Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sposoby na przechowywanie elementów elektronicznych

Kwertis 13 Wrz 2014 12:41 6066 23
  • #1 13 Wrz 2014 12:41
    Kwertis
    Poziom 10  

Temat był przerabiany już kilka razy, więc aby nie zakładać cały czas nowych tematów, postanowiłem stworzyć ten, w którym będą wszystkie sposoby na przechowywanie elementów elektronicznych. Bardzo proszę o dodawanie własnych pomysłów w komentarzach.

- najbardziej znanym sposobem na przechowywanie elementów elektronicznych są pudełka po zapałkach sklejone w jeden organizer
    Plusy: cena, łatwość wykonania
    Minusy: szybko się niszczą, mała pojemność
    - dobrym sposobem są też pudełka po papierosach
    Plusy: cena (jeśli posiada się osobę palącą w rodzinie :D )
    Minusy: trwałość
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10405342#10405342
    Pudełka po papierosach można też przyciąć tak, że powstaną szufladki i z nich zrobić organizer
    - kolejnym sposobem jest przechowywanie elementów w segregatorze
    Plusy: cena
    Minusy: wygoda
    - woreczki strunowe
    Plusy: cena, różne wymiary
    - opakowania po lodach, margarynie
    Plusy: cena, duża pojemność
    Minusy: wygoda, nadają się do dużych elementów
    - do smd dobrym sposobem są probówki plastikowe
    Plusy: znowu cena (około 5 zł 100 szt.) duża pojemność smd
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13441874#13441874

- i teraz oczywiście specjalne szufladki modułowe
    Plusy: wygoda, duża pojemność, można je łączyć w 1 duży moduł
    Minusy: oczywiście cena
    - inne szufladki (nie modułowe) np takie z lidla:
    Plusy: wygoda, duża pojemność, szufladki można dzielić za pomocą przegródek
    Minusy: jak zwykle cena

Tyle pomysłów z mojej strony, tak jak pisałem proszę o dodawanie własnych pomysłów według tego schematu tzn.:
    - własny pomysł
    Plusy:
    Minusy:

0 23
  • #2 13 Wrz 2014 13:20
    marek216

Poziom 43  

Szufladki modułowe są wygodne i praktyczne. Można je powiesić bezpiecznie na ścianie - z pudełkami jest gorzej, dochodzi estetyka.

Z takich "ekologicznych" rozwiązań stosowane są jeszcze pudełka po papierosach i na większe elementy opakowania po margarynie.

0
  • #3 13 Wrz 2014 13:31
    Michuza
    Poziom 12  

W kopertach dobrze przechowuje się rezystory i małe kondensatory.

Każda koperta opisana wartością i na dodatek można się pobawić kolory. Pracochłonne, ale dodatkowo się uczysz. Koperty 10, 100, 1k itd oznaczyłem dodatkowo dla łatwiejszej orientacji.

Plus:
    -wielkość
    -mały koszt wykonania
    -łatwa rozbudowa

Minus
    -trwałość
    -czas wykonania

0
  • #4 13 Wrz 2014 13:37
    marek216

Poziom 43  

Michuza dodatkowy minus to zajmowane miejsce. Wyobraź sobie 1000 kopert w pudełkach.

0
  • #5 13 Wrz 2014 13:44
    Kwertis
    Poziom 10  

marek216 napisał:
    Z takich "ekologicznych" rozwiązań stosowane są jeszcze pudełka po papierosach i na większe elementy opakowania po margarynie.

Nie wiem czy zauważyłeś, ale już pisałem o pudełkach o papierosach i opakowaniach po margarynie :P
    Co do pudełek po papierosach to wrzucam zdjęcie jak można zrobić z nich szufladki:
    Sposoby na przechowywanie elementów elektronicznych Sposoby na przechowywanie elementów elektronicznych

0
  • #6 13 Wrz 2014 15:02
    DominTR3B
    Poziom 26  

Swego czasu jak jeszcze bardziej pasjonowała mnie elektronika zbierałem elementy z wylutu w uciętych plastikowych butelkach 1.5/2l. Potem szukania i grzebania było co niemiara.Teraz to bez dobrej lupy rzadko co można naprawić.

0
  • #8 13 Wrz 2014 17:49
    janusz2k
    Poziom 14  

Do przechowywania małych wierteł np do płytek używam strzykawek ok. 3ml z gumowym tłoczkiem.
    Przygotowanie:
    Po pierwsze zamykam końcówkę na igłę: nad gazem obtapiam końcówkę, (trochę skracam wcześniej) i taką nadtopioną dociskam szybko do zimnej metalowej powierzchni (np zlew) by wyrównać i "zakleić" otwór.
    Po drugie robię korek z tłoczka: zdejmuję gumę tłoczka i skracam cały tłoczek, nacinam w kształt, jaki był oryginalnie na końcu z gumką. Następnie zakładam z powrotem gumkę i gotowe.

