Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diora WS502 odłączenie STK i gniazd 230V za pomocą przekaźnika

Piotr160292 11 Sep 2014 00:31 14682 179
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  Piotr160292
  Level 38  
  Witam, chciałbym przerobić swoją Diorę, aby po wprowadzeniu jej w czuwanie całkowicie było odłączane zasilanie za pomocą klasycznego rozwiązania jakim jest przekaźnik sterowany tranzystorem. Schemat podpowiedział mi, że aby zaadoptować moją koncepcję muszę puścić przez przekaźnik napięcie lecące przez mostek oznaczony na schemacie jako PR401, natomiast nogami elektromagnesu wpiąć się pod tranzystor od wyświetlacza T601 lub T602. Bardzo proszę o weryikację mojego toku myślenia, ponieważ de facto to jest mój pierwszy raz jak podłączam cokolwiek pod tranzystor i przekaźnik, tak więc wolę mieć pewność, że jest ok, niż przekonać się po fakcie, że się pomyliłem i co gorsza coś uszkodziłem. Czy dobrze myślę, że w takim razie jedna noga elektromagnesu ma być podłączona do C, natomiast druga do E tranzystora, natomiast z resztą zrobić tak, że odlutować plus mostka od PCB i połączyć go z nogą 30 przekaźnika i w punkt lutowniczy plusa wlutować przewód podłączony pod nogę 87 przekaźnika? Jeszcze jedno - na przekaźniku mam informacje 10A 240VAC 12A 29VDC|15A 125VAC 12A 28VDC. Czy dobrze rozumiem, że z tego wynika, iż na elektromagnes przekaźnika mogę max. podać 28V prądu stałego przy prądzie 12A, lub 125V zmiennego przy prądzie 15A, a na wyjście przekaźnika 240V zmiennego przy prądzie 10A lub 28 stałego przy 12A?
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  sosarek

  Level 43  
  Nie bardzo rozumiem Twój tok myślenia - po wprowadzeniu sprzętu w stan czuwania chcesz by odcięte zostawało w nim napięcie 230V? W takim wypadku sprzęt nie będzie już w czuwaniu więc jak zamierzasz go włączyć ponownie?
 • #3
  Gienek
  Level 37  
  Kolego sosarek:
  Quote:

  Schemat podpowiedział mi, że aby zaadoptować moją koncepcję muszę puścić przez przekaźnik napięcie lecące przez mostek oznaczony na schemacie jako PR401,

  To jest odcięcie tylko napięcia zasilającego końcówkę mocy (STK4181), a nie 230V.

  Kolego Piotr160292 :
  Przekaźnik lepiej podłączyć pod pin8 TDA8138S (+12V), które jest wyłączane przy wejściu w Standby.
 • #4
  Piotr160292
  Level 38  
  A czy ja pisałem inaczej? O to właśnie mi biega, że chcę odciąć napięcie 38V od stk. 230V swoją drogą chcę odłączyć, ale tylko od gniazd zasilania, ponieważ dla mnie również to jest nie halo, że tryb standby, którego ideą jest redukcja poboru prądu nie odłącza pozostałych segmentów, ale to już mam świadomość, że muszę to zrobić inaczej za pomocą osobnego przekaźnika. W zasadzie bardzo dobrze prawisz - na śmierć zapomniałem, że standby odłącza tego TDA8138S, a więc jest mi to cholernie na rękę, ponieważ mało tego, że nie muszę demontować płyty czołowej, to jeszcze nie muszę jechać do sklepu po przekaźnik, ponieważ z tego co się zorientowałem oba wspomniane tranzystory dostają 5V, a mój przekaźnik ma cewkę dostosowaną pod 12V. Dzięki, właśnie o to mi chodziło, aby skonsultować to z kimś mądrzejszym od siebie i ewentualnie podpowiedział jakieś lepsze rozwiązanie. Jeżeli chodzi o podłączenie reszty nóżek przekaźnika mam rozumieć, że jest ok?

  Dodano po 17 [minuty]:

  sosarek wrote:
  Nie bardzo rozumiem Twój tok myślenia - po wprowadzeniu sprzętu w stan czuwania chcesz by odcięte zostawało w nim napięcie 230V? W takim wypadku sprzęt nie będzie już w czuwaniu więc jak zamierzasz go włączyć ponownie?

