Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PID- synchronizacja silników -

banco 10 Wrz 2014 22:23 1626 15
  • #1 10 Wrz 2014 22:23
    banco
    Poziom 8  

Witam,
    Koledzy mam pytanko. Muszę zsynchronizować ze sobą dwa taśmociągi sterowane falownikami. Do dyspozycji jest również PLC.
    Chodzi dokładnie o to, że jeśli taśmociąg 1 ma prędkość 1m/s to drugi musi mieć dokładnie tyle samo. Różnej średnicy są wały napędowe i przekładnie silników więc nie ma opcji podpięcia dwóch silników pod jeden falownik bo to i tak zda egzaminu.

Myślałem o enkoderze i regulatorze PID. Pomóżcie koledzy czy uda się to jakoś rozwiązać enkoderem i ewentualnie jak? Bo nigdy jeszcze tego nie robiłem.

0 15
  • #2 10 Wrz 2014 23:44
    DSB
    Poziom 15  

To co opisujesz to typowa aplikacja zwana "wał elektryczny". Sprawdź w dokumentacji falownika, czy chociaż jeden z nich posiada takie makro/aplikację. W dokumentacji szukaj "electric shaft".

0
  • #3 14 Wrz 2014 19:48
    banco
    Poziom 8  

Nic takiego nie znalazłem, chodzi o falowniki LS IS iG5A. A na czym polega ta aplikacja wału elektrycznego?

0
  • #4 14 Wrz 2014 20:35
    DSB
    Poziom 15  

Najkrócej mówiąc, wał elektryczny działa jak wał mechaniczny, albo jak przekładnia mechaniczna.
    Na tych falownikach można spróbować czy zadziała połączenie ich sygnałami analogowymi.
    W falowniku, który zadaje prędkość ustawiasz parametry I50 = 0 (z wyjścia analogowego masz sygnał proporcjonalny do częstotliwości zadanej falownika zadającego).
    W falowniku podążającym ustawiasz parametry I2, I3, I4, I5, Frq (na 2 lub 3, w zależności czy zmienia się kierunek ruchu taśmociągu).

0
  • #5 15 Wrz 2014 19:48
    mihalo
    Poziom 13  

Jeśli masz wymiary mechaniczne, to skorzystaj z prostego wzoru
    v=ω*r
    ewentualnie zamontować jakiś tachometr na czas kalibracji

0
  • Pomocny post
    #6 16 Wrz 2014 21:35
    jarek_krakow
    Poziom 16  

Można tak:
    -mierzyć prędkość na obydwu taśmociągach
    -sygnały prędkości odjąć od siebie i wprowadzić na regulator , który ma część całkującą
    -wyjście regulatora podać na falownik , który napędza taśmociąg "slave"

Zastosuj regulator typu PI

0
  • #7 03 Gru 2014 20:21
    banco
    Poziom 8  

Panowie ale, mam do dyspozycji tylko dwa enkodery i PLC. Są różne przekładnie i średnice wałów napędowych taśmy- stąd problem. Dalej nie wiem jak mógłbym to rozwiązać na PLC.. Pewnie dla was to banał ale ja dopiero zaczynam dlatego się tak z tym bujam...

0
  • #8 03 Gru 2014 21:46
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 03 Gru 2014 22:15
    banco
    Poziom 8  

Firmy LS, XBC-DR30SU dokładnie

0
  • #10 04 Gru 2014 00:34
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 04 Gru 2014 21:55
    banco
    Poziom 8  

Kolego to mnie zmartwiłeś bo byłem pewien że jest to to do zrobienia tylko na PLC. W sumie koledzy narzucili mi że muszę to zrobić na dwóch enkoderach na taśmach i jakoś muszę to rozwiązać w ten sposób. Może masz inny pomysł? jakieś porównywanie tych wartości z enkoderów?

0
  • #12 04 Gru 2014 23:55
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 05 Gru 2014 03:44
    wojtek_2
    Poziom 12  

To teoretycznie jest do zrobienia na tym PLC i dwóch enkoderach.
    Tylko zakładam, że to jest rozwiązanie teoretyczne. Nie znam sterownika i jego możliwości, nigdy go nie używałem więc nie mogę podać na 100% pewnego rozwiązania.

