Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zwiększenie mocy silnika MZ-150

12 Sep 2014 17:17 3378 18
 • Level 7  
  Witam, chciałbym podnieś moc w MZ-150 tzn. prostym sposobem większy tłok. Da się tak? Nie wiem, ale myślałem nad tłokiem od WSK 175, co byście poradzili od czego da się założyć?
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Level 12  
  Inny tłok = inny cylinder. Nie słyszałem o cylindrach innych niż standardowe.
 • Level 39  
  Zajrzyj na rzt.de, tłok Barikit o średnicy 60 mm = 163 cm³, ale z pewnością wymaga przerobienia cylindra. Tylko przy zmianie wyłącznie pojemności nie zyskasz dużej różnicy w mocy, ale na porządnym tłoku silnik będzie pracował dużo lepiej niż na podróbkach z Almotu.
 • Level 15  
  Lepiej i prościej jest zrobić porting oryginalnego cylindra i dobrać do tego gaźnik, ew. też wydech.
 • Level 16  

  Link

  Tak jak wyżej, dyfuzor, gaźnik i nowa tuleja. Tyle że okolice 2000zł raczej na to wyłożyć trzeba. :P

  Z tańszych rzeczy to na MZ forum zakładają tłoki od SHL i wychodzi 175cc. Konieczna jest przeróbka głowicy (oprócz szlifu pod tłok SHL).
 • Level 39  
  Bez przesady. Tłok od SHL to cofanie się w rozwoju. Stop K12, grube pierścienie i jakość Almotu...
  Żeby to jeździło, potrzebny jest tłok ze stopu K20 aby długo pojeździł, zmniejszonej średnicy na denku (stożkowość) aby nie zatarł się przy pierwszym dodaniu gazu i z pierścieniami o grubości 1.5 mm aby "dzwonienie" nie odcinało przy 6000-7000 RPM. Jeśli miała by być robiona nowa tuleja, to na dzielonym ssącym (większa trwałość tłoka), z czasami otwarcia jak z wersji eksportowej i z dwoma dodatkowymi oknami przelotowymi (jak w ETZ 250).
  MZ przedstawiona na filmiku ma zawór membranowy, stąd tak duża różnica w mocy. Moim zdaniem silnik ETZ 150 niezbyt się nadaje na zamontowanie zaworu membranowego, ten silnik z resztą jest konstrukcyjnie bardzo przestarzały.
 • Level 15  
  kulamario wrote:
  Widziałem i jeździłem na MZ 150 z silnikiem od 251
  to był diabeł
  etz 251 jest na ramie 150 tki
 • Moderator of Cars
  MZ 251 to diabeł? Dobrze spasowana i dotarta WSK 175 brała to na starcie - przednie koło opadało dopiero na 3 biegu. Panowie, bez żartów. Co do przeróbek - co najwyżej bezstykowy zapłon z protezą przyspieszacza w funkcji obrotów, można by pokusić się o założenie membrany - ale to znowuż nie takie proste jak w np. Jawie. I to wszystko. Z nominalnych 11kW cudów nie wykrzesa.
 • Level 39  
  sp sport wrote:
  etz 251 jest na ramie 150 tki

  Gówno prawda. Kształtem może są identyczne, ale nie są takie same. Radzę zajrzeć do Reparaturanleitung, tam jest dokładnie wyjaśnione jak rozpoznać ramę.
  robokop wrote:
  co najwyżej bezstykowy zapłon z protezą przyspieszacza w funkcji obrotów

  To nie czterosuw. W dwusuwach jest inna charakterystyka, jednak w silniku kręcącym 8000 RPM nie widzę takiej konieczności.
 • Moderator of Cars
  BANANvanDYK wrote:

  To nie czterosuw. W dwusuwach jest inna charakterystyka,
  Inna charakterystyka czego? Stosunek paliwo/powietrze nie pozostaje stały wraz z otwarciem przepustnicy - rośnie ilość paliwa, dawkowanego wyprofilowaną w długi stożek iglicą.
  Quote:

  jednak w silniku kręcącym 8000 RPM nie widzę takiej konieczności.
  Czemuż to?
 • Level 16  
  W dwusuwie zapłon trzeba opóźnić po osiągnięciu odpowiedniej wartości obrotów proszę sobie sprawdzić mapy zapłonowe z wyścigowych motocykli Yamaha, Honda itd.

  Przykład
  http://www.bdkraceeng.co.uk/Images/TZR250ign.gif

  http://www.sp125racing.com/uploads/1/5/3/7/15371050/6447280_orig.jpg


  Wykrzesać można dużo tylko trzeba wyłożyć dużo pieniędzy , jedna przeróbka pociąga za sobą drugą i tanio tego nie zrobi.
 • Level 43  
  Najprostszym tuningiem jest większa pojemność, a jak się pojemności kończą to turbosprężarki.
  To też rzeźbienie w 150ETZ i w głębi nadzieje że będzie jeździć jak 600 tka- jest niepoważne.
  Zersztą dzisiaj motocykle z rocznioków etz-tek są bardzo tanie.
 • Level 39  
  Znowu temat o gdybaniu o dupie Maryny.
  Kształt charakterystyki kąta wyprzedzenia zapłonu został już wyżej przedstawiony. W sportowych 2T kąt wyprzedzenia na niskich obrotach (poniżej rezonansu, czyli zazwyczaj 6000-7000 RPM dla 125 i 250 dwucylindrowych) jest maksymalnie duży lub ma charakterystykę narastającą (np. w Kawasaki KIPS). Przy wysokich obrotach kąt wyprzedzenia musi spadać ze względu na poprawiające się warunki spalania w cylindrze (ciśnienie doładowania z rezonansu wydechu, rozpylenie mieszanki, temperatura ładunku/spalania), inaczej dochodziłoby do spalania stukowego.
  W czterosuwach jest na odwrót. Zazwyczaj kąt wyprzedzenia zapłonu rośnie do ok. 4000-5000 RPM do wartości maksymalnej (zazwyczaj 30-40° wyprzedzenia) i potem aż do odcięcia pozostaje stały. Niech ktoś wytłumaczy czemu nie ma np. 60° wyprzedzenia przy 10000 RPM, a ile to by było w silnikach kręcących 16000 RPM.
  Strumien swiadomosci swia wrote:
  a jak się pojemności kończą to turbosprężarki.

  No i znowu tematy o turbo w dwusuwie nadające się do działu Offtopic.