Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CB Radio - Podpięcie w instalacji 24V

13 Wrz 2014 16:33 3165 9
  • Poziom 9  
    Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak "zgodnie ze sztuką" założyć cb w instalacji 24V, a konkretnie w Volvo FM7 z 1999r. Otóż radio zamontowane jest w górnej kieszeni pod dachem. Jest tam wolna wiązka kabli, lecz z napięciem 24V. Przetwornica w samochodzie jest, lecz trzeba by rozebrać pół kokpitu, aby zamaskować kable idące z przetwornicy do cb. Zastanawiam się , czy zainstalowanie reduktora napięcia 24V/12V np. RN-6 zdało by egzamin. Plusem niewątpliwie będzie brak konieczności doprowadzania kabli z oryginalnej przetwornicy. Co o tym sądzicie?
    Pozdrawiam.[/img]
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 20  
    Ja sądze że powinieneś mieć tam gniazdo na 12V przynajmniej w większości aut one są a poza tym były już tematy o tym.
  • Poziom 9  
    Gniazdo zapalniczki z napięciem 12V jest wbudowane w kokpicie, ale musiałbym doprowadzać kable do górnej półki. Proszę jednak o opinie w sprawie montażu takiego urządzenia.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

bussbygg napisał:
    ... łatwiej będzie chyba zamontować taki reduktor, tylko zależy mi na opinii fachowca.

Reduktor z +24V na +12V o prądzie nie mniejszy niż 7A lub wyższe prądy.

Podpowiem, że Chińskie reduktory +12V/3A pracują około 2 dni i koniec. :D

Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    SP5ANJ napisał:
    Witam.

bussbygg napisał:
    ... łatwiej będzie chyba zamontować taki reduktor, tylko zależy mi na opinii fachowca.

Pozdrawiam.
    Akurat jestem w temacie( chyba.... :D ). Lepsze wyjście to zamontowanie dodatkowej przetwornicy 24/12V.Jednak te RN-6 to faktycznie tandeta.Mam taką na "stole" z usmażonymi tranzystorami TIP3055.
    Jak się chce tego używać to trzeba od razu wymienić te TIP-y na BD249C jak wg.tej strony http://north.pl/karta/tip3055-tranzystor-to-3p---npn--100v--15a--3000000hz,533-GY-0012.html Wtedy przetwornica będzie troszkę mocniejsza. Samo wykonanie BD249C jest sporo lepsze niż tych tanich TIP3055, poza tym jak widać jest 25A zamiast 15A.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 34  
    Novile napisał:
    SP5ANJ napisał:
    Witam.

bussbygg napisał:

Pozdrawiam.
    Akurat jestem w temacie( chyba.... :D ). Lepsze wyjście to zamontowanie dodatkowej przetwornicy 24/12V.Jednak te RN-6 to faktycznie tandeta.Mam taką na "stole" z usmażonymi tranzystorami TIP3055.
    Jak się chce tego używać to trzeba od razu wymienić te TIP-y na BD249C jak wg.tej strony http://north.pl/karta/tip3055-tranzystor-to-3p---npn--100v--15a--3000000hz,533-GY-0012.html Wtedy przetwornica będzie troszkę mocniejsza. Samo wykonanie BD249C jest sporo lepsze niż tych tanich TIP3055, poza tym jak widać jest 25A zamiast 15A.
    Przepraszam wszystkich ale wprowadziłem złe informacje, pomyliłem urządzenia.a pisałem o przetwornicy RV-16!!!
    Cos mi się przestawiło, bo tę RN-6 miałem także , ale jako nową i nie była naprawiana.Dlatego tu pomyłka jest.TIP3055 występuje w RV-16!!
    Dopiero post Marcina (Snopowiązałki) mnie oświecił, bo nie było żadnego SMD w "mojej" i dopiero zatrybiłem! :D
  • Poziom 9  
    A czy oryginalna przetwornica wytrzyma jeżeli podepnę jeszcze do niej cb wraz z głośnikiem?
  • Moderator
    bussbygg napisał:
    A czy oryginalna przetwornica wytrzyma jeżeli podepnę jeszcze do niej cb wraz z głośnikiem?

A co masz już podłączone? Radio z jakim głośnikiem, dodatkowym?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    bussbygg napisał:

Wytrzyma, zazwyczaj radia FM nie słucha się na maxa.
    Jeśli masz radio FM na 12V to śmiało możesz podpiąć CB z dodatkowym głosnikiem