Nie wiem jaką ilość impulsów ma ten enkoder, to jest dość istotne. Zakładamy, że enkodery są takie same.
    Jeśli enkodery mają różną ilość impulsów, to trzeba będzie w programie to uwzględnić.

Ten sterownik z opisu podobno ma dwa szybkie wejścia 100 kHz oraz 6 kanałów 20 kHz.

Tutaj kolega musi doczytać, czy tak zrobić można w przypadku jego enkoderów i jego sterownika PLC.
    Czy wyjścia enkoderów można podpiąć pod wejścia sterownika, jeśli tak to które wyjścia enkoderów do których wejść sterownika?

I czy w tym sterowniku da się programowo porównać prędkości, sczytując ilości impulsów z enkoderów? (powinno się dać)
    Enkodery też mają maksymalną prędkość obrotową, której przekraczać nie można.

Teoretycznie powinno się to udać.

Mechanicznie można zrobić to na dwa sposoby. Zależy od konstrukcji i możliwości. To już jest sprawa pewna.

Albo enkodery umieszczamy na osiach wałów napędowych. Jeśli prędkość pierwszego wału jest stała, trzeba znaleźć prędkość synchronicznej pracy drugiego transportera. A później tak dostroić układ, aby działał synchronicznie.
    To rozwiązanie jest pewne pod tym względem, że nie powinno być kłopotu z właściwościami mechanicznymi transportera itp.
    Kłopotliwe z tego powodu, że prędkości obrotowe silników są różne, przełożenia są różne i przy takiej samej prędkości liniowej enkodery będą dawać różną liczbę impulsów. (jeden obracał będzie się szybciej, drugi wolniej).

Prostszym rozwiązaniem jest umieszczenie enkoderów na wałkach/rolkach o tej samej średnicy, gdzieś w środku transporterów. Wtedy enkoderami można zmierzyć prędkość liniową.
    W przypadku równych średnic, przy tej samej prędkości liniowej taśmy, enkodery będą dawać taką samą liczbę impulsów.
    Gdy znamy liczbę imp/obr w enkoderze i średnicę wałka/rolki na którym jest zamocowany, to wiadoma jest prędkość liniowa pasa.
    Gdy ten drugi zacznie zwalniać lub przyspieszać, częstotliwość podawania impulsów z jego enkodera będzie się zmniejszać lub zwiększać, wtedy można regulować jego prędkość.
    W zasadzie prędkość tego pierwszego też można regulować.
    Ja bym zastosował to rozwiązanie, bo jest pewniejsze.
    A enkoder można umieścić gdzieś gdzie nie będzie poślizgu i luzów pasa. Tak aby dawał cały czas pewną informację o prędkości. Konstrukcja jak to wykonasz, zależy od możliwości ingerencji w transportery.

Jeśli koledzy z firmy narzucili takie zagadnienie na tym konkretnie sprzęcie, to prawdopodobnie to jest takie rozwiązanie.

0
  • #14 06 Gru 2014 15:47
    ejcon
    Poziom 13  

szelton napisał:
    banco napisał:
    byłem pewien że jest to to do zrobienia tylko na PLC

Tak na marginesie, czy Twój PLC ma jakieś wej./wyj. analogowe.

Nie niema można zastosować dodatkowe rozszerzenie XBF-AH04A wej./wyj analogowe .W oprogramowaniu XB5000 są regulatory PID.

0
  • #15 07 Gru 2014 20:24
    wojtek_2
    Poziom 12  

Z dokumentacji wynika, że ten sterownik i te falowniki mają rs485. Można je przecież po sieci połączyć.

I też nie wiem czy jest potrzebny algorytm PID, nie wystarczy tylko odczyt i prosta kompensacja co jakiś czas?

0
  • #16 07 Gru 2014 20:32
    ejcon
    Poziom 13  

Można zastosować enkodery i połączenie po 485 napisać algorytmI po kłopocie

0