Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BASCOM - Wytłumaczenie niedziałającego programu BASCOM

12 Wrz 2014 12:50 1350 8
  • Poziom 7  
    Dzień dobry.
    Wersja BASCOM: 1.11.9.2
    System operacyjny: Windows 7 Home Premium (64 bit)

Otrzymałem na zaliczenie gotowy program w BASCOMIE, który muszę przeanalizować, aby wytłumaczyć Prowadzącemu jego działanie.

Program jest symulacją działania pola komutacyjnego, w którym abonenci kolejno zajmują oraz zwalniają odpowiednie zasoby pola.

Problem polega na tym, że gdy próbuję program kompilować pojawia się następujący błąd:
    Error : 31 Line: 33 Invalid datatype [[0011]0], in File C:/.../Project.bas
    Error : 31 Line: 34 Invalid datatype [[0011]0], in File C:/.../Project.bas

Nie potrafię sobie wytłumaczyć tego błędu, próbowałem już wielu rozwiązań znalezionych w innych wątkach oraz na innych forach, ale błąd nadal jest.

Prosiłbym również o pomoc w prawidłowym zrozumieniu tego programu (ewentualnym wykomentowaniu).

Oczywiście wystarczy mi pomoc w zrozumieniu jednego abonenta - reszta jest analogiczna.

Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam.
  • Poziom 7  
    Przepraszam za wprowadzenie w błąd. Wrzucony przeze mnie program jest kompletnym kodem źródłowym, który otrzymałem od Prowadzącego (dla wszystkich 6 abonentów).

O jaką definicję procka Panu chodzi? Czy programy w BASCOM są pisane pod konkretny typ/rodzaj procesora?

To jest program, który otrzymałem od Prowadzącego, według którego kod źródłowy jest napisany poprawnie.
  • Moderator Projektowanie
    No to proszę to wrzucić do Bascoma i skompilować... Tak, w programie trzeba określić typ procesora, choćby dlatego, że Atmega8 nie ma portu A jak Atmega32.
    Mi kompilator wywalił jeszcze błędy definicji zmiennych. Generalnie to nie jest cały program i tyle.
  • Poziom 7  
    Przy próbie kompilacji całego programu pojawiają się te same 2 błędy
    Error : 31 Line: 45 Invalid datatype [[0011]0], in File C:/.../Project.bas
    Error : 31 Line: 46 Invalid datatype [[0011]0], in File C:/.../Project.bas

Mój procesor to:
    Intel(R) Core(R) i5 CPU M560 @2,67 GHz

Na zajęciach Prowadzący przeprowadzał symulację, w wyniku czego w programie pojawiało się nowe okienko, w którym prezentowane było działanie programu (emulator programowy?)
  • Moderator Projektowanie
    Gratuluję dobrego komputera, ale miałem na myśli procesor - mikrokontroler, na jaki napisany jest ten program.
    Ja mam takie błędy:

Error : 93 Line : 45 Variable not dimensioned [ 0-> 0] , in File : (...)\Elektroda\pole_komutacyjne.bas
    Error : 243 Line : 45 Bit index out of range for supplied data type [0] , in File : (...)\Elektroda\pole_komutacyjne.bas
    Error : 31 Line : 45 Invalid datatype [[0011] 0[P0]] , in File : (...)\Elektroda\pole_komutacyjne.bas
  • Poziom 7  
    Ten program nie ma być programowany z tego co się orientuje na mikrokontroler - ma zostać jedynie przeprowadzona symulacja w samym programie (emulator programowy).

Błędy, o których Pan pisze (Error 93 oraz Error 243) w ogóle się u mnie nie pojawiają.
  • Poziom 7  
    Racja, zainstalowałem 8051 i śmiga, aż miło się patrzy. Zabieram się za analizowanie. Gdyby była możliwość ewentualnego wykomentowania kodu źródłowego dla jednego, dowolnego abonenta to byłbym bardzo wdzięczny. Na pewno pomogło by mi to lepiej zrozumieć działanie programu.

Jeszcze raz wielkie dzięki piotrva!