Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

konwenter SPDIF (toslink) do analog - niski sygnał

Jardo 11 Wrz 2014 20:39 5568 22
  • #1 11 Wrz 2014 20:39
    Jardo
    Poziom 11  

Ma taką konfigurację:

Tuner n - wyjście audio analog podłączone do miniwieży Sony
    Tuner n - HDMI do TV Samsung (UE40H6200)

Ze względu iż Tv nie posiada wyjścia analogowego audio, zakupiłem konwerter sygnału optycznego na analog ( konwerter audio SpeaKa ). Po podłączeniu konwertera do wieży okazuje się że sygnał jest sporo niższy niż sygnał z tunera n (tuner - głośność 10%, konwerter aby uzyskać taki sam poziom głośności musiałem dać wzmocnienie w wieży na 90%)

Kiepski konwerter? TV podaje taki sygnał? (można w ogóle wpływać na poziom sygnału od strony optycznej?)

Tuner n który posiadam ma wyjście optyczne - podłączywszy konwerter osiągam poziom sporo lepszy jak z TV, lecz nadal niższy niż bezpośrednio z wyjścia analogowego RCA tunera.

Co mozna jeszcze poradzić w takiej sytuacji? Czy zakup innego konwertera coś pomoże? widzę że poleca się konwerter FiiO D3.

0 22
  • #2 11 Wrz 2014 21:05
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Jardo napisał:
    zakupiłem konwerter sygnału optycznego na analog ( konwerter audio SpeaKa

Jardo napisał:
    widzę że poleca się konwerter FiiO D3.

Skoro wiesz co polecają, to dlaczego kupiłeś dokładnie coś innego?.
    Jardo napisał:
    Co mozna jeszcze poradzić w takiej sytuacji?

Jardo napisał:
    konwerter FiiO D3

Ewentualnie FiiO D7.

0
  • #3 11 Wrz 2014 21:20
    Jardo
    Poziom 11  

KOCUREK1970 napisał:
    Jardo napisał:
    zakupiłem konwerter sygnału optycznego na analog ( konwerter audio SpeaKa

Jardo napisał:
    widzę że poleca się konwerter FiiO D3.

Skoro wiesz co polecają, to dlaczego kupiłeś dokładnie coś innego?.
    Jardo napisał:
    Co mozna jeszcze poradzić w takiej sytuacji?

Jardo napisał:
    konwerter FiiO D3

Ewentualnie FiiO D7.

Prosta odpowiedź - przed zakupem nie wiedziałem tego:(

0
  • #4 11 Wrz 2014 23:33
    korrus666
    Poziom 40  

Skoro głośność na wyjściu cyfrowym się zmienia to w urządzeniu które ma to wyjście trzeba ustawić głośność na maksimum. Jeśli podłączasz bezpośrednio do tunera to w tunerze głośność na maksimum. Jeśli podłączasz do TV to może być różnie. To co idzie z tunera ma pewnie inną głośność niż to co idzie z bezpośrednio z TV. Kiedy sygnał z tunera idzie to TV a potem do konwertera to głośność tunera również na maksimum. Nie sądzą żeby inny konwerter coś zmienił chyba że ma własną regulację głośności.

0
  • #5 12 Wrz 2014 00:52
    Polon_us
    Poziom 41  

korrus666 napisał:
    Skoro głośność na wyjściu cyfrowym się zmienia

Kolega Jardo nigdzie nie pisze, że głośność na wyjściu cyfrowym się zmienia i że można ją swobodnie regulować. Swoją drogą, to byłby ewenement. Hyh ...

Na miejscu kolego Jardo sprawdziłbym dwie rzeczy w telewizorze:

1 - proszę upewnić się, że wyjście optyczne w TV ustawione jest na PCM - w przypadku korzystania z adaptera nie wskazane jest ustawianie wyjścia z TV na DD.

