Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie urządzeniami w terrarium z PC

12 Wrz 2014 14:29 1116 6
  • Poziom 2  
    Witam,
    poszukuję rozwiązania problemu ze sterowaniem urządzeniami i kontrolą temperatury terrarium.
    Ideałem była by karta rozszerzeń do komputera, wraz z oprogramowaniem które umożliwiło by:
    1. pomiar temperatury w 2 strefach (dokładność 1*C)
    2. na podstawie pomiaru temperatury uruchomienie jednego z dwóch urządzeń - grzanie lub chłodzenie (wyjścia przekaźnikowe?)
    3. możliwość sterowania oświetleniem zegar włącz/wyłącz
    4. czujnik otwarcia drzwi
    Interfejs pcl/pcx/usb bez znaczenia, dostosuję komputer pod najwłaściwsze rozwiązanie. Nie umiem znaleźć nic dostatecznie prostego w czeluściach internetu, bardzo proszę o jakieś podpowiedzi, wskazanie kierunku. Nie jestem pewien czy dobry dział wybrałem… :) ?

Dziękuję i pozdrawiam
    Piotr
  • Specjalista AGD
    Nie lepiej kupić małe gotowe urządzenie, a nie zaprzęgać PC do tego by się nudził, a prąd pobierał?
    A jak nie, to poskładać dwukanałowy termoregulator w wyjściami przekaźnikowymi + timer + odpowiednie czujki temperatury. Tanie nie będzie, ale w miarę kompaktowe i energooszczędne.
    A jak umiesz programować mikrokontrolery, to robisz układ i piszesz odpowiedni program i wtedy zrobisz co tylko ci do głowy przyjdzie.
  • Poziom 26  
    Witam, pecet to chyba nie najlepszy wybór. Musiałby być stale włączony z uruchomionym oprogramowanie. A tu aktualizacje, zaniki napięcia, problemy z systemem itp. Poza tym duży pobór prądu. Proponuję dwa rozwiązania:
    1. Rozwiązanie drogie ale pewne: zastosowanie sterownika programowalnego lub przekaźnika programowalnego. Niezawodność, niski pobór prądu. Typowe rozwiązanie.
    2. Wykorzystanie mikroprocesora np: atmega. Należy wykonać dodatkowo harwer sterujący. Niższa cena, więcej pracy.

Mogę zaproponować więcej szczegółów.

Dodano po 0 [sekundy]:

Witam, pecet to chyba nie najlepszy wybór. Musiałby być stale włączony z uruchomionym oprogramowanie. A tu aktualizacje, zaniki napięcia, problemy z systemem itp. Poza tym duży pobór prądu. Proponuję dwa rozwiązania:
    1. Rozwiązanie drogie ale pewne: zastosowanie sterownika programowalnego lub przekaźnika programowalnego. Niezawodność, niski pobór prądu. Typowe rozwiązanie.
    2. Wykorzystanie mikroprocesora np: atmega. Należy wykonać dodatkowo harwer sterujący. Niższa cena, więcej pracy.

Dodano po 0 [sekundy]:

• Specjalista Automatyk
    Do regulacji i pomiaru temperatury regulator temperatury (lub dwa regulatory).
    Do załączania/wyłączania oświetlenia zwykły zegar z marketu za kilkanaście/kilkadziesiąt złotych.
    Jaka ma być funkcja czujnika otwarcia drzwi?
  • Poziom 2  
    Tak...
    ja wiem że to wszystko z gotowych kitów albo chińskie plastiki z aledrogo, wiem bo nie jeden projekt oparłem na takich rozwiązaniach.
    ale pecet to zdalny dostęp do danych (np. przez telefon), lepsza prezencja - takie dotykowe AIO na ścianie bez żadnego kabelka...
    chciałbym tylko się sam zacytować:
    "Ideałem była by karta rozszerzeń do komputera, wraz z oprogramowaniem które umożliwiło by..."
    rozumiem że tylko bardzo drogie bardzo profesjonalne rozwiązania i nic poza tym ??
  • Specjalista AGD
    gervee napisał:
    Do regulacji i pomiaru temperatury regulator temperatury (lub dwa regulatory).

Jak ma być zagwarantowana tolerancja +/-1°C to trzeba wybrać takie regulatory, czujniki, które to zagwarantują / nie przekłamią. A to już do najtańszych nie należy.
    Można tanio kupić regulatory Lumel RE21 itp. + PT100. W okolicach 300-350zł się zamkniemy w tym przypadku.

• Poziom 15  
    Piotr.rs napisał:
    Tak...
    ja wiem że to wszystko z gotowych kitów albo chińskie plastiki z aledrogo, wiem bo nie jeden projekt oparłem na takich rozwiązaniach.
    ale pecet to zdalny dostęp do danych (np. przez telefon), lepsza prezencja - takie dotykowe AIO na ścianie bez żadnego kabelka...
    chciałbym tylko się sam zacytować:
    "Ideałem była by karta rozszerzeń do komputera, wraz z oprogramowaniem które umożliwiło by..."
    rozumiem że tylko bardzo drogie bardzo profesjonalne rozwiązania i nic poza tym ??

Może taki sterownik będzie Ci odpowiadał:
    http://www.e-tronix.eu/2,sterownik-plc-programowalny-su-1-2.html
    Możesz ten sterownik podłączyć do PC przez RS-a.