Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pracownia komputerowa - instalacja elektryczna - edukacja

adwlodar 13 Sep 2014 17:57 2118 13
Computer Controls
 • #1
  adwlodar
  Level 28  
  Witam,

  jestem na praktykach w firmie instalacyjnej i dostałem projekt pracowni komputerowej do opracowania. Mam prośbę do Was o pomoc w 2 sprawach:


  1) W pracowni jest 20 stanowisk. Na stanowisko przewiduje się 3 gniazda 230V. Zasilanie 3-fazowe. Układ sieci TN-C-S. Jeden zestaw to ok. 600 W. Czy prawidłowym jest pogrupowanie stanowisk na 5 grup po 4 zestawy komputerowe i każdą z grup zabezpieczyć wyłącznikiem RCBO krótkozwłocznym 30mA typ A, B16? Chodzi mi o Wasze doświadczenie w pracowniach komputerowych.

  2) Do tego projektu mam zrobić również przedmiar robót. Może mi ktoś pomóc ze znalezieniem odpowiednich pozycji w katalogach? Jeśli to problem jestem w stanie zapłacić.

  Serdeczne dzięki.
  Adrian
 • Computer Controls
 • Helpful post
  #2
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Jeśli chodzi o ilość stanowisk na obwód to proponuje 3 dlatego że przyjmuje się tak że na jeden zestaw przypadać może 5mA a wyłącznik ma działać powyżej 50% prądu zadziałania czyli dla 30mA to jest 15mA a 15mA/3 to jest 5mA. Daje to bezpieczną granice dla niezawodności zasilania. W ten sposób eliminuje się przypadkowe zadziałanie.
 • Computer Controls
 • Helpful post
  #3
  bartekfigura
  Level 29  
  Skoro jest zasilanie 3-fazowe to trzeba się też zastanowić nad równomiernym obciążeniem tych 3 faz. A co z zasilaniem awaryjnym? W pracowniach komputerowych często się przydaje. Jedno stanowisko powinno być wyposażone w większą liczbę gniazd. Wszak Jest tam sieciowa drukarka router i kilka innych sprzętów.
 • #4
  adwlodar
  Level 28  
  zdzisiek1979, dzięki. Rozłożę w takim razie po 3 zestawy na RCBO.

  bartekfigura, fazy będą równomiernie obciążone. Jedno stanowisko jest nauczyciela, tam jest więcej gniazd 230V jak i RJ45. Z tego co wiem, zasilania awaryjnego inwestor nie przewiduje.

  Mam jeszcze jeden problem: ograniczniki przepięć. Do rozdzielnicy tej pracowni dochodzi przewód 4x10mm^2 w niezakwalifikowanym układzie tzw. zerowanie. Instalacja pracowni jest już w TN-S. Sala na 2 piętrze, nie ma uziomu. Jak w takich sytuacjach dobiera się ograniczniki?

  Dziękuję!
 • Helpful post
  #5
  Darom
  Electrician specialist
  zdzisiek1979 wrote:
  Jeśli chodzi o ilość stanowisk na obwód to proponuje 3 dlatego że przyjmuje się tak że na jeden zestaw przypadać może 5mA a wyłącznik ma działać powyżej 50% prądu zadziałania czyli dla 30mA to jest 15mA a 15mA/3 to jest 5mA. Daje to bezpieczną granice dla niezawodności zasilania. W ten sposób eliminuje się przypadkowe zadziałanie.


  Od dwóch lat nie zrobiłem ani jednej pracowni komputerowej (rozumiem, że chodzi o pracownię w szkole) więc nie wiem jak to jest teraz. Ale kiedyś zrobiłem ich co najmniej 30. Na początku było w/g projektu (najczęściej) po 6 stanowisk /RCD A. Szybko okazało się, że niektóre zestawy - w zależnośći co dana szkoła zamówiła - wyłączają nawet przy 4 stanowiskach / RCD. I zacząłem mierzyć prąd różnicowy każdego zestawu komputerowego, z którym miałem do czynienia. Nie spotkałem się z prądami wiekszymi niż 4mA. Natomiast chyba większym problemem jest chwilowy prąd podczas załączania (np. po krótkiej przerwie w dostawie energii). Wtedy zacząłem bawić się sondą prądową i cyfrowym oscyloskopem, aby wyznaczać te przebiegi. W takim przypadku pomaga zastosowanie wyłącznika RCD krótkozwłocznego.

  W zadnej pracowni szkolnych, z którymi miałem do czynienia, nie instalowano zasilania awaryjnego.

  pzdr
  -DAREK-
 • Helpful post
  #6
  TWK
  Electrician specialist
  Ważne, aby rzutnik multimedialny (jeśli jest) był na oddzielnym obwodzie i oddzielnym RCD. Nagłe wyłączenie rzutnika obniża trwałość lampy.
 • Helpful post
  #7
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Darom wrote:
  W takim przypadku pomaga zastosowanie wyłącznika RCD krótkozwłocznego.

  Miałem podobny przypadek, z tym, że zastosowałem RCD krótkozwłoczny z członem nadmiarowym B16- to się nie sprawdziło, bo po zaniku napięcia i ponownym załączeniu wyłączał człon nadmiarowy B16.
  Obiekt zasilony był kablem 4x70 w odległości około 150m od stacji rozdzielczej, i dopiero wymiana na RCD krótkozwłoczne z członem nadmiarowym C16 rozwiązało problem.
 • Helpful post
  #8
  Elmont
  Level 25  
  Ja napiszę tak ,pracuję w firmie i wykonujemy też instalacje dla sieci komputerowych
  w dużej firmie gdzie istnieją setki stanowisk komputerowych . Wszystkie one są
  rozłożone równomiernie dla poszczególnych faz ,zabezpieczane aparatami produkcji
  Schneider BCBO B16"A". W firmie tej gdzie są zainstalowane powyższe aparaty
  nie zdarzyło się do tej pory by kiedykolwiek były problemy z "wyrzucaniem"
  różnicówek przez komputery tam zainstalowane. Jest oczywistością iż istnieje tam
  oddzielna sieć gwarantowana zabezpieczona odpowiedniej mocy UPSem . Firma ta
  jest firmą zagraniczną amerykańską o specyficznej produkcji dla której wykonywaliśmy
  ponad 7 lat temu instalacje logiczne i zasilanie elektryczne,i w w dalszym ciągu się ona
  rozwija i dalej tam dla nich to samo robimy.Jak wcześniej zaznaczyłem niema i nie było
  problemów z wyłącznikami różnicowymi.
 • Helpful post
  #9
  Darom
  Electrician specialist
  Ale kolego Elmont nie napisał kolega iloma zestawami obciążaliście pojedyńczy RCBO
  Akrzy74 wrote:
  ..dopiero wymiana na RCD krótkozwłoczne z członem nadmiarowym C16 rozwiązało problem.

  Taki RCBO (krótkozwłoczny + C16) to jeszcze w ręku nie miałem. Chyba nie jest go łatwo kupić i pewnie nie mało kosztuje.
  TWK wrote:
  Ważne, aby rzutnik multimedialny (jeśli jest) był na oddzielnym obwodzie i oddzielnym RCD. Nagłe wyłączenie rzutnika obniża trwałość lampy.
  Ciekawe spostrzeżenie. Nie brałem tego pod uwagę. Ostatnio mam parę sal konferencyjnych na wokandzie.

  pzdr
  -DAREK-
 • #10
  adwlodar
  Level 28  
  Dzięki za informacje Koledzy!

  Akrzy74, właśnie ja też wybrałem B16. Sugerujesz zmianę? Czy przy 3 zestawach na grupę i typie C nadal jest zalecany RCD krótkozwłoczny?

  Darom, RCBO + C16 Hager to 320 netto z katalogu

  Mogę Was prosić jeszcze o pomoc z tymi ogranicznikami? Chciałem zastosować B+C Moeller SPBT12-280/3, ale mój przełożony powiedział, że "brak uziemienia to i ograniczników nie powinno się dawać"...
 • Helpful post
  #11
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Najpierw by warto było określić pętlę zwarcia w punkcie przyłączenia linii zasilającej rozdzielnie sali komputerowej. Potem obliczyć rezystancję żył i przewidzieć w przybliżeniu jaka będzie pętla zwarcia mniej więcej na gniazdach i wtedy można sobie wybierać czy B czy C. Można co prawda powiedzieć że skoro jest RCD to warunek SWZ będzie spełniony ale warto policzyć i zobaczyć co będzie.

  Zaś co do ochronników. Jest to w budynku.Trzeba zobaczyć jak wygląda ochrona przeciwprzepięciowa na głównej rozdzielni czy w punkcie przyłączenia się do sieci. Można w rozdzielni sali komputerowej zastosować ochronnik C. Skoro zasilanie będzie w TN-C ( 4x10mm2 ) to bym zastosował ochronnik C. Popatrz sobie jak wyglądają schematy poglądowe dla sieci TN-C.
  Zaś jak by nie było w ogóle ochrony na zasilaniu obiektu żadnej to można zaproponować montaż ochronnika B+C w głównej rozdzielni.

  Skoro bierzesz się za projektowanie to zakładam że masz katalogi jakie i zerkasz do nich a jak nie to proponuje zapisać się do klubu instalatora EATON i zamówić sobie co nieco wydrukowanego.
 • #12
  adwlodar
  Level 28  
  W budynku nie ma żadnej ochrony przeciwprzepięciowej. No właśnie teraz spojrzałem do katalogu i już rozumiem czemu B+C w RG.

  Jak już wspomniałem w temacie jest to projekt edukacyjny, który oddam do sprawdzenia. Dzięki, że można się "coś nie coś" od Was dowiedzieć! :)

  Pozdrawiam
 • #13
  adwlodar
  Level 28  
  Witajcie,

  jeszcze jedna kwestia mi się nasunęła. Na stanowisko są przeznaczone 3 gniazda: 2 pod zestaw i jedno ogólne na lampkę. Czy ten obwód ogólny należy zabezpieczyć RCD typu AC czy może być podpięty pod dedykowany krótkozwłoczny typu A?

  Dzięki!
 • #14
  bodom
  Level 30  
  Powinno być jeszcze:
  Centralny wyłącznik napięcia w całej pracowni.
  Wydzielone zasilanie dla serwera. Dla serwera 4 gniazda zasilające.
  Dla drukarek sieciowych 2 gniazda.
  Jedno gniazdo do zasilania przełącznika (switch).