Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil ZgC-40-8-581 - Kolumny nie działają równo

Promi_D 13 Wrz 2014 22:32 1476 9
  • #1 13 Wrz 2014 22:32
    Promi_D
    Poziom 9  

Witam

Posiadam dwie kolumny Tonsil ZgC-40-8-581 (sprzęt ze strychu, odziedziczony)
    Problem polega na tym, że były regenerowane przez "specjalistę"(znajomy znajomego itd, z opowieści wiem, że za części i flaszkę).

Po podłączeniu nie działają równo:
    1. niskotonowy - jest ledwo słyszalny, niewyraźny, sopranowy - wyraźny i głośny
    2. niskotonowy - głośny, na granicy buczenia, sopranowy - praktycznie niesłyszalny.

Środek (membrany i kable) wyglądają dobrze. Jedyna różnica w porównaniu do schematu montażowego Tonsila, zamiast 4,7uF są 2x2,2uF równolegle.

Istnieje sposób sprawdzenia co wymienić by grały równo?

• #2 13 Wrz 2014 22:54
    ankowalik
    Poziom 24  

Myślę, że trzeba pogadać z człowiekiem, który umie przewijać głośniki i umie naprawić, a nawet zrobić o wiele lepiej niż Tonsil zwrotnice. Znam takiego w Mrągowie.
    salut
    andre

• Pomocny post
    #3 14 Wrz 2014 07:33
    wkj
    Poziom 34  

Promi_D napisał:
    Witam

Posiadam dwie kolumny Tonsil ZgC-40-8-581 (sprzęt ze strychu, odziedziczony)
    Problem polega na tym, że były regenerowane przez "specjalistę"(znajomy znajomego itd, z opowieści wiem, że za części i flaszkę).

Po podłączeniu nie działają równo:
    1. niskotonowy - jest ledwo słyszalny, niewyraźny, sopranowy - wyraźny i głośny
    2. niskotonowy - głośny, na granicy buczenia, sopranowy - praktycznie niesłyszalny.

Środek (membrany i kable) wyglądają dobrze. Jedyna różnica w porównaniu do schematu montażowego Tonsila, zamiast 4,7uF są 2x2,2uF równolegle.

Istnieje sposób sprawdzenia co wymienić by grały równo?

Najpierw zamień głośniki niskotonowe miedzy kolumnami i podłącz.
    Analogicznie zrób z głośnikami wysokotonowymi.
    Drugim aspektem bez znaczenia co wyjdzie po zamianach przetworników, pomierz choć rezystancję tych ciszej grających głośników i porównaj z rezystancją tych sprawnych.

• #4 14 Wrz 2014 20:01
    Promi_D
    Poziom 9  

Zrobiłem jak zaproponowałeś. Teraz mam jedną sprawną kolumnę (sopran i niskotonowy grają równo, chociaż w pełni nie jestem zadowolony z brzmienia, coś trzeszczy), druga kolumna ma do wymiany sopran (test ohmomierzem nie wskazał nic), i chyba niskotonowy (wskazanie na stykach +/- głośnika wskazało 1,9 - gra, ale bardzo cicho i nie w pełnych zakresach, na ucho).

Jako, że moja wiedza z elektroniki i zdolności manualne nie pozwalają na dalszą zabawę, dziekuje wszystkim.

• #5 14 Wrz 2014 20:10
    wkj
    Poziom 34  

Jak nie czujesz się na siłach i nie znajdziesz nikogo w pobliżu, możesz wysłać te głośniki do mnie, postaram się pomóc.

• #6 14 Wrz 2014 20:14
    jsk3
    Poziom 13  

To są te kolumny z aluminiową ramką dookoła głośników?

• #7 14 Wrz 2014 20:56
    Promi_D
    Poziom 9  

jsk3 - https://obrazki.elektroda.pl/50_1252609714.jpg - identyczne, (zdjęcie pozyczone z googla)

wkj - dzieki za propozycje, chetnie, aczkolwiek chwilowo musze odlozyc temat (finanse).
    Co umialem sam (rozkrecic, pomierzyc, poprawic suche luty, przelutowac soprany), to zrobilem. Reszty diagnostyki nie ogarniam, a i czesci z nieba nie spadaja (chetnie bym wymienil kondensatory na poprawne 4,7 a nie 4,4, ale nie wiem czy bipolarne (chociaz chyba nie ma znaczenia przy tym sposobie laczenia) i czy pchac sie w zwykle elektrolityczne czy cos lepszego.
    Jak ogarne temat finansowo odezwe sie.(ew jak wiesz co i jak i za ile i to nie problem to wrzuc wiadomosc na PW)
    Pozdrawiam

• #8 14 Wrz 2014 21:24
    wkj
    Poziom 34  

Niski dostał skrót na cewce - do wymiany cewka.
    Wysoki ma przerwę - do wymiany cewka.

Kondensatory nie elektrolityczne! Choć ludzie łączą je szeregowo plusami, polecam raczej bipolarne lub MKT, MKP. Myślę że 4,4µF a 4,7µF to znikoma różnica mieszcząca się w tolerancji użytych kondensatorów. Na pewno tego nie usłyszysz.

• #9 16 Wrz 2014 12:30
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

wkj napisał:
    Kondensatory nie elektrolityczne! Choć ludzie łączą je szeregowo plusami, polecam raczej bipolarne lub MKT, MKP.

Tak dla porządku (bo Ty zapewne wiesz, nowicjusze niekoniecznie): tzw. kondensatory bipolarne to także elektrolityczne, i to połączone plusami. Zawierają one dwie aluminiowe elektrody pokryte izolacyjną (ściślej mówiąc półprzewodzącą) warstwą tlenku, połączone z sobą bezpośrednio przez warstwę elektrolitu. Mogą pracować pod napięciem przemiennym (w przeciwieństwie do zwykłych elektrolitycznych które mają tylko jedną elektrodę utlenioną, druga jest pokryta tylko naturalną, nadzwyczaj cienką warstwą tlenku która praktycznie niczego nie izoluje) jednak dziedziczą inne wady kondensatorów elektrolitycznych, jak duża stratność, znaczna upływność, zła stabilność temperaturowa i długoterminowa, spora zawodność i wreszcie nieliniowy charakter reaktancji. Kondensatory foliowe są nieporównanie lepsze pod każdym względem, i dlatego warto je stosować w miejsce bipolarnych o ile tylko miejsce jest a dodatkowych pieniędzy (niewielkich zresztą) nie szkoda. Przy czym kondensatory mylarowe MKT (u nas produkowane niegdyś pod oznaczeniem MKSE) nadal jeszcze, choć w nieporównanie mniejszym stopniu ustępują kondensatorom polipropylenowym MKP pod względem liniowości, stratności oraz stabilności temperaturowej. Kondensatory zaś polipropylenowe można w tych zastosowaniach uznać za elementy bardzo zbliżone do idealnych.

• #10 16 Wrz 2014 13:42
    Promi_D
    Poziom 9  

Dzieki...

Wszystko skonczy sie chyba w serwisie tonsila we wrzesni....
    musze podzwonic i popytac czy robia glosniki ze okablowanie w srodku tez...

Tak wiec dzieki wielkie
    temat chyba nadaje sie do zamkniecia....

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME