Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie układu w ciągniku, traktorze

12 Wrz 2014 22:38 873 9
 • Poziom 12  
  Witam wszystkich serdecznie,
  Mam kilka pytań związanych z moim projektem, który chcę wykonać dla własnej satysfakcji oraz dla ulepszenia ciągnika rolniczego.
  Mianowicie mam zamiar wykonać licznik obrotomierza, oraz kilka innych bajerów za pomocą mikroprocesora AVR i tu rodzi się moje pytanie.
  Cały układ komputera pokładowego zasilany jest o wiele mniejszym napięciem niż znajdujące się w instalacji elektrycznej w pojeździe. Czym powinienem obniżyć napięcie zasilające i jak je ustabilizować gdyż nie jest to dość jednoznaczne jak w przypadku zasilacza. Wiele czynników może wpływać na poziom zasilania wejściowego i nie zawsze może być równy 12 [V].

  proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

  pozdrawiam
 • Poziom 12  
  Nazwałem go komputerem pokładowym, ale to dość prosty układ.
  Dziękuję za pomoc, takie miałem przypuszczenia choć wolałem się upewnić żeby niczego nie popsuć ponieważ nie mam dużych funduszy :)
 • Poziom 12  
  Jako procesor do wyboru mam Atmege 8 lub 16. Do tego będzie zainstalowany wyświetlacz LCD choć tu się jeszcze waham gdyż boje się że w słoneczne dni kontrast zwykłego 2x16 może być za mały i znaki nie będą widoczne. Chciałbym dodać jakiś zegar czasu rzeczywistego i tu też jeszcze nie wiem jaki wybrać gdyż szczerze to nie miałem za dużo styczności z tymi układami. I tu właśnie nie wiem czy powinienem zastosować 2 stabilizatory gdyż zegar powinien mieć ciągłe zasilanie z akumulatora.

  Racja miałem podać napięcia:
  Procesor ~5[V]
  Wyświetlacz 5[V]
  zegar też 5[V]

  Czyli powinienem zastosować np µA7805C.

  Jeżeli mogę jeszcze spytać to czy przy zasilaniu powiedzmy dochodzącym do 15 [V] potrzebny mi jest radiator ?
 • Moderator Projektowanie
  kotek12321 napisał:

  Jeżeli mogę jeszcze spytać to czy przy zasilaniu powiedzmy dochodzącym do 15 [V] potrzebny mi jest radiator ?

  trymer01 napisał:
  Podaj wartość napięcia i zapotrzebowanie prądowe to poradzimy co wybrać.

  ??

  µA7805C - http://www.ti.com/lit/ds/symlink/ua7805.pdf
  Obudowa TO-220 albo TO-263 - czy na pewno potrzebujesz stabilizator w tej obudowie to zależy znowu (podobnie jak i radiator) od zapotrzebowania całości na prąd.
  Zaprojektuj cały układ, zrób bilans prądu, bo niewykluczone że wystarczy 78L05 (wersja małej mocy o prądzie do 100mA).

  µA7805C - obudowaTO-220 pozwala na rozproszenie 1,5W mocy strat, co dla Uwe-Uwy=15-5=10V oznacza możliwość poboru prądu 150mA bez radiatora.
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Można też zaopatrzyć się za niecałe 5zł w gotową, regulowaną przetwornicę obniżającą napięcie, ze znanego portalu aukcyjnego. Szukaj pod hasłem LM2596. Możesz z niej pobierać bez żadnych radiatorów prąd do 2A. Potrzebne napięcie wyjściowe nastawiasz potencjometrem wieloobrotowym.
 • Poziom 12  
  Z moich obliczeń wynika że pobór prądu nie będzie większy niż 150mA ale w razie w mogę zaopatrzyć się w tą przetwornicę. Planuje zamówić większość części na Ebay'u z chin i nie wiem czy to dobry pomysł :)
 • Poziom 12  
  Yhy znaczy e-bay ponieważ kolega zamawiał ostatnio kilka rzeczy i był zadowolony, a co proponujesz innego? Nie chciałbym przepłacać za słabej jakości podzespoły i za tą cenę wolałbym kupić coś lepszego