Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

planet fnsw-2401 - Uszkodzona przetwornica

*MarmuR* 13 Sep 2014 15:59 1155 4
 • #1
  *MarmuR*
  Level 10  
  Witam, posiadam problem ze switchem Planet FNSW-2401 a dokładniej jego zasilaniem. Switch padł nagle, teraz po wpięciu do 220V nie dawał znaku życia.

  Postanowiłem go rozebrać i zauważyłem spuchnięte kondensatory, wymieniłem je jednak nadal po sprawdzeniu miernikiem miały zwarcie. Znalazłem problem w diodzie zenera SMD, która była lekko osmolona. Niestety była oznaczona tylko paskami, dokładniej 3 paskami koloru czarnego, choć co do koloru nie jestem w stanie powiedzieć czy to nie była wina spalenia. Dodam, że po przetarciu paski się po prostu starły na wierzchu.

  Przy poszukiwaniu informacji na temat tej diody nigdzie nie znalazłem wersji z 3 czarnymi paskami. Nie mówiąc już o ewentualnym schemacie. Na płytce jest też jeszcze jedna dioda zenera oznaczona DZ1, budowy takiej samej tylko ma inne oznaczenie kolorystyczne.  Po jej wylutowaniu zniknęło zwarcie. Niestety przy wylutowaniu diody kompletnie mi się rozsypała. I tu właśnie powstał problem, z którym początkujący taki jak ja nie potrafi sobie poradzić.

  Jest ktoś w stanie powiedzieć mi jaką diodę w miejsce tej uszkodzonej mogę wstawić (na płytce DZ2 przy kondensatorach)? Lub jeśli istnieje możliwość to nakierować mnie na trop jak sprawdzić jaka dioda tam powinna być?

  Dorzucam fotki, gdzie widać miejsce po wylutowanej diodzie i pokazane które kondensatory wymieniłem.

  planet fnsw-2401 - Uszkodzona przetwornica planet fnsw-2401 - Uszkodzona przetwornica planet fnsw-2401 - Uszkodzona przetwornica

  Pozdrawiam, *MarmuR*
 • Helpful post
  #2
  TONI_2003
  Moderator
  Zatem daj zdjęcie samej naklejki zasilacza z danymi tego zasilacza.
 • #3
  *MarmuR*
  Level 10  
  Niestety jest to moduł wbudowany w switch, a nie zewnętrzny więc czegoś takiego nie posiadam.
 • Helpful post
  #4
  TONI_2003
  Moderator
  Zatem jest tak jak się obawiałem, ale można będzie domniemać o ile nie znajdzie się ktoś kto właśnie takowy ma. Czy tam nie jest (była) dioda z przedziału 3V3 do 5V1 skoro kondensator elektrolityczny 2200µF jest na 6,3V.

  Przy złączu wyjściowym (piny są zmostkowane po dwa) to można przyjąć tylko jedno napięcie wyjściowe i to nie większe niż 8V kondensatory elektrolityczne na 10V. Próby można i należy wykonywać bez reszty urządzenia tylko na zasilaczu. Czy jest tam złącze te (4 pin) nieopisane na samej płycie PCB zasilacza lub już na PCB urządzenia czyli drugie gniazdo?

  Oczywiście po sprawdzeniu reszty podzespołów podpinamy napięcie sieci poprzez szeregowo w piętą żarówkę 40W (może być zamiast bezpiecznika) i patrzymy na jej zachowanie. Następnie robimy pomiary np. na wyjściu zasilacza.
 • #5
  *MarmuR*
  Level 10  
  Okej dzięki za sugestie, wlutowałem tam diodę 5V 1,3w po podpięciu wszystkiego na wyjściu zasilacza ukazało się napięcie 3,3V. Po podpięciu do głównej PCB switcha, ożył.


  Dzięki za pomoc, pozdrawiam!