Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kolumny samoróbki w oparciu o obudowy Altus 200

Adi01 25 Jan 2015 17:19 5085 37
 • #31
  Mc`sFrYcO
  Level 20  
  Jeśli sprzęt ma być nowy to ten wzmacniacz Pioneer będzie na pewno lepszy od tej wierzy co posiadasz ale jeśli byłbym na Twoim miejscu to kupił bym coś starszego ale z wyższej pułki, ten Pioneer waży zaledwie 8kg więc nie wróży za wiele, moc 2x40W/8Ω to dużo i nie dużo ja osobiście wolę mieć zapas, jeśli kierujesz się tylko względami estetycznymi i tym że sprzęt ma być nowy no to od biedy jakoś to zagra, ale jeśli zależy Ci na jakości dźwięku, nieco większej mocy to radziłbym Ci się rozejrzeć w nieco starszych wzmacniaczach, w cenie do 900zł możesz kupić naprawdę porządny klocek o klasę wyższą niż ten Pioneer, porozglądaj się między starszymi: Sony z serii ES, Yamahami, Denon-ami, Pioneer-ami z serii Reference, Onkyo z serii Integra, Sansui, Rotel itd. i ogólnie poczytaj i poszukaj, jest naprawdę wiele fajnych wzmacniaczy mieszczących się w cenie tego Pioneer-a a30 a lepszych jakościowo pod względem brzmienia wykonania i użytych w nim elementów.
  Pozdrawiam
 • #32
  Adi01
  Level 19  
  Estetyka to temat drugoplanowy, moc również - istotniejsza jest jakość dźwięku. O wzmacniaczach czytam od kilku miesięcy :wink: , oferty używanych również przeglądam. Przymierzałem się do A30 ale być może skończy się na A70 - pojawiła się taka opcja. Biorę pod uwagę tylko to, co ma autoryzowany serwis na górnym śląsku, czyli Sony i Pioneer - podobno Harman Kardon i Cambrige Audio też mają autoryzowany serwis w Katowicach (muszę to sprawdzić). Np. Denon, Marantz, Yamaha mają autoryzowany serwis wyłącznie w Warszawie, czyli dla mnie odpadają.
  Zresztą mój wzmacniacz musi sobie przyzwoicie radzić również z muzyką klasyczną (orkiestry symfoniczne) a z tego co doczytałem, sporo nawet dobrych wzmacniaczy nie do końca radzi sobie z tą muzyką.
 • #33
  Mc`sFrYcO
  Level 20  
  No cóż dziwnie wybierasz kierując się dostępem do serwisu gdyż używając wzmacniacz zgodnie z zaleceniami producenta prawdopodobieństwo jego uszkodzenia jest nikłe (poza tym dla czego od razu autoryzowany?), i widzę lekki paradoks w Twoim rozumowaniu - z jednej strony obawiasz się że przyszły wzmacniacz nie poradzi sobie z muzyką klasyczną - typowe myślenie audiofilskie (że niby w jaki sposób miałby sobie nie poradzić?) a z drugiej strony posiadasz zestaw głośnikowy kompletnie nie audiofilski który w ogóle nie nadaje się do odtwarzania muzyki klasycznej (nawet nie nazwał bym go zestawem uniwersalnym), ale wybór należy do Ciebie.
  Pozdrawiam
 • #34
  Adi01
  Level 19  
  W kwestii potencjalnego uszkodzenia wzmacniacza masz całkowitą rację, ale ja wybrałem Pioneer'a pod kątem odtwarzacza CD. Wysyłanie sprzętu do Warszawy czy w jakieś inne odległe miejsce np. na wymianę lasera (wcześniej czy później musi to nastąpić) to dla mnie dziwne rozwiązanie.

  "posiadasz zestaw głośnikowy ..... który w ogóle nie nadaje się do odtwarzania muzyki klasycznej"

  Zapewne masz na myśli fabryczne A200 albo starsze Altusy np.110. Słyszałeś kiedyś A200 z takimi przeróbkami (dłuższe tunele BR, wysokotonówki od Siesta Front + drobna zmiana w zwrotnicy) :?: To dwa różne brzmienia :wink:
 • #35
  Mc`sFrYcO
  Level 20  
  Dodano po 2 [minuty]:

  Adi01 wrote:
  Zapewne masz na myśli fabryczne A200 albo starsze Altusy np.110. Słyszałeś kiedyś A200 z takimi przeróbkami (dłuższe tunele BR, wysokotonówki od Siesta Front + drobna zmiana w zwrotnicy) :?: To dwa różne brzmienia :wink:


  Osobiście miałem altusy 75, 110 skończywszy przygodę na A200, w A200 miałem wydłużone tunele (zmienione strojenie) przytłumiony głośnik średnio-tonowy + odwrócone bieguny GDWT, o ile u Ciebie bez wątpienia wysokie tony uległy poprawie to do średnich nie mam przekonania sam głośnik jest dosyć krzykliwy (94dB) i bez tłumienia w połączeniu z Twoim GDWK na pewno nie brzmi to spokojnie i ciepło tylko dość agresywnie co raczej nie powinno mieć miejsca w przypadku zestawu uniwersalnego. Mimo wszystko miło wspominam A200 po swojej przeróbce, gdyż w muzyce Eurodance i Italo Disco, brzmiały naprawdę fajnie, gorzej się robiło jak chciałem posłuchać muzyki dłużej (kilka godzin) gdyż strasznie męczyły swoją natarczywością, w tym momencie używam Bolero 200 po lekkich modach których mogę słuchać godzinami z przyjemnością, niestety czasem brakuje im efektywności czego w A200 nie brakowało. Mimo wszystko jak już kupisz nowy wzmacniacz radzę abyś pokombinował z tym średniakiem a przekonasz się że da się jeszcze więcej wycisnąć z tych kolumn.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia przy wyborze i zakupie wzmacniacza.
 • #36
  Adi01
  Level 19  
  Jednak zdecydowałem się na A-30 (klasa A-B). A-50 i A-70 to wzmacniacze klasy D a opinie o tym typie wzmacniaczy są mało zachęcające. Moc 2x40W w zupełności wystarcza - głośne słuchanie to ok. 25% zakresu potencjometru.
  Mc`sFrYcO wrote:
  Mimo wszystko jak już kupisz nowy wzmacniacz radzę abyś pokombinował z tym średniakiem a przekonasz się że da się jeszcze więcej wycisnąć z tych kolumn.

  Właśnie to robię :D
  Kopułka 92dB a średniotonowy 94dB - bardzo zbliżone i tego nie chcę ruszać (duża szczegółowość dźwięku). Odstaje tylko GDN 89dB, dlatego wczoraj zabrałem się za niego. Dołożyłem mu mocny magnes i w ten sposób podniosłem jego efektywność (chyba). Teraz dołu jest "więcej" i mam wrażenie, że jest dokładniejszy. Kontrabasy wytwarzają dźwięki od ok. 30Hz i do tej pory sporadycznie zdarzały się zniekształcenia (dudnienie). Po ostatniej zmianie:
  Góra (np. skrzypce) brzmi bardzo dobrze, do środka nie mam żadnych zastrzeżeń a kontrabasy brzmią potężnie a jednocześnie czyściutko (żadnych zniekształceń). Tylko przy instrumentach typu organy np. w muzyce elektronicznej pojawiają się zniekształcenia/dudnienie - częstotliwości niższe od kontrabasu. Słychać to również przy oglądaniu filmów z TV (np. wybuchy, strzały z broni dużego kalibru) -dźwięk jest potężny ale dudniący.
  Zapewne trzeba zmienić tunele BR, ale nie jestem pewien czy powinienem dać dłuższe czy krótsze niż obecne (chyba dłuższe).
 • #37
  Mc`sFrYcO
  Level 20  
  A nie lepiej zrobić to po prostu jak należy i stłumić średni i wysoki w odpowiedni sposób dzielnikiem? dodawanie magnesu w przypadku głośnika z dość silnym magnesem nie wiele zmieni a jeśli już zmieni to zmniejszy Ci dobroć i inne parametry głośnika. Masz GDN 25/80/1 który jest dobrany do obudowy od A200 i myślę że tak powinno zostać a nie kombinować, 2dB wbrew pozorom to duża różnica między GDWK a GDM, i szczegóły o których tak ładnie piszesz zostają zamaskowane przez nie równomierność charakterystyki - posłuchaj sobie kiedyś porządnych monitorów a zobaczysz co to szczegółowość.
  Zniekształcenia ? ja pakowałem w A200 po 100W i nie słyszałem żadnych zniekształceń więc może Ci Pioneer nie domaga i daje przester - 25% potencjometru nic nie znaczy i w tym położeniu wzmacniacz może oddawać pełną moc.
  I tak na koniec, kombinowanie na czuja bez wiedzy, obliczeń, symulacji i sprzętu pomiarowego nic nie da i nikłe są szanse na uzyskanie poprawnego brzmienia, dla tego uważam że najlepsze co możesz zrobić to zastosowanie oryginalnej zwrotnicy, i wyrównanie SPL głośników co nieco wygładzi charakterystykę i sprawi że A200 może zabrzmieć poprawnie.
 • #38
  Adi01
  Level 19  
  Mc`sFrYcO wrote:
  to zastosowanie oryginalnej zwrotnicy,

  Pisałem już, że mam kopię fabrycznej zwrotnicy :wink: oryginalnej nie ma jako części zamiennej.
  Ostateczna wersja.
  L-pad'y zamontowane, wytłumienie obudów całkowicie usunięte, tunele BR 22cm. Słuchałem z tymi dodatkowymi magnesami i bez nich - jednak zostają. Dół ma lepsze brzmienie. Ta wersja ma najlepsze brzmienie jakie udało się uzyskać. Teraz już raczej nie da się nic więcej poprawić.

  Serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc, rady i sugestie.