Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regeneracja kolumn Unitra Tonsil ZG-15C

Patryk00789 11 Wrz 2014 14:40 6318 9
  • #1 11 Wrz 2014 14:40
    Patryk00789
    Poziom 9  

Witam, ostatnio postanowiłem przywrócić do życia stare głośniki, które leżały na strychu przez kilka lat. Niestety ale obudowy wymagały regeneracji tak jak same głośniki, na początek dodam, że nigdy nie robiłem żadnych regeneracji obudów to jest moja pierwsza taka naprawa. Głośniki niskotonowy miał rozsypane zawieszenie górne, a w jednym głośniku krzywo wklejone gumowe zawieszenie no i jeden wysoko tonowy był spalony. Mało tego obudowy miały ułamane narożniki i dziury po wkrętach na których trzymały się maskownice, a maskownice miały zniszczony materiał oraz połamane kołki. Na zdjęciach tego nie widać ale głośniki były w naprawdę złym stanie:(

Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem to wyjęcie głośników, przewodów oraz wygłuszenia z waty szklanej opakowanej w worku. Następnie przygotowałem materiały jakie mi będą potrzebne czyli papier ścierny i trochę szpachli do drewna. Gdy już wszystko mam zabieram się do roboty.
    Kolumny świeżo po nałożeniu pierwszej warstwy szpachli z zawartością do 85% drewna:)
    Regeneracja kolumn Unitra Tonsil ZG-15C[/url]
    Kolumny po zeszlifowaniu papierem ściernym warstwy szpachli, jak widać lewy górny róg to fragment, który był ułamany. Po kilku dniach szpachlowania i ścierania głośniki można pomalować czarną farbą matową w sprayu.Oczywiście później zostały naniesione poprawki, ponieważ kolumny miały nierówne rogi.

Niestety z braku dobrego aparatu nie mogłem zrobić zdjęć jak wyglądają kolumny po zeszlifowaniu nierównych fragmentów oraz nałożeniu drugiej warstwy farby.
    Następnym krokiem było oklejenie kolumn okleiną drewno-podobną jak najbardziej zbliżoną do oryginału:) Wyszło całkiem nieźle

Gdy już obudowy skończone czas na montaż nowych przewodów, wygłuszenia i głośników

Jeden głośnik niskotonowy okazał się być uszkodzony(opiłki metalu w szczelinie i krzywo zamocowany magnes) Na szczęście w piwnicy miałem dwa zapasowe głośniki, niskotonowy ma żółte zawieszenie górne nie naruszone więc je zostawiam

Wysoko tonowy sprawny wraz z filtrem Miflexa 2,2 UF

Regeneracja kolumn Unitra Tonsil ZG-15C Regeneracja kolumn Unitra Tonsil ZG-15C

A o to efekt końcowy:) Obie kolumny po złożeniu wyglądają tak samo, tylko jeszcze muszę zamówić zawieszenie do jednego z głośników niskotonowych.

Regeneracja kolumn Unitra Tonsil ZG-15C Regeneracja kolumn Unitra Tonsil ZG-15C Regeneracja kolumn Unitra Tonsil ZG-15C

Koszty:
    -Papier ścierny 0zł
    -Szpachla około 20zł
    -Farba matowa w sprayu 15zł
    -Okleina 14zł
    -Głośniki za darmo:)
    -Przewody 0zł
    Razem coś około 50 złotych, moim zdaniem to dobrze zainwestowane pieniądze.
    Kolumny grają bardzo dobrze, tak jak każde zg15c.
    Maskownice na razie sobie daruję:)
    Mam do Was małe pytanie gdzie znajdę żółte zawieszenie do głośnika?
    Pozdrawiam

0 9
  • #2 11 Wrz 2014 15:04
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

Z tego jednak co widzę - masz różne wykonania głośniki wysokotonowych GDW9/15: jeden z małym magnesem kobaltowym, drugi z dużym ferrytowym. Jaki to może mieć wpływ na ewentualną niejednakowość charakterystyk kolumn - sam musisz ocenić.
    Niekiedy można jeszcze natrafić na starsze wykonania głośników GDN16/15, zawieszonych na szmatach zamiast na nietrwałych gąbkach (zob. http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=20&t=23846 ). Gdybyś miał okazję je nabyć - bierz bez zastanowienia, nawet jeśli w międzyczasie zregenerujesz drugi głośnik. Szmaciane zawieszenia w przeciwieństwie do gąbkowych nie rozsypują się z racji samego tylko upływu czasu, a ewentualnymi różnicami między głośnikami na różnych zawieszeniach bym się nie przejmował, o ile tylko będą jednakowe głośniki w obu kolumnach. W końcu, to tylko elementarnie proste compacty, gdzie nie bardzo jest co "zestrajać".

0
  • #3 11 Wrz 2014 15:33
    Patryk00789
    Poziom 9  

Witam głośniki wysoko tonowe grają jednakowo na razie nie odczułem jeszcze żadnej różnicy w dźwięku pomiędzy głośnikiem z magnesem kobaltowym a ferrytowym. Nie mogę określić z czego jest wykonane żółte zawieszenie głośnika nisko tonowego, czarne rozsypały się może 15 lat temu, a ten nadal trzyma nie było nigdy wymieniane.

Dodano po 19 [minuty]:

Zastanawiam się nad takimi ale na razie nie mam kasy http://allegro.pl/glosniki-gdn-16-15-unitra-tonsil-i4586333545.html

0
  • #4 11 Wrz 2014 15:57
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 11 Wrz 2014 16:02
    Patryk00789
    Poziom 9  

Zawieszenie jest miękkie sprawdziłem to.
    Mam już głośniki tylko nie mam do jednego zawieszenia.

1
  • #6 11 Wrz 2014 21:00
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

Patryk00789 napisał:
    Zawieszenie jest miękkie sprawdziłem to.
    Mam już głośniki tylko nie mam do jednego zawieszenia.

Bierz te szmaciane z allegro, a odwdzięczą się trwałością. Zawieszenia poszukasz później. Byle tylko cewki nie okazały się rozklejone, np. w wyniku przeciążenia. Inna rzecz że z tego co widzę - mają one magnesy o różnych średnicach (80mm i 90mm) Czy miało to zauważalny wpływ na parametry (mniejsza średnica mogła zostać skompensowana lepszą jakością ferrytu) niestety nie sprawdzałem.

0
  • #7 11 Wrz 2014 21:52
    Sanjose
    Poziom 26  

Tutaj masz lepsze:Link

Tamte za 50zł są z innej parafii każdy (Różne kolory membran).

PS. Bardzo ładnie odnowione obudowy.

0
  • #8 12 Wrz 2014 15:05
    Patryk00789
    Poziom 9  

Niestety ale z głośnikami niskotonowymi muszę poczekać, ponieważ mój budżet na to nie pozwala. Spróbuje zregenerować swoje jak na razie jedna kolumna gra bardzo dobrze, nie ma żadnego charczenia. Drugą kolumnę podłączyłem i porównałem oba wysoko tonowe

Wniosek: Nie słyszę żadnej różnicy pomiędzy gdw z magnesem kobaltowym a ferrytowym. Na dzień dzisiejszy zamierzam kupić to: http://allegro.pl/zawieszenie-pianka-do-tonsil-gdn-16-12-16-15-i4568155432.html

0
  • #9 10 Paź 2014 21:27
    Patryk00789
    Poziom 9  

Witam to znowu ja ostatnio poszperałem trochę na temat jaka jest różnica między magnesem kobaltowym a ferrytowym i znalazłem coś takiego: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic942618.html
    Głośnika nisko tonowego jeszcze nie naprawiłem, prawdopodobnie jest źle przyklejona membrana do cewki, ponieważ jest bardziej ''wysunięta'' do przodu. Mam nadzieję, że znajdzie się okazja i kupię drugiego sprawnego, bo nie mam siły go naprawiać. Odezwę się za jakiś czas jakie są dalsze losy kolumn bo jak na razie nie mam czasu zabrać się za nie.

0
  • #10 18 Sie 2015 20:41
    Patryk00789
    Poziom 9  

Witam, minęło trochę czasu od ostatniego wpisu, więc mówię co i jak z kolumnami, udało mi się uratować tego uszkodzonego GDN'a, odkleiłem cewkę acetonem i ponownie przykleiłem we właściwej pozycji, cewka już nie ociera o magnes, oba głośniki dostały nowe zawieszenia górne, jak na moją pierwszą regenerację wyszło całkiem nieźle, dodałem dodatkowo filcowe podstawki i w środek grubsze przewody. Niestety zdjęcia z fleszem rozjaśniły niedoskonałości, których normalnie nie widać :)
    Oba głośniki grają tak samo, jak na razie nie odczułem żadnej różnicy.

Kolumny będą zasilane pod Amatorem 2 Stereo :)

Na koniec chciałbym podziękować wszystkim za pomoc :) Pozdrawiam

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo