Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o małą weryfikację po wymianie przez elektryka

11 Wrz 2014 22:32 4776 44
  • Poziom 7  
    Witajcie !

Niedawno u mojej teściowej elektryk pracujący w ZE wymieniał całą instalację na miedzianą (blok z lat 70 miał jeszcze aluminiowe przewody).

Jestem laikiem, ale wydaje mi się że znalazłem kilka poważnych mankamentów jego "fachowej" jak na pracownika ZE (i nie taniej) pracy, ale wolę upewnić się jeśli zechcielibyście zweryfikować jego poczynania.

Otóż co zostało zrobione i jak:

Bezpiecznik przedlicznikowy 25A topikowy (bez zmian) i instalacja 2 przewodowa.

- w mieszkaniu zainstalowana nowa rozdzielnia z następującymi zabezpieczeniami :
    a) różnicówka 1 fazowa 25A (od niej rozchodzą się fazy na kolejne, poniższe "esy")
    b) zabezpieczenie oświetlenia na całe mieszkanie 10A
    c) zabezpieczenie gniazd pokój I 16A
    d) Zabezpieczenie gniazd pokój II 16A
    e) Zabezpieczenie gniazd pokój III 16A
    f) Zabezpieczenie gniazd łazienka 20A
    g) Zabezpieczenie gniazd kuchnia 20A

Co do przewodów to oświetlenie i gniazda w pokojach to 1,5mm2.

Niestety, przewody kuchnia i łazienka też zostały położone 3x1,5 mm2, więc tu pierwszy błąd (wg. mnie oczywiście).

Druga sprawa to nie jestem pewien co do rozprowadzenia (prawidłowego oczywiście) PE i N. Instalacja idąca do mieszkania jest 2 przewodowa, a w skrzynce w mieszkaniu przewód N jest podłączony do 2 złączek - do jednej idą wszystkie przewody N, do drugiej zaś ochronne - czy to prawidłowe podłączenie? Czytałem różne posty na elektrodzie i są tam różne odmienne opinie na ten temat.

Kolejny problem z tym Panem to taki, że w puszkach zamiast dać złączki czy jakieś inne sensowne połączenia, przewody są poskręcane ze sobą na długości ok 1cm i niechlujnie zaizolowane taśmą.

Coś jeszcze przykuło moją uwagę, ale nie pamiętam - jutro sprawdzę to dam znać. Chciałby by teściowa w razie czego (i póki remont nie skończony) mogła złożyć coś w rodzaju reklamacji u tego człowieka by naniósł niezbędne poprawki.

Dajcie znać co z tego szybkiego opisu jest do weryfikacji lub zmian tak bym miał punkt zaczepienia do rozmów z elektrykiem.

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi.
  • IGE-XAO
  • Poziom 43  
    pablope1 napisał:
    przewody kuchnia i łazienka też zostały położone 3x1,5 mm2 więc tu pierwszy błąd ( wg mnie oczywiście )

Nie tylko wg Ciebie.
    Czy to była tzw. "fucha" czy elektryk prowadzi działalność gospodarczą po godzinach pracy? Protokół podpisze sam czy przyjdzie "kolega"?
    Może to nie elektryk tylko inkasent? :D
  • Poziom 26  
    Obciążalność przewodów nie pozwala na zastosowanie w/w zabezpieczeń. Jakieś pomiary są?
  • Poziom 21  
    Normalna sprawa panowie z ZE robia jak umią najszybciej bo przecież kto ich bedzie scigał jak lewizna po godzinach zrobiona to podpisów też żadnych niema no bo jak. Kolejna fucha i do przodu, świeci się to jest dobrze a tu nagle tyle błędów wykonawczych.
  • IGE-XAO
  • Poziom 43  
    Bez podpisów nie ma odbioru i wypłaty, (to rada dla teściowej autora tematu) nie daj Boże coś się stanie to kto odpowie za straty?
  • Poziom 7  
    Dziekuje za odpowiedzi - utwierdziliscie mnie, ze instalacja jest na pewno wykonana nie prawidłowo, a człowiek z ZE ktory miał dać "pewność" tejże jest kolejnym przykładem na to, ze porządnych fachowców na świecie coraz mniej :-(.

Do poprawy na pewno przewody kuchnia i łazienka, oraz połączenia skręcane. Jakbyście mogli skonkretyzowac co ma zmienic na jakie to rozmowa z nim byłaby krótka, a ze obawiam sie "szybkich i niedrogich" poprawek w jego wykonaniu (by nie był stratny za duzo bo koles z teściową czepiają sie ) to przynajmniej dopilnowalbym podstawowych kwestii.

Niestety teściowa mieszka w tak fantastycznym miejscu, ze gdy przyjdzie inny fachowiec, to na 99% bedzie to znajomy tego poprzedniego z podobnymi kwalifikacjami... Pan ktory kładł te instalację poza właściwa pracą w ZE instalacje klepie na wciąż i sam robi jej odbiory
  • Poziom 27  
    Wszystkie obwody gniazd powinny być wykonane przewodem 3X2.5mm^2.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    pablope1 napisał:
    Dajcie znać co z tego szybkiego opisu jest do weryfikacji lub zmian tak bym miał punkt zaczepienia do rozmów z elektrykiem

Punktem zaczepienia są wymagania prawne, czyli obowiązujące wytyczne do nowych instalacji elektrycznych jak także tych remontowanych.
    W/w wymagania są podane w:
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
    z dnia 12 kwietnia 2002 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20020750690
    Rozdział 8 Instalacja elektryczna.

I nie ma znaczenia czy instalacja jest robiona pod klienta czy developera - ma być wykonana dobrze zarówno dla jednego jak i dla drugiego, zgodna z podanymi wyżej wymaganiami prawnymi oraz zasadami zawartymi w normach przedmiotowych.
    Dodatkowo obowiązuje dobra praktyka instalatorska oraz określone standardy jak przekrój przewodów do gniazd 230V zasilania ogólnego 3x2,5 mm2 zabezpieczonych wyłącznikiem nadmiarowoprądowym max16A, czy 3x1.5 mm2 dla obwodów oświetlenia z zabezpieczeniem max 10A itd. Na ten temat było setki razy pisane na Forum - wystarczy poszukać. Wszelkie odchyłki wynikające z oszczędności od przyjętych standardów to proszenie się o kłopoty w przyszłości.
  • Poziom 29  
    pablope1 napisał:
    - w mieszkaniu zainstalowana nowa rozdzielnia z następującymi zabezpieczeniami :
    a) różnicówka 1 fazowa 25A ( od niej rozchodzą się fazy na kolejne, poniższe "esy" )
    b) zabezpieczenie oświetlenia na cale mieszkanie 10A
    c) zabezpieczenie gniazd pokój I 16A
    d) Zabezpieczenie gniazd pokój II 16A
    e) Zabezpieczenie gniazd pokój III 16A
    f) Zabezpieczenie gniazd łazienka 20A
    g) Zabezpieczenie gniazd kuchnia 20A

Co do przewodów to oświetlenie i gniazda w pokojach to 1,5mm2

Wg. Mnie:
    RCD powinna być 40A, ze względu na to, że jest przed nim topik 25A,
    Dlaczego gniazda w kuchni na przewodzie 1,5mm2 są zabezpieczone na 20A, to jest niewskazane przy 2,5mm2 a co dopiero przy 1,5, szczególnie, że gniazda są dopuszczone do 16A.

Skręcanie przewodów to może w latach 80 zeszłego stulecia by przeszło, ale nie teraz ...
    Oświetlenie na 1 obwodzie to też porażka, szczególnie, że oświetlenie pokoi jest nie potrzebnie pod RCD z łazienką i kuchnią, może powodować totalny black-out w mieszkaniu w przypadku zadziałania RCD.
    Osobną kwestią jest to, czy RCD zadziała, na tą "fujszkę" będą jakieś rachunki? faktury? Kto dopuści instalację do użytku?
  • Poziom 27  
    Podczas takiej modernizacji powinien zostać też wymieniony przewód od tego topikowego 25A. Bo prawie na pewno jest to przewód 2,5 mm2.
  • Poziom 7  
    Dzięki za sporą liczbę odpowiedzi i rozjasnienie sytuacji - elektryk wyszedł wlasnie od teściowej lekko zniesmaczony i ma poprawić :

- Przewody kuchnia i łazienka na 2,5^2 oraz zabezpieczyć je 16A
    - Dać złącza skręcane śrubowo w puszkach - tu prosiłem o cos lepszego niż zwykle kostki
    - co do przewodów do gniazdek w pokojach, to wyciągnął mi tabelkę przekroju przewodów wraz z dlugotrwalymi obciążeniami odczytując na 1,5^2 18A i stwierdził ze tu wszystko niby jest ok łącznie z zabezpieczeniem 16A, natomiast chce by zmienił zabezpieczenia na 10A
    - roznicowka wg powyższego posta tez ma być 40A

Co do obwodu oswietlenia ma to rozbić na 3 rożne obwody ( "bo chciała Pani taniej " stwierdził, a 20zl na dodatkowe dwa bezpieczniki to majątek raczej nie jest wg mnie i tesciowej ) - na szczęście w rozdzielni wszystkie przewody oswietlenia schodzą sie to jednego bezpiecznika, dlatego nie bedzie kłopotu by je rozdzielić

Co do "papieru" na te robotę to jak pan stwierdził nie ma problemu, ale to bedzie drożej bo podatki i cos jeszcze - czyli jednym słowem kombinatorstwo

... Przewod od licznika zmieniał w czasie wymiany instalacji na 6^2

Jakby przyszło Wam cos jeszcze do głowy czekam na znak - sygnał
  • Poziom 27  
    Dobrze by było podzielić tę instalację na 2 RCD. Np. jeden dla gniazd w łazience i kuchni drugi na resztę. Oświetlenie nie musi być koniecznie zasilane przez RCD ale to nie zaszkodzi. A co z obwodami dedykowanymi dla urządzeń pobierających powyżej 2 kW? Zmywarka, pralka, piekarnik powinny mieć własne wydzielone obwody.
  • Poziom 7  
    Na szczęście zmywarki, ani kuchenki elektrycznej nie ma i nigdy już raczej nie będzie - w łazience jedynie pralka, w kuchni lodówka i sporadycznie używana mikrofalówka (czasem jeszcze mikser), także myślę że nie ma co szaleć...

Z drugiej strony na starej aluminiowej instalacji były 2 bezpieczniki po 10A i wszystko to dawało radę.
  • Moderator Elektrotechnika
    pablope1 napisał:
    Bezpiecznik przedlicznikowy 25A topikowy (bez zmian) i instalacja 2 przewodowa.

A jakie te przewody zasilające, przekrój.
  • Poziom 27  
    pablope1 napisał:

Takie:)
    bartekfigura napisał:
    pablope1 napisał:

Takie:)

A do licznika też ? A zapewne pociągnął dwa przewody za licznikiem bo uznał że to tak było i będzie dobrze.
  • Poziom 20  
    pablope1 napisał:
    Co do "papieru" na te robotę to jak pan stwierdził nie ma problemu, ale to bedzie drożej bo podatki i cos jeszcze - czyli jednym słowem kombinatorstwo

Raczej norma bo zawsze podaje się cenę netto. Jak z fakturą to z reguły dolicza się te 23% vat.
    pablope1 napisał:

6mm^2 w zupełności wystarczy przy zabezpieczeniu 25A, tylko według przepisów PEN powinien mieć co najmniej 10mm^2 w miedzi.
    serwisor napisał:
    RCD powinna być 40A, ze względu na to, że jest przed nim topik 25A,

Jest rzeczywiście potrzeba dawania takiego zapasu? Przecież 25A to prąd znamionowy i raczej większy długotrwale nie popłynie.
    pablope1 napisał:
    - Dać złącza skręcane śrubowo w puszkach - tu prosiłem o cos lepszego niż zwykle kostki

Złączki wago najlepsza opcja.
    pablope1 napisał:
    Na szczęście zmywarki ani kuchenki elektrycznej nie ma i nigdy juz raczej nie bedzie

Lepiej tak nie mówić, zawsze trzeba robić coś przyszłościowo, żeby potem było łatwiej.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Bronek22 napisał:
    Elektryk miał w 100% racją - będzie taniej.

Taniej będzie owszem, ale jedna żarówka zrobi zwarcie (a te dzisiejsze chińskie żarówki dość często jak się przepalą to robią zwarcie, wielokrotnie to już widziałem) to ciemność w całym domu, więc dla lepszego komfortu i samopoczucia psychicznego lepiej rozbić te obwody:)
  • Poziom 20  
    U mnie co najmniej 3 razy w tym roku przepaliła się żarówka robiąc zwarcie i to zwykła normalna żarówka z włóknem wolframowym. Zwarcie nie musi nastąpić w środku nocy, ale czasem trzeba to po ciemku naprawiać przy latarce, a znalezienie przyczyny też nie jest natychmiastowe, bo zwarcie może być wszędzie- oprawka, żarówka, przewody, w puszce. A skoro do rozdzielnicy schodzą już trzy przewody, co za problem wstawić esy? Czy to jest przerabianie rozdzielnicy? Bez jaj, to 15 min roboty i 20 zł za esy.
  • Poziom 29  
    Żarówki te przepalają się najczęściej podczas ich załączania, także w nocy... I zdarza się to dosyć często.
    Nie radzę oszczędzać, 20/30zł więcej a podczas ewentualnego zwarcia w części mieszkania światło nadal pozostanie :)
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Witam
    Bronek22 napisał:
    Elektryk miał w 100% racją - będzie taniej.

Zasadniczo zgadzam się z kol. Bronkiem.
    Poza jednym szczegółem (doborem wielkości zabezpieczeń) instalacja została wykonana prawidłowo.
    Dobór zabezpieczeń dla przewodów 1,5mm2 (obciążone dwie żyły) to 13A lub 16A w zależności od sposobu ułożenia przewodów. Więc zastosowanie wyłączników B20A może być nieprawidłowe (chyba, że jest to np. sposób ułożenia E).

Patrząc na to inaczej - instalacja może być robiona w trzech wykonaniach:

- standardowe - mające na uwadze dobrą praktykę instalatorską. Przewody do gniazd 2,5mm2, na oświetlenie 1,5mm2. Nie za dużo gniaz na jednym obwodzie, ilość obwodów uzasadniona merytorycznie. Kilka wyłączników RCD. Co do ilości obwodów to się nie wypowiadam, bo zależy od obiektu. To jest preferowane (przynajmniej przeze mnie) wykonanie.

- luksusowe - wykonane przez elektryka hobbystę dla siebie bądź posiadających nadmiar gotówki ekstrawagantów. W domku jednorodzinnym może się wtedy pojawić kilkadziesiąt obwodów, niemalże 1 gniazdo to jeden obwód. Do tego różne wodotryski mniej czy bardziej potrzebne.

- ekono. To jest tanie wykonanie dla inwestorów uważających, że i tak jest za drogo i jeszcze by o pareset złotych urwali. Wiadomo, że wtedy do gniazd wtyczkowych najczęściej idzie przekrój 1,5mm2 (nie tylko tańszy przewód, ale szybsza robota przy podłączaniu osprzętu). Ilość gniazdek na obwód na maksa (czyli w/g przepisów do 10), jeden obwód na całe oświetlenie i jedna różnicówka na mieszkanie/dom jednorodzinny. Wszystko zgodnie z prawem. Moim zdaniem Wykonawca powienien poinformawać Inwestora o uwarunkowaniach związanych z wykonaniem ekono w stosunku do standardu.

Co do połączeń skręcanych - ja ich nie stosuję bo są zbyt drogie. Wykonanie prawidłowo połączenia skręcanego (dla wiecej niż 2 żył) zajmuje sporo czasu. Dużo taniej jest zastosować złączkę WAGO. Dla mnie to sprawa wygody a nie przepisu.

Co do zwarć powodowanych przez przepalające się żarówki. Czasami się to zdarza, ale myśle, że w większości wypadków i tak to przedlicznikowe 25A wyłączy.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 39  
    Darom napisał:
    - ekono. To jest tanie wykonanie dla inwestorów uważających, że i tak jest za drogo i jeszcze by o pareset złotych urwali. Wiadomo, że wtedy do gniazd wtyczkowych najczęściej idzie przekrój 1,5mm2 (nie tylko tańszy przewód, ale szybsza robota przy podłączaniu osprzętu). Ilość gniazdek na obwód na maksa (czyli w/g przepisów do 10), jeden obwód na całe oświetlenie i jedna różnicówka na mieszkanie/dom jednorodzinny. Wszystko zgodnie z prawem. Moim zdaniem Wykonawca powienien poinformawać Inwestora o uwarunkowaniach związanych z wykonaniem ekono w stosunku do standardu.

Jestem odmiennego zdania. Wg mnie, inaczej rozpatruje się instalację już wykonaną- przykrytą warstwą tynku i pomalowanymi ścianami, a inaczej na etapie projektowania czy wykonawstwa, gdy wszystko jeszcze można zmienić*- w tym przypadku negować.
    W drugim przypadku*, elektryk nawet nie powinien brać pod uwagę przewodu o przekroju 1.5mm², zapomina się, że instalacja powinna zapewnić funkcjonalność przez dwadzieścia, może trzydzieści lat. Co innego aparaty w rozdzielnicy które można w każdej chwili wymienić, ale nie przewody...
    Standardowy sprzęt ma dopuszczalny prąd 16A, więc każdy użytkownik ma prawo włożyć tam wtyczkę dowolnego odbiornika do 16A-> nie wolno go ograniczać.
    Darom napisał:
    Zasadniczo zgadzam się z kol. Bronkiem.

A ja nie, bo elektryk wziął pieniądze za nierzetelną robotę (może wycena z materiałem?), a przewody jeszcze można wymienić, bo nie zostały przykryte warstwą tynku...
    Darom napisał:
    Patrząc na to inaczej - instalacja może być robiona w trzech wykonaniach:

Zgodzę się, jeśli chodzi o dobór aparatów w rozdzielnicy, ale nie w kwestii doboru przewodów, nikt nie będzie kuł ścian co kilka lat. Tutaj nie powinno być taryfy ulgowej...
  • Specjalista elektryk
    Akrzy74 napisał:

Jestem odmiennego zdania. Wg mnie, inaczej rozpatruje się instalację już wykonaną- przykrytą warstwą tynku i pomalowanymi ścianami, a inaczej na etapie projektowania czy wykonawstwa, gdy wszystko jeszcze można zmienić*- w tym przypadku negować.

I tu się zgadzam. dlatego napisałem:
    Darom napisał:
    Moim zdaniem Wykonawca powienien poinformawać Inwestora o uwarunkowaniach związanych z wykonaniem ekono w stosunku do standardu
    Inaczej mówiąc to Użytkownik/Inwestor powinien podjąć decyzję o takim czy innym wykonaniu.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 39  
    A ja uważam kolego Darku, że w tej kwestii elektryk nie powinien dawać takiego wyboru- alternatywy. Można dyskutować o obwodach- ile obwodów, co obejmują; o aparatach w rozdzielnicy (ilość RCD, lampki itp.), ale nie o doborze zabezpieczeń i przekroju przewodów- tutaj elektryk powinien być nieugięty- powinien bronić dobrej praktyki inżynierskiej- nie powinien nawet wspominać o możliwości zastosowania mniejszego przekroju i zabezpieczeń.
    Inwestor- amator, w większości przypadków liczy się tylko z ceną (zyskiem?), o standardach elektrycznych nie ma pojęcia, tak samo jak o obciążeniu przewodów do 1h i powyżej.
    Nie ma także pojęcia o mocy urządzeń w zastosowaniu ogólnym w domu, długości obwodów, impedancji pętli zwarcia...
  • Specjalista elektryk
    No cóż ja mam powiedzieć. Nie przypomiam sobie, abym wykonał instalację do gniazd wtyczkowych przewodem 1,5mm2. Bo uważam, że należy zastosować 2,5mm2.

Ale spotkałem się z nowymi instalacjami wykonanymi "półtorówką" i nie tylko tu na forum. :-). Różnimy się tym, iż ja uważam, że instalator, który uprzedził inwestora o konsekwencjach takiego wykonania - nie jest oszustem.

DODANE:
    A zatem to czy takie wykonanie należy potraktować jako usterkę - obniżającą wartość instalacji - zależy od zawartej umowy.
    Ja staram się traktować inwestorów jako osoby myślące i bardzo często udaje mi się przekonać ich do wykonania lepszego niż standard.

pzdr
    -DAREK-
    Bronek22 napisał:
    Instalacja zrobiona.

Bronku nie do końca bo będzie poprawka
    pablope1 napisał:
    elektryk wyszedł wlasnie od teściowej lekko zniesmaczony i ma poprawić :

A po za tym .
    pablope1 napisał:
    Przewody kuchnia i łazienka na 2,5^2 oraz zabezpieczyć je 16A