2 - Telewizor nie umożliwia swobodnej regulacji poziomu dźwięku na wyjściu optycznym, ale możliwe jest ustawienie generalne poziomu głośności na tym wyjściu.
    Załączam fragment instrukcji:

Dźwięk > Dodatkowe ustawienia Spróbuj
    Umożliwia konfigurację dodatkowych ustawień w celu uzyskania optymalnego dźwięku.
    ● Poziom dźwięku DTV Spróbuj
    (Tylko kanały cyfrowe)
    Telewizor nie może swobodnie sterować poziomem głośności dźwięku cyfrowego wysyłanego do
    amplitunera AV. Ta opcja umożliwia ustawienie komfortowego poziomu głośności dźwięku cyfrowego.
    " Odpowiednio do typu nadawanego sygnału wartość MPEG / HE-AAC można wyregulować w zakresie od -10 dB do
    0 dB.
    " Aby zwiększyć lub zmniejszyć poziom głośności, należy zmienić tę wartość w zakresie odpowiednio od 0 do -10.

Również można by sprawdzić działanie niżej podanych funkcji - ich ustawienia mają wpływ na wyjście optyczne - umieszczone są one w tym samym menu:

- Kom. Dolby Digital
    - Głośność automatyczna

Ich opis kolega znajdzie w instrukcji.

I tak na koniec. Warto by sprawdzić kable CINCH, które kolega użył. Mogą być uszkodzone.

0
  • #6 12 Wrz 2014 08:54
    Jardo
    Poziom 11  

Wyjście ustawione od początku na PCM
    Poziom dźwięku DTV - opcja nieaktywna (nie używam funkcji TV DVB-T - antena w ogóle nie podłączona)

Głośność automatyczna - brak efektu (ta funkcja działa dla wbudowanych głośników)

Kable Cinch sprawdzone (na inne) - efekt taki sam

Oddam konwerter, ale nie wiem czy jest sens kupowania innego konwertera

0
  • #7 12 Wrz 2014 09:29
    sosarek

Poziom 43  

Kolego, skoro korzystasz tylko z dekodera platformy cyfrowej i posiada on wyjścia analogowe jaki był sens podłączania sprzętu audio przez telewizor zamiast bezpośrednio?

0
  • #8 12 Wrz 2014 09:48
    Jardo
    Poziom 11  

sosarek napisał:
    Kolego, skoro korzystasz tylko z dekodera platformy cyfrowej i posiada on wyjścia analogowe jaki był sens podłączania sprzętu audio przez telewizor zamiast bezpośrednio?

Korzystam z funkcji smart (ipla, tvp.vod itp)

dodatkowo korzystam aktywnie z słuchawek bo nie słyszę zbyt dobrze - wtedy wbudowane głosniki nie działaja, a rodzina tez chce słuchac.

1
  • #9 12 Wrz 2014 12:29
    k52
    Poziom 32  

W dekoderze tv musisz ustawić głośność na maks. ( w tv faktycznie nie ma to znaczenia ) każda kreska vol. mniej w dekoderze to sporo cichszy sygnał audio wychodzący z optyka w tv. Przez tv optykiem jest praktyczniej i ok. można nagłośnić filmy z hdd podpiętego pod usb i innych sprzętów podpiętych pod tv.

0
  • #10 12 Wrz 2014 12:37
    Jardo
    Poziom 11  

k52 napisał:
    W dekoderze tv musisz ustawić głośność na maks. ( w tv faktycznie nie ma to znaczenia ) każda kreska vol. mniej w dekoderze to sporo cichszy sygnał audio wychodzący z optyka w tv. Przez tv optykiem jest praktyczniej i ok. można nagłośnić filmy z hdd podpiętego pod usb i innych sprzętów podpiętych pod tv.

W dekoderze Tv (masz na myśli tuner sat?) jest głośność na maksa - jeśli w tym układzie podłączam bezpośrednio analogiem do wieży to w tej ostatniej głośność jest na ok 10%, jeśli przełączę na konwerter optyczny z TV - wieże muszę ustawić na prawie 90% głośności by poziom w głośnikach był podobny

0
  • #11 12 Wrz 2014 13:13
    grubs
    Poziom 32  

A masz wyjście optyczne w dekoderze?
    Jeżeli tak to sprawdź konwerter przez nie.
    Przynajmniej będziesz wiedział czy to nie wina TV.

0
  • #12 12 Wrz 2014 15:48
    Jardo
    Poziom 11  

grubs napisał:
    A masz wyjście optyczne w dekoderze?
    Jeżeli tak to sprawdź konwerter przez nie.
    Przynajmniej będziesz wiedział czy to nie wina TV.

Pisałem o tym w pierwszym poście: przy podłączeniu do wyjścia optycznego dekodera poziom dźwięku jest dużo wyższy niż z TV, aczkolwiek do poziomu wyjścia analogowego trochę brakuje jeszcze (wieża tak na 40-50% głośności).

0
  • #13 12 Wrz 2014 17:05
    Polon_us
    Poziom 41  

Można by sprawdzić zasilacz tego konwertera. Może mieć niższe napięcie niż 5V. Kolega ma miernik, aby to sprawdzić?

Pomiar najlepiej wykonać przy podłączonym konwerterze. Będzie to trochę kłopotliwe, ale nie jest to niewykonalne.

Wspominałem w moim uprzednim wpisie m.in. o funkcji "Kom. Dolby Digital".

Ona też nie jest dostępna?

0
  • #14 13 Wrz 2014 11:30
    Jardo
    Poziom 11  

Kom Dolby Digital jest niedostępne, zapomniałem wspomnieć.

Zasilania już nie sprawdzę bo postanowiłem oddać konwerter.

Zastanawiam się tylko czy warto się ładować w inny.

Istnieją konwertery z regulacją poziomu sygnału na Wyjściu?
    ten FiiO D3 wygląda obiecująco ponieważ posiada też wyjście słuchawkowe

0
  • #15 13 Wrz 2014 12:24
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Jardo napisał:

Oczywiście, tylko nie za takie pieniądze jak teraz zapłaciłeś.

0
  • #16 13 Wrz 2014 14:03
    Jardo
    Poziom 11  

KOCUREK1970 napisał:
    Jardo napisał:

Oczywiście, tylko nie za takie pieniądze jak teraz zapłaciłeś.

Oczekuję propozycji, wskazówki zamiast pouczenia:)

0
  • #17 13 Wrz 2014 14:23
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Jardo napisał:
    Oczekuję propozycji, wskazówki zamiast pouczenia:)

http://www.projektnostromo.pl/e-sklep/przetwo...we-dac/dac-nostromo-5h-obudowa-srebrna-detail
    Co prawda, głośność działa tylko na gniazdo słuchawkowe, ale przecież dźwięk do wieży można dokładnie z tego portu wyprowadzić.
    Ma wejście na optyka, na coaxiala, można go nawet po USB do komputera podłączyć, i używać jako zewnętrznej karty muzycznej.

Możesz szukać używanych: konwerter DAC (Digital Analog Conwerter) ze wzmacniaczem słuchawkowym.

Albo wymienić to co kupiłeś na FiiO D3.

0
  • #18 06 Maj 2015 13:03
    8304
    Poziom 13  

Witam.
    Odświeżę nieco temat ,kupiłem podobny ,lub nawet ten sam konwerter,rzeczywiście poziom sygnału na wyjściu cinch daje wiele do życzenia,nosiłem się już z zamiarem zwrotu do sprzedawcy.Po przekopaniu netu ,różnych forów znalazłem jednak proste ,a jednocześnie bardzo skuteczne rozwiązanie.
    Mam wzmacniacz z wejściem korekcyjnym dla gramofonu ,którego nie wykorzystywałem - samo wejście jest zbyt czułe na bezpośrednie podanie sygnału audio , /co jest w tym wypadku plusem /.
    Należy zastosować odwrotną korekcję RIAA ,stosując pasywne filtry RC.
    Pełny opis ,oraz dokumentację znalazłem w necie. RIAA został zaprojektowany przez Reg Williamson, a następnie zmodyfikowane w celu zwiększenia dokładności przez Lipschitz i Jung (Audio Amateur, 1980).
    W załączniku dokumentacja.
    Dodam jeszcze ,że sygnał z wejścia AUX i z wejścia korekcyjnego z zastosowaniem RIAA są podobne.

0
  • #19 09 Cze 2015 11:16
    arordrg
    Poziom 12  

Cóż nie przeszukałem wcześniej i po prostu kupiłem tani Konwerter optyczny Toslink Coaxial na 2x Cinch rca. Po podłączeniu okazało się, że nie działa bo na domyślnym wzmocnieniu nie było nic słychać. W każdym razie oddał bym, ale kupiłem go z chin więc musi ze mną już zostać. Potwierdza to regułę że tanie konwertery wyregulowane są na jakieś -10 db. W przyszłości dorobię jakiś przedwzmacniacz, na razie podłączony jest pod komputerowy wzmacniacz 5.1 z trybem stereo na 5.1 i nie słychać szumów więc nie przeszkadza mi niski poziom.
    Dla zainteresowanych tak wygląda w środku:

0
  • #20 25 Lut 2016 09:19
    asier
    Poziom 11  

Analizując dokumentację do obu scalaków wymyśliłem jak zwiększyć poziom sygnału na wyjściu o około 3dB. Wystarczy zasilić przetwornik wyjściowy (np. CS4344, ES7144 itp.) napięciem 5V zamiast oryginalnie podłączonym napięciem 3.3V. Amplituda sygnału na wyjściu powinna wzrosnąć 1.5 raza. W układzie CS8416 należy przystosować cyfrowe sygnały wyjściowe do logiki 5V poprzez zasilenie nóżki 21 VL napięciem 5V. Proponowane zmiany na płytce zaznaczyłem na zdjęciu (zdjęcie zaczerpnąłem z tego wątku). Oczywiście zakładam że konwerter zasilany jest z zasilacza 5V, inaczej potrzebny byłby dodatkowy stabilizator.

0
  • #21 05 Sty 2017 09:18
    arordrg
    Poziom 12  

Przepraszam, że tak po latach.

asier napisał:
    Analizując dokumentację do obu scalaków wymyśliłem jak zwiększyć poziom sygnału na wyjściu o około 3dB. Wystarczy zasilić przetwornik wyjściowy (np. CS4344, ES7144 itp.) napięciem 5V zamiast oryginalnie podłączonym napięciem 3.3V. Amplituda sygnału na wyjściu powinna wzrosnąć 1.5 raza.

Zrobiłem, jak napisałeś, to znaczy ominąłem stabilizator i pojawiły się nieprzyjemne przydźwięki / zakłócenia.

0
  • #22 05 Sty 2017 09:35
    asier
    Poziom 11  

arordrg napisał:
    Przepraszam, że tak po latach.

Zrobiłem, jak napisałeś, to znaczy ominąłem stabilizator i pojawiły się nieprzyjemne przydźwięki / zakłócenia.

Trudno mi coś konkretnego doradzić. Obie ścieżki pewnie przeciąłeś. Poza tym nie wszystkie typy przetworników dopuszczają zasilanie 5V. Zakłócenia mogą się też pojawić z dołączonego zasilacza 5V.

0
  • #23 19 Mar 2017 13:05
    nokiusz2
    Poziom 9  

Witam. Ten sam problem. Konwerterek z Chin za 30pln podłączony do klasycznej wieży stereo na wejście AUX a od strony telewizora załączonym kabelkiem optycznym. Wszystko z dźwiękiem w TV ustawione na max. Poziom audio na wyjściu konwertera jest taki że wieżę muszę ustawić prawie na max aby uzyskać średnią najczęściej używaną głośność.
    I tu mam prośbę. Nie chcę kombinować jak w opisie powyżej,lecz dobudować prosty wzmacniacz zasilany 5V w środku obudowy konwerterka.Na dwóch tranzystorkach(stereo). Słaby jestem w projektowaniu,dlatego liczę że narysujecie mi prosty układ włączony między wyjście konwertera a gniazda cinch (po przerwaniu ścieżek). Będę wdzięczny.

0