0
  • #9 13 Wrz 2014 18:15
    azibik
    Poziom 32  

W zamierzchłych czaasach dostępne były pudełka do przechowywanie slajdów.Po obróceniu porywki uzyskiwałem zestaw 2 pojemników.

0
  • #10 13 Wrz 2014 21:01
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Oglądałem w lidlu ten organizer szybko i szybki wniosek do garażu na podkładki i nakrętki :D wole metalowy stelaż.
    Zależy kto jakie ma centrum dowodzenia światem i jak je organizuje.
    Obecnie rezystory czy kondensatory łącznie z SMD są dostępne w cenie "czteropaku piwa" i w opakowaniu producenta czyli sklejone taśmą. Wydaje mi się ze wystarczy opisać na taśmie wartość i włożyć do szufladki a w szufladce trzymać powiedzmy z trzy czy cztery wartości dla ograniczenia miejsca.
    Wedle potrzeby wiadomo co gdzie i ile trzeba wyrwać z taśmy ew przepisać wartość. Niema sensu zabudowywać ścian szufladkami jak w sklepie czy dużym serwisie. Parę sekund na szukanie nie zbawi nikogo ni świata.
    A zapomniał bym.
    Minus:
    No cóż trza kupić zestaw szufladek czyli cena, powiesić w dostępnym miejscu, i sobie zorganizować upakowanie elementów.
    Zalety.
    W jednej szufladce można mieć cały zestaw rezystorów SMD w drugiej kondensatorów SMD a w pozostałych rozłożoną resztę elementów.
    Cel maksymalnie ograniczyć rozrost centrum dowodzenia światem :D

0
  • #11 13 Wrz 2014 21:30
    msb
    Poziom 14  

Witam
    Długo szukałem i próbowałem różnych rozwiązań najwygodniejszego przechowywania elementów SMD, w końcu doszedłem do optymalnego rozwiązania.Wybór padł na "karuzelę" opisaną na znanym portalu all-o jako "pudełko do przechowywania koralików" w dziale rękodzieło za 1,9 zł szt - 12 komór w każdym pudełku .Do poprawy jest może sposób opisania komór ale na razie jest jak jest :-).
    Z perspektywy czasu (1 rok ) uważam że jest to najlepsze dla mnie i najtańsze rozwiązanie bo szukanie wśród torebek strunowych - lub wydłubywanie z taśm doprowadzało mnie do szału ...

Sposoby na przechowywanie elementów elektronicznych Sposoby na przechowywanie elementów elektronicznych Sposoby na przechowywanie elementów elektronicznych

0
  • #12 13 Wrz 2014 22:40
    Kwertis
    Poziom 10  

zdzisiek1979 napisał:
    Oglądałem w lidlu ten organizer szybko i szybki wniosek do garażu na podkładki i nakrętki :D wole metalowy stelaż.

No ja właśnie kupiłem sobie takie 2 (po 40 zł sztuka, a szufladki są mniej więcej wielkości tych modułowych co mają 12 szufladek, też można je podzielić na 3 części za pomocą przegródek (które są w zestawie)) i muszę powiedzieć że są nawet fajne, ładnie wykonane, ze specjalnym miejscem na etykietkę. Do części elektronicznych (rezystory, tranzystory, kondensatory itp.) są idealne.
    zdzisiek1979 napisał:
    wole metalowy stelaż.

Ja też :D Ale ze względów finansowych nie mogłem pozwolić sobie na coś lepszego (chociaż i tak jest to lepsze od pudełek po zapałkach :P )
    zdzisiek1979 napisał:
    Niema sensu zabudowywać ścian szufladkami jak w sklepie czy dużym serwisie.

Też tak sądzę, najlepiej jest mieć w szufladkach najczęściej używane elementy, a resztę np. w woreczkach strunowych
    msb napisał:
    Długo szukałem i próbowałem różnych rozwiązań najwygodniejszego przechowywania elementów SMD, w końcu doszedłem do optymalnego rozwiązania.Wybór padł na "karuzelę" opisaną na znanym portalu all-o jako "pudełko do przechowywania koralików" w dziale rękodzieło za 1,9 zł szt - 12 komór w każdym pudełku .Do poprawy jest może sposób opisania komór ale na razie jest jak jest

