Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duobaner Baofeng BF-V85 czy UV-5

zito6 11 Wrz 2014 20:02 1827 5
  • #1 11 Wrz 2014 20:02
    zito6
    Poziom 2  

Witam!
    Mam na oku 2 duo banery wybrane głównie ze względu na cenę o ile ten drugi jest wszystkim znany o tym pierwszym mało recenzji a tym bardziej nie ma porównania do słynnej piątki.
    Macał ktoś i używał oba ?
    Co polecacie?
    Radiotelefon będzie głównie używany do gier terenowych i komunikacji na paśmie PMR jednaj zależy mi żeby był to duobaner.
    Liczę na waszą pomoc!

0 5
  • #2 12 Wrz 2014 05:29
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

zito6 napisał:
    Radiotelefon będzie głównie używany do gier terenowych i komunikacji na paśmie PMR

Osobiście nie polecam żadnego z tych modeli, ponieważ nie będą działały (nie powinny działać) w paśmie PMR. :!:

Cytat:
    ... jednaj zależy mi żeby był to duobaner.

Dlaczego akurat diubander, czyżby gra terenowa wymagała używania radiotelefonu dwupasmowego. :?:

Wydaje mi się, że wszystkie radiotelefony PMR powinny zaspokoić Twoje oczekiwania.

Pozdrawiam.

0
  • #3 12 Wrz 2014 08:14
    zito6
    Poziom 2  

Niestety,PMR-ki mnie nie sadysfakcjonują, głównie ze względu na moc 500mw a co za tym idzie słaby zasięg, poza tym na wielu tego typu grach szczególnie za południową granicą, do której mam zaledwie kilka km wykorzystuje się częst. 2m więc duobaner to konieczność.
    Oba będą działały na pmr bo to 446mhz a taka częstotliwość obsługują, w większości wypadków i tak mamy wykupioną częstotliwość 70cm a pmr jej nie obsłuży.
    Zadałem pytanie co lepsze? Potrafi mi ktoś tutaj udzielić na nie odpowiedzi?
    Pozdrawiam!

Regulamin pkt 3.1.17. [SP5ANJ]

0
  • #4 12 Wrz 2014 20:07
    SP5ANJ

Witam.

zito6 napisał:
    Niestety,PMR-ki mnie nie sadysfakcjonują, głównie ze względu na moc 500mw a co za tym idzie słaby zasięg ...

Zauważyć możemy , że moc nadajnika 0,5W z anteną o zysku -2dBd gdzie (bez liczenia tylko jakby z pamięci) moc użyteczna jako W ERP to około 350mW ERP przy czułości odbiornika na poziomie około 0,2µV/50Ω - to łącze do zrealizowania jest w granicach około 2km w linii prostej (wg J.J.Egli`ego dla 50%/50%).

To w czym masz ten problem. :?:

Cytat:
    ... poza tym na wielu tego typu grach szczególnie za południową granicą, do której mam zaledwie kilka km wykorzystuje się częst. 2m więc duobaner to konieczność.

Bardzo bym prosił, abyś nie szerzył tutaj na Forum - "takich Herezji" -, że coś tam na 2m i dlatego TY musisz to mieć/posiadać (czytamy : działać NIElegalnie i wbrew Prawu).
    Przypomnę i podpowiem, że nawet w dowolnym kraju na południe od nas - nie ma czegoś takiego, że TY potrzebujesz po-nadawać i chcesz nadawać. :!:

Cytat:
    ... w większości wypadków i tak mamy wykupioną częstotliwość 70cm a pmr jej nie obsłuży.

Nie ośmieszaj się takimi wpisami, coś , gdzieś na 70cm - bo chyba nawet nie wiesz w jakim paśmie się "podziewasz". :D

Cytat:
    Zadałem pytanie co lepsze? Potrafi mi ktoś tutaj udzielić na nie odpowiedzi?

I dostałeś odpowiedź a jeżeli nie dowierzasz jej - to poczekamy na innych chętnych.
    _____

Przypomnę tylko, że jest to dział serwisowy i jeżeli chcesz coś napisać (cytat : "... mamy wykupioną częstotliwość 70cm") to jedynym słusznym rozwiązaniem Twojego problemu jest podanie takiej częstotliwości a My już będziemy wręcz pewni co zaproponować.

Pozdrawiam.

0
  • #5 13 Wrz 2014 00:58
    zito6
    Poziom 2  

Jejku nie przesadzacie troche?
    Z tego co sie orientuje posiadajac pozwolenie. mozna nadawac na 2m bez licencji krotkofalarskiej poprawcie mnie jesli sie myle. zamowilem uv-5r opisze wrazenia jek przyjdzie, a na razie pozdrawiam i zapewniam, ze nie mam zamiaru robic cokolwiek wbrew prawu :)

0
  • #6 13 Wrz 2014 07:44
    SP5ANJ

Witam.

Niejako czuję się przywołanym do tzw. "tablicy".

zito6 napisał:
    Z tego co sie orientuje posiadajac pozwolenie. mozna nadawac na 2m bez licencji krotkofalarskiej poprawcie mnie jesli sie myle.

To poprawiam, że Nic a Nic nie "kumasz" w tym temacie i o tym co piszesz i chcesz zrobić. :!:

Muszę zapytać co miałeś na myśli pisząc o "posiadaniu pozwolenia" (jakiego pozwolenia) i o co chodzi z tym nadawaniem "bez licencji krótkofalarskiej" . :?:

Cytat:
    ... i zapewniam, ze nie mam zamiaru robic cokolwiek wbrew prawu

Możemy tylko przypuszczać, że będziesz mądrym użytkownikiem tych radiotelefonów. :spoko:

Podpowiem, że popularnie nazywając pasmo - pasmem 2 metrowym - to pojęcie jakby wieloznaczne, gdzie :
    - długość λ 2 metry to częstotliwość dokładnie 150 MHz - pasmo kolejowe (bardziej dokładnie to około 149MHz)
    - w "gwarze" radiowej pasmo 2 metry to pasmo, które zajmowane jest przez krótkofalowców przy tym, że w EU jest to wycinek częstotliwości 144MHz do 146MHz a np. w USA jest to od 144MHz do 148MHz.

Pozdrawiam.

PS. Przepraszam ale dość znacznie odbiegliśmy od tematu i teraz piszemy już tylko w temacie.

0