chetnych umieszczam schemacik który wykorzystam do podłączenia modemu do komputera.
    Lp. Element Wartość Opis
    1 C1 22mF/25V elktrolityczny
    2 C2 22mF/25V elktrolityczny
    3 C3 22mF/25V elktrolityczny
    4 C4 22mF/25V elktrolityczny
    5 C5 470mF/16V elktrolityczny
    6 C6 100mF/16V elktrolityczny
    7 C7 100nF/50V ceramiczny
    8 C8 100mF/16V elktrolityczny
    9 C9 100nF/50V ceramiczny
    10 C10 100nF/50V ceramiczny
    11 U1 78L05 stabilizator napięcia
    12 U2 MAX232 RS232 nadajnik/odbiornik
    13 M1 RB1A mostek prostowniczy

ST3 do nóżki nr 1 układu TDA5051
    ST4 do nóżki nr 2 układu TDA5051
    5 do styku nr 5 złącza DB9 męskiego
    2 do styku nr 2 złącza DB9 męskiego
    3 do styku nr 3 złącza DB9 męskiego
    Schemat rs232.png to typowa aplikacja układu MAX232 do tłumaczenia poziomów TTL na poziomy standardu RS232C.
    Pozdrawiam

0
  • #15 20 Wrz 2005 12:28
    PCBmaker
    Poziom 11  

Przepraszam za post pod postem ale jak ktoś chce to moge podesłac na maila schemacik mojego modemu. Zupełnie inne rozwiązanie niż to w AVT. gorcik(malpa)wp.pl

0
  • #16 21 Lis 2005 15:39
    PCBmaker
    Poziom 11  

Awake mam takowy program który potrzebujesz. Nazywa się "to to" Rs=232 Transceiver i nadaje się znakomicie do przesyłania plików przez sieć energetyczną (sprawdzałem) sam mam 2 takowe modemy i msigają znakomicie. Prędkości jakie mogę osiągać na nich to max 1200 Bodów ale to ograniczenie układu TDA5051 firmy Philips. Układ ten jest dedykowany do automatyki, stąd takie prędkości ale przesłałem nawet instalkę winampa między dwo kompami fakt ze trwało to pół dnia ale przeszło bez błędów. Pozdrawiam.

0
  • #17 09 Gru 2005 06:39
    345
    Poziom 15  

Koledzy, Mozecie umieścić tutaj programy do testowania przesyłu na st7537 ??

0
  • #18 19 Kwi 2006 15:22
    345
    Poziom 15  

Koledzy... To co piszecie o tym układzie... że zmontowaliście i odpalił bez problemu to stek bzdur. Układ AVT nie działa jak należy i trzebaby długo siedzieć nad nim żeby można wiarygodnie go uruchomić. Nie wierze w to, bo próbowałem go uruhomić i działa ale pozostawia dużo do życzenia. Błąd na błędzie i jedna wielka lipa.

0
  • #19 14 Lis 2006 14:28
    yarpen2
    Poziom 22  

witam !
    na jaką odległość da się wysyłać i odbierać przy pomocy TDA5051 ?

0