Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformatory - oświetlenie punktowe

zieluuu 28 Apr 2005 21:38 4413 8
Optex
 • #1
  zieluuu
  Level 10  
  Witam!!!
  w domu zakładam oświetlenie punktowe i stoje przed dylematem, jaki zastosować transformator (zwojowy czy elektroniczny). proszę o pomoc w tym temacie.
  Z góry dziękuję !!!!!
 • Optex
 • #2
  Guma1975
  Level 14  
  Witam!
  Transformatorowy jest lepszy ze względu na sprawność, lecz podczas jego załączania do sieci występuje udar prądowy ok. 10 razy taki jak prąd znamionowy tegoż transformatora. Jeśli układ elektroniczny jest odkryty (przzetwornica impulsowa) - czyli do naprawy ("niezalany żywicą epoksydową") można się skusić. Jeśli ten układ przetwornicy jest zalany to na 999% jest on bardziej uczulony na uszkodzenia ze strony sieci niż "toroid", więc nici z naprawy.
 • Optex
 • #4
  terminux
  Level 23  
  Zajmuję się naprawą gwarancyjną i pogwarancyjną transformatorów elektronicznych. I dlatego radzę - jak chcesz mieć spokój i nie mieć problemu to o ile nie przegniesz i na np. trafie 100 W nie powiesisz 5X50W to kupuj trafo toroidalne.
 • #5
  jarkuz
  Level 24  
  Czy nie prościej zastosować ściemniacz na triaku? Błąd to tylko oddzielenie "fazy" od odbiornika(czyli żarówki).
 • #6
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem. Przez tradycyjny ściemniacz chcesz zasilać żarówkę 12V bezpośrednio z sieci energetycznej?
  To bardzo ryzykowne.
  1. Praca z b. dużym kątem wysterowania (150 - 180 st) wtedy prąd w postaci krótkich impulsów "siejący" szerokie widmo zakłóceń. Trudno to odfiltrować. Zamiast transformatora zafundujesz sobie (niemały) dławik.
  2. Możliwość zniszczenia układu (żarówka + ściemniacz) przez zakłócenie w sieci spowodowane np wyłączeniem odkurzacza czy lodówki itp. Triak wyzwoli w niewłaściwym momencie (zbyt wcześnie).
  3. Jak sam wspomniałeś brak separacji galwanicznej. Oprawki żarówek nie mają dobrej izolacji (jeśli w ogóle ją mają). A to już poważny problem.
 • #8
  Zenek
  Level 30  
  Jest też problem, gdzie usadowić same reflektorki, i to problem na prawie 3 lata ;)
 • #9
  lechm56
  Moderator
  # Nie będą tolerowane przypadki wykorzystywania archiwalnych tematów w celu zdobycia dodatkowych punktów, poprzez ich odświeżanie i dopisywanie treści nie wnoszących nic nowego do tematu.