Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Konica Minolta
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa drukarek DTG na bazie Epson

Optima-md 13 Wrz 2014 11:39 4095 18
  • #1 13 Wrz 2014 11:39
    Optima-md

Poziom 12  

Witam serdecznie, chciał bym otworzyć bardzo ciekawy temat budowy drukarki do druku bezpośredniego na bazie drukarek firmy epson. Najlepiej dla modeli formatu A3 Epson Stylus Color 1400. Wyposażone w ruchomy stół i regulację wysokości oraz system CISS- stałe zasilanie tuszy.

1. Czy już budowaliście sami takie urządzenie?
    2. Czy są wymagany jakieś dodatkowe płytki elektroniki do sterowania?
    3. Czy macie schemat jak krok po kroku zbudować własną drukarkę?

2 18
  • Konica Minolta
  • #2 28 Gru 2014 18:16
    Dimbosz
    Poziom 1  

Witam, ja jestem właśnie w trakcie budowy takiej drukarki.
    I potrzebuję informacji o rodzajach zastosowanych silników, najlepiej schemat całej drukarki elektryczny. I w jaki sposób wykonałeś sterowanie stołem?

0
  • #3 13 Mar 2016 11:56
    Optima-md

Poziom 12  

W drukarkach typu home-made sterowanie stołem jest oparte na silnikach i elektronice z drukarki. Regulowanie wysokości stołu odbywa się mechanicznie tzn. budujesz coś w stylu rewalka samochodowego i kręcąc śrubą regulujesz wysokość. Pamiętaj, że taka budowa pochłania sporo czasu a końcowy elekt jest średnio zadowalający ponieważ drukarka często sypie błędami i więcej się przy niej stoi i naprawia niż drukuje.

Moderowany przez rys57:

3.1.10. Nie reklamuj stron internetowych lub usług w jakiejkolwiek formie.

Post edytowano. Część reklamowa usunięta.

1
  • Konica Minolta
  • #4 13 Cze 2016 23:02
    robarco
    Poziom 9  

Witam.
    Jestem na etapie uruchomienia drukarki na bazie epson 1500w
    Schemat podłączenia Arduino Uno

I jeszcze na stepsikach do nieco mniejszych silników.

i na stepsiku

Przetestowałem i wygląda obiecująco.

Niestety napotkałem na problemy :
    Podczas uruchamiania drukarki bez połączenia do PC
    Wszystko jest OK
    Jednak po podłączeniu do PC - USB
    Pokazuje się błąd. I świeci się LED od zacięcia papieru.

Nie wiem czy jeszcze ktoś się interesuje tym projektem.??

Kolejne testy wyeliminowały kilka problemów.
    nadal jednak pokazuje się taki sam komunikat od zagięcia papieru.
    Jak załatwie sprawę papieru to wyskakuje błąd na panelu drukarki w PC żeby otworzyć przednią płytę.
    Masakra jakaś.
    Poza tym do panela są podpięte 2 przełączniki od CD/DVD tray i jeszcze jeden.
    Nikt na forum czy You tube nic nie mówi w temacie.
    Ten od CD powinien być w środkowej pozycji czyli rozłączony
    Niestety dostałem drukarke juz rozmontowana i nie wiem w którym miejscu się znajdował.
    Czy ktoś wie do czego jest ten przełącznik ??

0
  • #5 11 Lip 2016 19:53
    Optima-md

Poziom 12  

hmm temat do naprawy ciężki, jak byś mógł mnie trochę wtajemniczyć w historię:
    1. Czy przed budową drukarka epson była sprawdzona ? pod PC, Test Dysz itp ?
    2. Przed podłączeniem kabla usb czy drukarka ustawia się na gotową ?
    3. Czy bez udziału komputera a za pomocą WiFi możesz się połączyć i coś wydrukować ?

Przęśli jeśli możesz zdjęcie czujników które Ci zostały. Najprawdopodobniej jest to czujnik otwarcia przedniej klapy od odbioru papieru. Drukarka myśli, że jest zamknięta klapa i stąd błąd.

0
  • #6 28 Sty 2018 04:53
    robarco
    Poziom 9  

Experyment nie udany. Szkoda czasu. Przez kombinacje zaschły tusze i dziękujemy.
    Kolejny projekt to R3000 prościej i szybciej.
    To samo sterowanie tylko że podstawa na profilach alu
    Kilka testów i jest w miarę OK
    Co jakiś czas wracam do projektu i poprawiam trochę. Niestety nadal mam problem z drukowaniem 2 Pass
    I biały podkład.
    Drukarka często po powrocie do początku i druku kolorem na białym tle czyli drugi przebieg potrafi się pomylić wo 1-3 mm
    i wychodzi kiepsko.

0
  • #7 28 Sty 2018 10:17
    Optima-md

Poziom 12  

Budowa i poprawki są uciążliwe, a czasem efekt marny. Ja próbowałem na epsonie 4880 i też nie obyło się bez problemów. Ale co mogę podpowiedzieć drukowanie podkładu i powrót stołu by nałożyć kolor jest trudne do spasowania. Lepsza opcja to za pomocą programu RIP ustawić:

- Drukowanie białego i jednocześnie koloru
    lub
    - Nałożenie białego z marginesem do błędu

Link
    [/film]

0
  • #8 28 Sty 2018 20:10
    robarco
    Poziom 9  

Wygląda super.
    Sterownik arduino ???
    Jeśłi tak to będę wdzięczny za soft na prv.
    Osobiście próbowałem na sofcie AcroRip
    i jest trochę lepiej ale zdaża się że sie zawiesi na 2-pass po białym
    i później kolejna próba już tylko 1-pass i mija się z podkładem

Napisz jaką wersję sterowania zastowowaliście w tej drukarce. Arduino jest OK ale pojawia się dużo wersji i testowałem kilka jednak pozostaje wiele do zrobienia.
    chętnie się wymienie doświadczeniami i plikami ...

0
  • #9 05 Lut 2018 13:40
    DecoDominik
    Poziom 14  

Witam.

Zacząłem się interesować tematem.

Widzę że najpopularniejsza do modyfikacji jest p600 dostępna jest elektronika gotowe płytki łoża etc.

A co z P800 ? Format A2 następca serii 3880
    Nie mogę znaleźć żadnej relacji z budowy DTG.
    Są tylko filmiku u ruskich lub meksykan.

0
  • #10 28 Lut 2018 14:32
    handal
    Poziom 9  

Witam, właśnie jestem w trakcie budowy tzw. flatbed na bazie Epson 1500w.
    Mam pytanie do znawców tematu, z doświadczeniem ;)
    1. Czujniki, przełączniki w 1500W od klapy i CD winny być rozłączone, można je pominąć?
    2. Czujnik fotoszczelina od ładowania papieru współpracujący z napędem do podawania papieru, może być pominięty, tzn szczelina nie zasłonięta?, czy odwrotnie.

Mam zbudowany cały stół + arduino, sterowanie stołem i zbieranie impulsów z encodera epson, to mi chodzi jeśli ręcznie poruszam encoderem, ale drukarka po włączeniu pokazuje błędy, (zacięty papier, cd otwarte ).

Itak na marginesie, encoder w 1500w daje 720imp na obrót czy 1440?, bou mnie zlicza 1440, chyba, że to ja robie błąd w programie i zliczam podwójnie ;)
    pozdrawiam

0
  • #11 11 Mar 2018 18:31
    szakalr6
    Poziom 5  

Witam
    czujniki muszą być ( zamkniete obwody )
    jakiego ripa używacie w 1500w?

0
  • #12 11 Mar 2018 19:01
    handal
    Poziom 9  

Już doszedłem do tego etapu, że czujniki zamknięte, i ASF chciałem zrobić programowo, ale na razie zrezygnowałem, za dużo 1500w wymyśla, więc ASF zrobiłem na kształtowniku z alu. Mój etap to taki, że drukarka startuje, jest w gotowości, a z oryginalnego programu epsona po wysłaniu pliku zawsze pokazuje albo brak papieru albo zacięty, przestawianie czujnika PF nic nie daje :(

chętnie posłucham rad ludzi , którzy już przebyli drogę. Czy możliwe, że nie można używać oryginalnego oprogramowania tylko Acrorip ???, aby pomijać błąd druku.

0
  • #13 11 Mar 2018 19:31
    szakalr6
    Poziom 5  

Napewno to nie wina programu, W gotowości czyli po przygotowaniu do pracy stół się wysuwa? zatrzymuje się po wykryciu czujnika papieru tak ? A gdy wrzucisz plik do drukowania zaczyna ustawiać stół ? czy odrazu wyskakuje bład ? wyczyść czujnik optyczny w karetce i enkodery , czujnik pf masz na myśli przy enkoderze kołowym tak?

0
  • #14 11 Mar 2018 20:29
    handal
    Poziom 9  

Sorry, pomyliłem nazewnictwo, chodzi o PE, czujnik papieru, z PF encodera arduino mi czyta dobrze, stół chodzi w dwie strony.
    To jeszcze raz. Po uruchomieniu drukarki, drukarka czyści głowice i potem wchodzi w stan gotowości do druku. Po wysłaniu pliku działa ASF i encoder daje sygnał, a silnik krokowy zaciaga stół do drukarki az napotka PE, potem lekko cofa, potem znów do przodu, a z stół jest na granicy głowicy drukującej, potem pokazuje bład brak papieru/zle załadowany. Jeśli przesunę fizycznie czujnik PE do przodu do blat wejdzie głebiej i znajdzie się pod głowica, ale wtedy pokaże sie bład - papier zacięty. Czyli albo mam zapalone diode od papieru na drukarce i zielona migajaca , albo dwie diody migają (papier i tusz).
    Jesli możesz pomóc będe wdzięczny za sugestie.
    Jesli myśle, że jutro w pracy wyjmę encoder i silnik z paskiem i zamontuje wszystko poza drukarką, być może encoder wprowadza bład podczas drgania konstrukcji drukarki przy poruszaniu tacy na pasku z silnikiem krokowym.

0
  • #15 11 Mar 2018 20:58
    szakalr6
    Poziom 5  

jasne juz rozumiem;) tutaj musisz mieć odpowiednio zachowane odleglości miedzy czujnikami tak jak przewiduje orginalnie drukarka,
    tak zeby myślała ze pracuje na zwykłym papierze. (gotowość drukarki) <odpoweidnia odleglość>PE<odleglość> PW ,
    stół nie może beć za bardzo wysunięty by PW go nie zabaczył zanim nie da sygnału PE.
    Myślę że jak to ogarniesz to ruszy, a jak nie, to Pw do wymiany podobno często przez niego są błędy zacięcia papieru

0
  • #16 12 Mar 2018 09:45
    handal
    Poziom 9  

Dzięki za informacje, PW w głowicy powinien być sprawny, kupiłem fabrycznie nową drukarkę i rozebrałem. W/g mnie czułym punktem jest encoder. W moim przypadku np. musiałem zastosować rezystory 10k do wej. arduino, bo bezpośrednio zawsze drukarka wywalała błąd krytyczny po 2..3 obrotach encodera. Po drugie zauważyłem, że jak porusza się głowica drukarki to silnik też robi 1.3 mikrokroki. Jak pisałem program i przeliczenie encodera na posuw blatu to okazało się, że encoder daje 1440 imp/obr a nie jak wszędzie informowano 720 ;), co było dla mnie niespodzianką, a że zastosowałem silnik 0,9, czyli 400 krokoów i sterownik 1/16 to mam 6400 imp/obrotów, więc mam sporą dokładność w posuwie, bład na A3+ to 1mm.

0
  • #18 23 Mar 2018 12:38
    stonsee
    Poziom 1  

Witam podłączam sie do tematu , miałem ten sam problem przy przerobieniu espona 1500w na diy dtg, zakupilem intrukcje przerobienia za 30$ wszystko wyszlko ok tylko tak jak kolega wyzej nieraz wywala blad zaciecia papieru lub brak papieru , wyczytalem na amerykanskim forum ze chodzi o czas ok 3s od momentu poruszenia sie asf do momentu wykrycia papieru przez czujnik PE jezeli ten czas bedzie zadlugi albo zakrotki to bedzie wywalalo blad zaciecia lub braku papieru.

Dodam ze posiadam drukarke dtg T-jet ze spalona plyta sterujacą jest tu moze jakis fachowiec co pomoze mi obejsc ta plyte badz wymienic ja na jakas inna , problem ze obecna jest spalona i drukarka warta 15 000 zl stoi nieuzyteczna bez wiekszej wartosci.

0
  • #19 23 Mar 2018 20:40
    szakalr6
    Poziom 5  

Jakiego RIP'a używasz na 1500w ? miałeś taki problem ze przez photoshop'a drukuje ok a przez rip'a tylko na niskich rozdzelczościach, przy 1440x720 i 1440x1440 drukarka szaleje?

2