  Po prostu nie sprecyzowałem myśli. Jak widać po godzinie napisania tematu było późno i nie myślałem zbyt sprawnie, dlatego napisałem odciąć zasilanie, zamiast precyzyjniej napisać odciąć zasilanie od STK.
 • #5
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  No, ale przekaźnik musisz mieć z dwoma parami styków, aby odłączać obie gałęzie zasilania. Czyli dodatnie i ujemne 38V.
 • #6
  Piotr160292
  Level 38  
  Wiem, nie napisałem tego, ale w międzyczasie naniosłem poprawkę na mój tok myślenia, że jest tam symetryczne, więc dobrze będzie nie komplikować sobie zadania i dać z dwoma parami styków przekaźnik. OK, wstrzymam do jutra i kupię podwójny przekaźnik. Jakby nie było to jest groszowy wydatek, tak więc nie mam problemu. Dzięki serdeczne za pomoc, już wszystko jest jasne dla mnie jak należy to zrobić i już przynajmniej podejdę do tego bez problemu, ponieważ w lutowaniu już mam dość dużą wprawę, więc sądzę, że sam montaż pójdzie gładko..
 • #7
  Piotr160292
  Level 38  
  Wszystko mnie się takie jasne, jak słoneczko wydało, a jednak tak nie jest... Otworzyłem puszkę z gniazdami 230V i niestety jak zobaczyłem jakie tam patenty inżynierowie Diory zastosowali, to zgłupiałem i nie wiem jak odciąć to 230V, aby odciąć gniazda, a nie trafo. Podpowiecie Panowie który przewód trzeba puścić przez ten przekaźnik?

  Dodano po 17 [minuty]:

  Już chyba wiem. Dobrze myślę, że trzeba odpiąć fazę od pierwszego gniazda z tej środkowej kolumny, odlutować od trafa niebieski przewód w białej koszulce, lewy odczep u dołu i w jego miejsce dać fazę?
 • #8
  Gienek
  Level 37  
  Quote:

  Otworzylem puszkę z gniazdami 230V i niestety jak zobaczyłem jakie tam patenty inżynierowie Diory zastosowali to zgłupiałem i nie wiem jak odciąć to 230V....


  Panowie inżynierowie nawet nie przypuszczali, że Ty tak będziesz kombinował...

  Ja bym odłączył przewód idący od włącznika do trzech gniazd i od pierwszego gniazda od dołu odlutował przewód idący do transformatora. Odłączone przewody połączył bym razem i przylutował do styku przekaźnika, a od drugiego styku przekaźnika dał bym przewód do tych trzech gniazd.
  Dzięki temu na transformatorze będzie napięcie, ale na gniazdach jego nie będzie (póki nie zadziała przekaźnik)
 • #9
  Piotr160292
  Level 38  
  Wiem, mam świadomość, że podeszli do tematu tak, że nikt tam łap wkładać nie będzie, tak więc zrobili jak uważali i w sumie liczy się, że oni wiedzieli o chodzi... Czyli byłem blisko... Wszystko nawet fajnie się poskładało, bo otworzyłem go i okazało się, że padła elka połączona z bazą tranzystora zasilającego STK, tak więc chyba się wyjaśniło, czemu mu lewy kanał stukał i szumiał od czasu do czasu...
 • Altium Designer Computer Controls
 • #10
  Piotr160292
  Level 38  
  Podłączyłem tak i co, lipa... Trafo nie dostaje napięcia... Na przekaźniku również nie ma napięcia. Podłączyłem dobrze - pod te, które przy wyłączonym przekaźniku przewodzą. Bezpiecznik też jest cały, zresztą nie było wybuchu.

  Dodano po 28 [minuty]:

  Już chyba wiem o co chodzi... Ruszyłem głową, puściłem w ruch miernik i wynika na to, że przekaźnik trzeba podłączyć pod drugą szynę tych 3 gniazd, ponieważ ta gdzie idzie przewód do gniazda od włącznika i trafa to jest zero, bo raz, że nawet jest niebieski kabel podłączony, a dwa po zmierzeniu napięcia przykładając sondy do tej szyny i fazy pokazuje mi 10V, a jak zmierzę na fazie napięcie względem bezpiecznika jest normalnie 221V, tak więc wnioskuję, że trzeba podłączyć te drugie przewody. (druga szyna 3 gniazd).
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  Piotr160292
  Level 38  
  Tak, sondy, fakt. :P Oczywiście sondy miałem na myśli i z rozpędu napisałem sądy... To musi być to, bo teraz zerknąłem na schemat i zauważyłem, że na odwrót, to znaczy trafo jest zorientowane patrząc od frontu obudowy i faktycznie bezpiecznik jest na zerze, a faza jest podłączona do drugiej szyny gniazd, czyli miało prawo nie działać, skoro podłączyłem przewód powrotny, zamiast napięciowego. :lol: Dobrze, że miałem przypadek, że zero uszkodziło mi się gniazdku elektrycznym, bo tylko dzięki temu jak zobaczyłem to 10V zatrybiłem, że ma łączności z zerem i w życiu bym nie doszedł o co chodzi, chyba że w końcu kapnąłbym, że bezpiecznik i włącznik jest na niebieskim przewodzie... :lol: Kurcze, muszę więcej uwagi przykładać co robię, bo w końcu kurcze zrobię poważne "kuku" temu wzmacniaczowi, bo gwoli wyjaśnienia nie tyle chodzi o to, że jestem laikiem i łączą wszystkie w ciemno, a po prostu brak skupienia na tym co robię, bo już nie raz naprawiłem z sukcesem ten wzmacniacz i nawet parę zasilaczy impulsowych, tak więc może jakimś super elektronikiem nie jestem, ale jakieś tam pojęcie mam żeby móc taki wzmacniacz, czy zasilacz rozkręcić i posprawdzać takie podstawowe elementy jak tranzystory, oporniki, etc.

  Dodano po 1 [godziny] 41 [minuty]:

  Dokładnie tak Panowie, to było to... Na 1000% wiadomo, że włącznik i bezpiecznik jest na zerze, bo podłączyłem przewody z drugiej szyny, czyli jak się okazje fazę i przewód z lewego odczepu trafa i śmiga. :D
  Jako jest już późno, drugim przekaźnikiem zajmę się jutro, tak więc tematu nie zamykam na wypadek jakichś komplikacji.
 • #13
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Piotr160292 wrote:
  Na 1000% wiadomo, że włącznik i bezpiecznik jest na zerze,
  No nie do końca, bo wszystko zależy jak włożysz wtyczkę do gniazdka :)
 • #14
  Piotr160292
  Level 38  
  No tak, ale ja mówię z punktu widzenia kolorystyki kabli. Jeżeli chodzi o drugi przekaźnik, niestety poszedł do kosza i muszę kupić nowy. ponieważ temu pękła nóżka od trzykrotnego wyprostowania pinu w momencie kiedy skrzywiła się czwarty raz, tak więc wzmacniacz dalej leży w proszku, a ja niestety mam postój z modernizacją do jutra, no ale cóż - tak to jest jak się wyboru nie ma i kupuje rzeczy made in China... Myślę, że komplikacji żadnych nie będzie, ponieważ podłączenie poszło mi dość sprawnie, a nawet wprowadziłem małą modyfikację w plan mojej modernizacji, a mianowicie zamiast mostek odłączyłem elkę od STK i eq.
 • #15
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Piotr160292 wrote:
  a mianowicie zamiast mostek odłączyłem elkę od STK i eq.
  Że co?
 • #16
  Piotr160292
  Level 38  
  Ten siwy elektrolit 2x4700uF. Doszedłem do wniosku, że po co ruszać mostek, skoro napięcie z mostka idzie na ten kondensator i dopiero na STK/eq...
 • #17
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Odłączasz kondensator? Żartujesz prawda?
 • #18
  Piotr160292
  Level 38  
  Ok, nie ważne... Wracam do koncepcji z mostkiem, ponieważ wymyśliłem tak, gdyż nie wiedziałem jak ten mostek ogarnąć, ale zatrybyłem, że przecież mogę podpiąć się pod wejście dla napięcie z trafa i odłączać mu napięcie zmienne z trafa, nie stałe na wyjściu mostka. Poza tym nie chodziło tutaj o dosłownie odłączenie, chodziło mi tu tylko oczywiście o to, że puściłem zasilanie przez przekaźnik, ale jak pisałem wrócę do stanu pierwotnego, bo na szczęście przerobiłem go w sposób nieinwazyjny i podłączę się pod mostek.
 • #19
  User removed account
  User removed account  
 • #20
  Piotr160292
  Level 38  
  No, nie wiele brakowało, bo okazało się, źe sprzedawca zrobił mnie w jajo i sprzedał zły przekaźnik, Dobrze, że zauważyłem i poradziłem sobie inaczej, ponieważ przypomniało mi się, że mam jeszcze jeden tak sam jak ten co dałem do gniazd, więc ten zły dałem do gniazd, a te pozostałe dwa dałem do stk. Skoro uważasz, że źle robię, to napisz co robię, bo ten temat powstał po to, aby ktoś inny zweryfikował moje myślenie i wyprowadzenie z błędu, gdyż jak pisałem, nie jestem elektronikiem, tylko informatykiem, a z elektroniki umiem tylko tyle co sam gdzieś doczytałem... Poza tym to nie do końca tak, ponieważ jak już to zmaścić mogłem połączenie przekaźników do STK, bo jak wcześniej pisałem gniazda testowałem i jakoś zwarcia nie zrobiłem...
 • #21
  User removed account
  User removed account  
 • #22
  Piotr160292
  Level 38  
  O to też swoją drogą, ponieważ ten wzmacniacz jest podpięty pod peceta i zamiast naście razy w ciągu dnia wyłączać kiedy nie korzystam chcę go wyłączać pilotem... Ja jednak chyba oddam do serwisu ten wzmacniacz, bo teraz widzę, że faktycznie skończyć się to może wysadzeniem STK... Albo zrobię inaczej... Wstawię schemat razem z rysunkiem przekaźnika i dorysuję linie co i jak podłączyłem i wzmacniacz podłączę jak uzyskam potwierdzenie, że jest ok, bo prawda jest taka, że oddam do serwisu to sobie poczekam dwa tyg. jak nie dłużej, a tutaj to przynajmniej zaczekam parę godzin na weryfikację i gotowe...

  Dodano po 4 [minuty]:

  Jak pisałem przesyłam przerobiony schemat i proszę o weryfikację.

  Diora WS502 odłączenie STK i gniazd 230V za pomocą przekaźnika
  Linia od styku przełączającego do x to przewód biegnący do przelotki po nóżce mostka.
 • #23
  User removed account
  User removed account  
 • #24
  Piotr160292
  Level 38  
  Ok, czyli rozumiem, że po naniesieniu tych poprawek mogę śmiało włączać wzmacniacz i nic nie wybuchnie?

  Dodano po 2 [minuty]:

  A widzisz, nie dopatrzałem... Faktycznie skomplikowałem, bo N402 to faktycznie wtyczka, która tak jak w Radmorach ma piny na wierzchu, więc nie będzie problemu jej wywalić. W ogóle nie zwróciłem uwagi, że tam jest, a to oznaczenie na schemacie zinterpretowałem jako odczep tafa... No to gitarka... :D
 • #25
  User removed account
  User removed account  
 • #26
  Piotr160292
  Level 38  
  Jasne, pamiętam... Właśnie zbieram się do sklepu po nią...

  Dodano po 4 [godziny] 4 [minuty]:

  Wszystko ładnie pięknie Panowie, ale okazuje się, że stabilizator TDA8138 nie jest odłączany na czuwaniu, tak więc da się jakoś inaczej podłączyć te przekaźniki? Na schemacie jest podane, że jest wsadzony 8138S, a ja mam bez S. Może to być tym spowodowane, że S ma odłączenie, a bez nie?
 • #27
  User removed account
  User removed account  
 • #28
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Tam chyba wszystko jest cały czas pod napięciem a jedynie sterowanie po szynie IC2.
  Można by zrobić jakiś przerzutnik tranzystorowy i wykorzystać LED stand-by. Albo jak już proponowano małe trafo zasilający procesor.
 • #29
  Piotr160292
  Level 38  
  A T601 i 602? Czytałem, że ktoś właśnie pod tranzystory wyświetlacza się podłączył i jest ok... Jak mam się wpiąć, pod kolektor i emiter, czy jak?

  Dodano po 2 [minuty]:

  marian1981.02 wrote:
  Tam chyba wszystko jest cały czas pod napięciem a jedynie sterowanie po szynie IC2.
  Można by zrobić jakiś przerzutnik tranzystorowy i wykorzystać LED stand-by. Albo jak już proponowano małe trafo zasilający procesor.

  Tak, tylko że ja nie widzę gdzie tam wsadzić drugie trafo... Jeżeli wymieniłbym trafo na mniejsze gabarytowo, to tak...
 • #30
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Piotr160292 wrote:
  Jak mam się wpiąć, pod kolektor i emiter, czy jak?
  Trzeba dodatkowy tranzystor NPN wstawić z rezystorem (10K) w bazie, podłączyć pod emiter T601/602. Emiter pod masę a kolektor to wyjście (-) na przekaźnik w tym dodatkowym tranz.