Bardzo fajny pomysł, widziałem go chyba kiedyś na forum, wg mnie także jest to jeden z najlepszych sposobów do przechowywania smd (pominąwszy specjalistyczne szufladki :P ).
    Do smd przypomniał mi się jeszcze jeden sposób (też jakiegoś użytkownika forum), a mianowicie takie pudełeczka:
    Sposoby na przechowywanie elementów elektronicznych Sposoby na przechowywanie elementów elektronicznych
    Plusy: Można łączyć w moduły:, koszt niewielki (ok. 12 zł 10 szt)
    Minusy: Czytałem, że nie są zbyt trwałe, przy dużych ilościach są kosztowne
    Uprzedzam pytania: można je kupić na dealextreme (czy jakoś tak) i na ebayu (polecam szukać pod smd storage)
    PS: Jeśli kogoś interesowałby ten organizer z lidla to radzę się spieszyć, o ile już nie wyprzedane (11.09 byłem i zostały tylko 3 sztuki :P )

0
  • #13 14 Wrz 2014 08:59
    msb
    Poziom 14  

Swego czasu w Lidlu były te szufladki po 24,99 :-)
    Ale rozwiązanie z szufladkami jest bardzo wygodne ja dość dawno zainwestowałem w szufladki, trochę mniejsze ale plastik przezroczysty i lepiej się prezentuje cena za i panel (16 szt )- 16 zł wymiary szufladek wysokość - 160 mm szerokość -220 mm długość -70 mm, można łączyć w moduły cena przy większej ilości też rośnie niestety.

0
  • #15 14 Wrz 2014 20:26
    Wiesiek B.
    Poziom 12  

Witam wszystkich stałych uczestników forum jak i obseratorów, odnośnie elementów których nie użyjemy w najbliższym czasie lub nie wiemy czy użyjemy, ja np. zamykam szczelnie w torebkach strunowych, te elementy do których sięgamy często trzymam w pudełkach plastikowych losowo dobieranych lub organizerach z marketu.

0
  • #16 14 Wrz 2014 21:25
    Kwertis
    Poziom 10  

Przypomniało mi się jeszcze kilka pomysłów (niektóre znalezione w internecie):
    - pojemniki na mocz - pojemność chyba 30 ml, więc są dość duże, do tego są one zakręcane, więc nic nam się nie wysypie
    Plusy: cena (30 gr/szt), trwałość
    Minusy: wygoda, długie szukanie części
    - na duże elementy (typu kable, gotowe płytki drukowane) polecam pudełka kartonowe z ikei ( http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/00100467/ ) (sam posiadam ich 5)
    Plusy: cena (2 zł sztuka), wielkość (Głębokość: 34 cm, Wysokość: 26 cm, Szerokość: 25 cm)
    Minusy: karton może po pewnym czasie się zniszczyć, przy dużym obciążeniu może się rozlecieć

0
  • #17 01 Sty 2015 22:07
    mlewan
    Poziom 20  

Pozwalam sobie odkopać temat, bo znużony ciągłym sprawdzaniem wartości rezystorów popełniłem wzór takiej właśnie karty. Plik zawiera dwie strony. Wydrukowałem je na papierze o zwiększonej gramaturze (około 200 g/m²), zalaminowałem, a otwory wykonałem igłą i małym młotkiem. Wpinając strony do segregatora umieściłem pod każdą twardą tekturową przekładkę, która zagina wyprowadzenia rezystorów. Do pobrania pdf. Punktów za pobranie nie ustawiam, można rzucić co łaska, jak ktoś chce, głównie za to zapraszam na www.dlabartka.pl :)

0
  • #18 01 Sty 2015 23:58
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Szczerze niepraktyczne bo tylko dwa można składować.
    Zaś inicjatywa stworzenia własnego systemu katalogowania - przechowywania warta pochwały bo się coś robi a nie czeka na gotowca lub kupuje.
    Zaś wolał bym stworzyć saszetki z papieru w pudełku i posortowane wedle wielkości i można zmieścić się ze wszystkimi swymi skarbami na powierzchni pudełka do butów zimowych. Zaś jak obawiasz się o braki to można na bieżąco robić inwentaryzację zapasów. Rezystory chyb są najbardziej popularnym elementem o najmniejszym poszanowaniu i nawet nieodzyskiwane chyba że większe moce to osobiście pozyskuję ale zwykłe malce to idą na utylizację.

1
  • #19 02 Sty 2015 06:31
    mlewan
    Poziom 20  

Bardziej chodzi o to żeby mieć przy pracy pod ręką gotowe rezystory wraz z wzornikiem oznaczeń. Umieściłem po dwa, żeby wiedzieć gdzie wpiąć uzupełnienie oraz by karta sygnalizowała mi ostatnią sztukę.

