Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Długość przewodów od AVT5489

szyba20 11 Wrz 2014 16:30 1227 4
 • #1 11 Wrz 2014 16:30
  szyba20
  Poziom 19  

  Witam
  czujniki to DS18B20 podłączone pod AVT5489 oddalone od siebie 30 metrowym kablem skrętka 30 przewodów pod naczepę tam złącze i przewody do czujników na naczepie +10 metrów,
  3 z 8 czujników pokazują temperaturę reszta jest na 0.0 lub nie widzi ich wcale..
  dodatkowo przewodami jest jeszcze puszczony czujniki wilgotności który działa idealnie.
  Proszę o jakieś porady jak sobie z tym poradzić ? i co sprawdzić, długość od naczepy do sterownika mogę troszkę skorcić ale nie wiele.

  0 4
 • Arrow Multisolution Day
 • #2 11 Wrz 2014 20:32
  Steryd3
  Poziom 31  

  Z tego co wyczytałem w opisie do modułu wynika, iż testowali to do odległości sensor-moduł 30m. Nie napisali co prawda jakiego przewodu użyli ale ...co się dziwić. To nie jest moduł do profesjonalnych zastosowań tylko kit do poskładania i zarobku.
  Transmisja prawdopodobnie nie przebiega prawidłowo z uwagi na zbyt dużą pojemność przewodu - czyli pojemność między dwoma żyłami które na dużej odległości biegną obok siebie tworząc okładziny kondensatora. Czym dłuższy kabel tym większa pojemność widziana z jego końców. To oczywiście taka dość poprawna teoria ale w pierwszym przybliżeniu. Można by coś jeszcze powiedzieć o indukcyjności takiej linii i o pojęciu linii długiej ale całej elektrotechniki w jednym poście i tak nie ogarniemy. Wracając do tematu...najlepiej było by użyć oscyloskopu i zobaczyć jak wygląda transmisja na magistralach 1-wire. Można spróbować użyć przewodu o mniejszej pojemności...ale nie pytaj który się nada bo nie wiem. Ostatecznie w opisach takiej magistrali są opisy, iż (wg. różnych źródeł) można przy jednym układzie SLAVE przy pomocy odpowiednich zabiegów sprzętowych uzyskać transmisję na odległość 200-300m -więc powinno się teoretycznie udać problem zwalczyć.
  Tu o tym coś napisali:
  http://www.maximintegrated.com/en/app-notes/index.mvp/id/148
  Trzeba by może spróbować zmienić drabinę rezystorów podciągających na taką o mniejszej wartości...powiedzmy 8x1kΩ -może pomorze. Ewentualnie zastanowić się nad zastosowaniem zewnętrznego tranzystora FET o odpowiednich parametrach.
  Ale jak pisałem...oscyloskop wskazany.

  1
 • Arrow Multisolution Day
 • #3 11 Wrz 2014 21:19
  piotrva
  Moderator na urlopie...

  Znacząco poprawić parametry transmisji możesz też zasilając termometry normalnie, wykorzystując 3 linie (czyli GND, DQ i VCC 5V). Wtedy układy nie są zasilane tą samą linią co przesyłane są dane i można komunikować się z nimi na większą odległość.

  0
 • #4 11 Wrz 2014 22:50
  szyba20
  Poziom 19  

  Dziękuje za pomoc jutro posprawdzam wszystko jeszcze raz dzisiaj dość konkretnie padało a wtyczkę mam pod naczepą i lutowanie 30 pinów w deszczu to nic miłego i sam nie wiem czy nie były delikatnie zalane.. jeśli to nic nie da skrócę kabel o jakieś 5 10 metrów i jak nadal będzie to samo pomyśle o osobnym zasilaniu, z tego co kojarzę jest to 3 noga ta która jest z mostkowana do GND według schematu na nią podać od 3 do 5v ?

  0
 • #5 11 Lut 2015 19:42
  szyba20
  Poziom 19  

  Witam niestety nic nie dało rady na zmianę nie chciały działaś może z powodu braku filtra na kablach sam nie wiem (Kabel skrętka od Ethernet) , ale sterownik został pod naczepa i wszystko działa, najdłuższy kabel ma 10 metrów.

  0