Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba - Sprawdzenie schematu + pare pytań.

Gabriel2674 11 Wrz 2014 18:36 696 3
  • #1 11 Wrz 2014 18:36
    Gabriel2674
    Poziom 12  

Witam. Ostatnimi czasy zacząłem bawić się mikrokontrolerami i postanowiłem przenieść moje układy z płytki stykowej na jakieś PCB. Zrobiłem dziś schemat i przyszedłem spytać czy wsztystko w nim jest ok, a jeżeli nie to co dodać/naprawić/usunąć żeby było ok. Mam jescze pytanie co do płytki. Macie jakieś porady żeby dobrze wszystko porozmieszczać? Wrzucam tutaj projekt i proszę o pomoc ponieważ jak już pisałem dopiero zaczynam się tym bawić. A i mam jescze pytanie co do płytki. Jeżeli chciałbym "dokleić" płytkę stykową na PCB tak jak robią to ludzie w robotach itp. to jak mam zaprojektować to w Eaglu bo nie ma takiego elementu jak płytka stykowa? Pozdrawiam :)
    Prośba - Sprawdzenie schematu + pare pytań.

0 3
  • CControls
  • Pomocny post
    #2 11 Wrz 2014 19:31
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

W eagle po prostu wstaw listwę goldpinów. Wchodzą ładnie w stykówkę. Przy kwarcu nie dawaj jumpera - jeśli musisz kwarc odłączać to po prostu daj tam żeńskie gniazdo na goldpiny i kwarc po prostu wsuwaj. Z drugiej strony skoro nie używasz RS232 to kwarc jest raczej niepotrzebny. Warto się też zastanowić nad podłączeniem pinu R/W z LCD - mimo wszystko warto czasami z niego korzystać (bit busy). Warto też pomyśleć nad nieco większym MCU i np. wstawić tani graficzny LCD, np. oparty o ST7565R - cena jak tego alfanumerycznego a radość większa.
    No i IMHO zamiast budować taki układ kupiłbym za 40 zł Xplained Mini, który ma na pokładzie programator i sprzętowy debugger dzięki czemu odkryjesz nowy obszar przyjemnej pracy z mikrokontrolerem. Łatwo się go też komponuje ze stykówką i shieldami z Arduino.

0
  • CControls
  • #3 11 Wrz 2014 23:00
    Gabriel2674
    Poziom 12  

tmf Co myślisz o ATmedze32 ? Czy lepiej już dopłacić i wziąć ATmege64? Co do LCD właśnie tak myślałem żeby wziąć coś lepszego niż tekstowy. Polecisz jakiś który znajdę na jakimś internetowym sklepie? A co do kupna gotowca, właśnie o to mi chodzi żebym się pobawił samemu i coś zrobił bo będę miał satysfakcje, że zrobiłem coś sam :)

0
  • #4 12 Wrz 2014 08:05
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Jak kupisz Xplained Mini to tam praktycznie jest goły procesor w wyprowadzonymi wyjściami. Zamiast ATMega32 jest tam ATMEGA168 lub ATMega328P - ta ostatnia jest też wykorzystywana w modułach Arduino. Co więcej na płytce masz programator i debugger - te elementy oddzielnie kosztują co najmniej 160 zł, na początek debugger to super zabawa i wiele można się dzięki niemu nauczyć. Alternatywnie lepszym pomysłem jest wejście w AVR XMEGA - są znacznie tańsze, a przy tym mają o niebo więcej peryferii. No i zasilanie 3,3V co jest o tyle istotne, że nowoczesne LCD właśnie takiego wymagają, więc odpada translacja poziomów logicznych. Poszukaj modułów z ST7565R, np. w Artronic i paru innych sklepach. Kosztuje 15-25 zł, do tego można kupić nakładkę z touch panelem.

0