0
  • #21 22 Mar 2016 16:07
    bonczi7
    Poziom 9  

Moja propozycja to zwykły segregator.
    Elementy wkładamy do torebek strunowych i potem do koszulek w segregatorze według uznania.

0
  • #22 27 Maj 2016 12:05
    kapitanogor
    Poziom 9  

Witam,

Ostatnio wróciłem do elektroniki i zacząłęm się zastanawiać nad jakimś dobrym patentem na przechowywanie elementów. Wcześniej 11-12 lat temu miałem wieżę z pudełek po zapałkach(normalnych i takich długich), minusy to wygląd jak z głębokiego PRL, pudełka nie zawsze się wysówają ja należy "szufladka się gniecie", a dźwięk i uczucie przy jej wysówaniu jak się zacina doprowadzałý mnie do dreszczy + dużo pustej przestrzeni.
    Przy jednej z przeprowadzek wszystkie te elementy wsypałem do jednego pudełka, a szafeczkę z dziką przyjemnością rozwaliłem :)
    Teraz odkopałem pudełko z elementami i wypadało by je jakoś sensownie poukładać.
    Szafeczki nie wchodzą w grę wystarczy podstawowy ciąg rezystorów i już jest pół ściany zajęte, a to tylko rezystory... oczywiście dobra szafka na różnego rodzaju nietypwe elementy jest nieodzwona, ale bez przesady nie dość, że cena za dobrej jakości pojedyńczy element szafeczki jest relatywnie duża to dalej ta pusta przestrzeń.
    Tak więc wpadłem w Internet i zacząłem szukać, najpierw "zagraniczne" rozwiązania i od razu przypadł mi do gustu plan z segregatorem, mam z nimi i tak dużo do czynienia. Nie wiedziałem jeszcze, że istnieją takie segregatory jak powyżej szukałem po hobbystycznych rozwiązaniach i tak zagłebiłem sie lekko w różnego rodzaju wersje tej idei.
    DIY lekki rodzimy hardore, ale jest i wielki szacun za to http://majsterkowo.pl/praktyczny-segregator-do-przechowywania-elektronicznej-drobnicy/
    Minus jest taki, że nie chce mi się tego robić oraz koszulki są bardzo miękkie nie chcę wiszących pod ciężarem elementów koszulek co sie załamują obrywają itp... Plus extremalnie niska cena rozwiązania.
    Wnikając dalej natrafiłem na mnóstwo różnych wersji tego rozwiązania np: przyklejanie woreczków strunowych do koszulek itp..., jedna przypadła mi bardzo do gustu dokłanie to https://www.etsy.com/ca/listing/196492631/new-electronics-parts-organizer-for
    Minus - targać 19 koszulek z naklejkami z Canady za ~70-80zł żeby sobie ładnie poukłądać rezystory w E24 hmmm
    No i po wniknięciu w temat okazuje się, że te koszulki do segregatów z 9 kieszeniami są robione dla kolekcjonerów kart firma UltraPro są dwie odmiany Silver oraz Platinium różnią się grubością koszulki, 100 koszulek Silver można kupić w cenie ~70zł Platiniium ~90... udało mi się znaleźć wersję Silver w cenie 39zł za 100 koszulek szkoda, że tylko jedna paczka była - jakaś powystawowa. 100 koszulek to jest 900 pozycji !!!.
    Obawiałem się dwórz rzeczy 1. to grubość/sztywność koszulek 2. to ilość dziurek do mocowania (są wersje z trzema, a sprzedawca nie określił ilości dziurek). Moje obawy okazały sie zbędne jest idealna sztywność oraz mnóstwo dziurek więc będą pasować do segregatórów np: z 4 mocowaniami co też wpływa na trzymanie się koszulki w segregatorze. Zdecydowanie więc polecam UltraPro Silver.
    Więc cenowo wygląda to tak, 100 koszulek ~70zł woreczki około 15zł za 1000 sztuk segregator 4 ringi 10zł, czyli około 100zł za 900 miejsc na małe elementy mieści się w plecaku lub reklamówce - jestem zadowolony :)

Jak tylko będę miał troszkę czasu podrukuję naklejki i poukładam elementy dodam zdjęcia.

Pozdrawiam

0
  • #23 20 Sty 2017 13:16
    kuna.lok
    Poziom 5  

Witam,

Co myślicie o trzymaniu smd w zakręcanych słoiczkach plastikowych można je znaleźć pod hasłem "słoiczki na ozdoby" w dodatku są tanie 5ml 100szt za około 33zł z przesyłką

Pozdrawiam

1
  Szukaj w 5mln produktów