Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica z Biedronki- chyba padła po podłączeniu wentylatora.

13 Wrz 2014 14:38 2868 11
  • Poziom 25  
    Kupiłem jakiś czas temu przetwornice 12/220V 150W w sieci sklepów Biedronka. Przez miesiąc spisywała się dobrze (zasilanie oświetlenia w małym domku campingowym, telewizor LCD, jakaś ładowarka itp) Oczywiście łączny pobór mocy urządzeń rzadko przekraczał 120W. Wszystko zasilane było z akumulatora 120AH, który był ładowany w domu.
    Kiedyś było gorąco i podłączyłem wentylator (zrobiony z silnika od pralki i jakiegoś tam plastikowego śmigła. Silnik miał moc 100W, był połączony z układem SOFT-START. Jego moc ograniczyłem regulatorem do 1/3).
    Wentylator wykonał może 3 obroty i przetwornica zaczęła piszczeć, jak przy przeciążeniu. Dioda zielona (praca) przygasła a dioda czerwona (przeciążenie) na początku świeci jasno a potem przygasa. Tak samo z obciążeniem jak i bez obciążenia.
    Bezpiecznik(40A) jest cały.

Przetwornicę kupiłem za grosze (30zł). Nie wiem, czy warto naprawiać.
    Co o tym myślicie? Co mogło się uszkodzić?

Dzięki z góry za odpowiedzi.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 25  
    Wcześniej podłączałem inne silniki (używałem wiertarki, szlifierki stołowej, nawet młynka do kawy) i nic nie padło.

Opłaca się naprawiać czy do utylizacji?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Cytat:
    Silnik miał moc 100W, był połączony z układem SOFT-START. Jego moc ograniczyłem regulatorem do 1/3).
    Jakim regulatorem? Jeśli to regulator fazowy a przetwornica daje napiecie prostokątne to mogło sie coś dziać.

Cytat:
    Opłaca się naprawiać czy do utylizacji?
    No raczej do serwisu nikt tego nie weźmie i pewnie nie opłaciło by sie, chyba że na gwarancji ci ją wymienią, ale samemu warto zajrzeć, jeśli masz dość zapału.
  • Poziom 25  
    Rozebrałem przetwornicę i Zadnego upalonego elementu w środku nie widzę. Mosfety w kluczu są OK. Trafo nie wiem jak przebadać.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Cytat:
    takie cuś
    Niektórzy piszą, że choć sie nie powinno regulować silników indukcyjnych sterowaniem fazowym, z wentylatorami jakoś to działa, jak do tego dodać przebieg prostokątny z przetwornicy (U2008 był projektowany tylko pod sinusoidalny z sieci) to trudno przewidzieć rezultaty.

Należy się spodziewać że regulator mógł niepoprawnie pracować i wraz z reaktancyjnym charakterem silnika wytrwarzał jakieś stany nieustalone.

Cytat:
    Trafo nie wiem jak przebadać.
    Raczej półprzewodniki.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    sprawdź tranzystory w mostku H, bo mogło je przebić. Zrobisz to za pomocą multimetu.
    Poszukaj w internecie sprawdzania tranzystorów MOSFET za pomocą miernika
  • Poziom 25  
    Tranzystory mostka H? Pisałem już, że tranzystory sprawdzone, musze sie chyba doczepić do układów sterujących.
  • Poziom 25  
    Jeszcze jakieś pomysły? Regulator nie uległ upaleniu.
  • Poziom 11  
    W moim przypadku zwarciu uległy diody prostownika po stronie wtórnej transformatora, ale nie główne które prostują napięcie około 270-300V, tylko mniejsze (1N4148) które zasilają płyteczkę sterującą mostek H. Prawdopodobnie w momencie przepięć na wyjściu przetwornicy, mostek H jest kluczowany dość wysokim prądem impulsowym z płytki sterownika, która pobiera zasilanie z tego małego prostownika na diodach 1N4148 i kondensatora filtrującego 100µF/25V. Pomogła wymiana na diody FR154 (występują w zasilaczach komputerowych po stronie wtórnej) i dla pewności większy kondensator 470µF/25V. Aby mieć pewien zapas zmieniłem też kondensator głównego prostownika z 10µF/400V na 68µF/450V. Dzięki temu spokojnie używam lutownicę transformatorową 75W na tej przetwornicy, aczkolwiek lutownica "drga" przebiegiem prostokątnym, gdyż wydaje inny dźwięk, ale to już niedoskonałość taniej przetwornicy.
  • Poziom 12  
    Pozwolę sobie odkopać wątek, ponieważ również spaliłem swoją przetwornicę zbyt dużym obciążeniem indykcyjnym.
    W moim przypadku padły prawdopodobnie tranzystory FHP8N60 (są tam cztery sztuki).
    Nie bardzo wiedziałem jak zmierzyć tranzystory typu MOS-FET pod kątem sprawności, wiec wymieniłem wszystkie 6 tranzystorów mocy jakie znajdowały się na płytce, czyli cztery wspomniane wyżej oraz dwie sztuki FHP3205.
    Zamiast FHP3205 zastosowałem IRF3205.
    Zamiast FHP8N60 zastosowałem IRF840.
    Po wymianie przetwornica działa poprawnie.
    Koszt sześciu tranzystorów z przesyłką wynosił niecałe 20zł, więc myślę, że rzecz opłacalna dla przetwornicy - w moim przypadku - za 100zł.
    Pozdrawiam.