Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell/e6410 - Najmocniejszy procesor jaki można w nim zamontować

xfiless 14 Wrz 2014 12:52 4407 6
  • #1 14 Wrz 2014 12:52
    xfiless
    Poziom 10  

Witam,

Posiadam laptop Dell e6410 z procesorem i3-370M

Pytanie: Jaki najmocniejszy procesor mogę w nim obsadzić?

Czy np i7-640M(DualCore) lub lepiej i7-940XM(QuadCore) będzie działał prawidłowo?

Czy to są na pewno takie same podstawki, z informacji znalezionych w Internecie, np http://en.wikipedia.org/ wynika, że są to te same podstawki, czyli socket G1 - ale nie mam pewności.

i...

czy układ chłodzenia będzie wystarczający, po zainstalowania i7 DualCore a tym bardziej i7 QuadCore?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

-1 6
  • #3 23 Wrz 2014 00:38
    cyzxer5
    Poziom 16  

W nowszych laptopach zwlaszcza tych ze sredniej polki ktore sa bardzo wydajne, chlodzenie zazwyczaj jest projektowane niemal na styk tak wiec bym sie zastanowil czy uklad chlodzenia da rade schlodzic procesor ktory sie bardziej grzeje. Drugim pytaniem jest to czy zasilacz da rade dostarczyc te kilka/kilkadziesiat W wiecej.

Masz jakis konkretny cel w wymianie procesora czy poprostu chcesz przyspieszyc laptopa?

0
  • #4 23 Wrz 2014 20:01
    xfiless
    Poziom 10  

Dziękuję za odpowiedzi..

Na podstawie lektury linku tomshardware...
    Powstaje pytanie czy jeśli notebook ma procesor i3, czy płyta w takim modelu ma ograniczenie tylko na i3 z G1, i nie obsłuży i5 czy i7 mimo, że to to samo gniazdo G1.
    Nie wiem czemu w tej dyskusji, z tego linku, pada stwierdzenie, że max procesor to i7-620M, a nie i7-640M.

Generalnie...
    Chodzi mi o to aby uzyskać max wydajność(przyspieszenie) notebooka jaką się da..

W sumie to teraz zastanawiam się jaki mógłby być inny cel niż poprawa wydajności notebooka..

Wiadomo 8 GB ramu, więcej się nie da zamontować w notebooku Dell e6410..

Zostaje ewentualnie jeszcze procesor ..stąd ten post (pomijam na razie zmianę dysku z HDD na SSD)

Na podstawie linku:
    http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-640M-vs-Intel-Core-i3-370M

i7-640M(też i7-620M) jak i i3-370M mają takie same zapotrzebowanie mocy, czyli te 35W, z czego by wynikało, że układ chłodzenia i zasilanie dadzą radę.
    Ale różnica w wydajności(dla wszystkich rdzeni pomiędzy i7-640M a i3-370M) nie jest znaczna, i3 ma 6,1pkt a i7 6,5pkt
    Wydaje mi się, że to mała różnica, nie warta przekładania procesora - poprawcie mnie jeśli się mylę. Tym bardziej, że cena i7-640M to około 340PLN(używany).

i7-940XM(QuadCore) zużywa 55W, więc domyślam się, nie mam pewności, że układ chłodzenia nie da rady.. jak i pewnie zasilanie.. 20W więcej.. ale czy notbook Dell e6410 to średnia półka? chyba nie?

Ale może ktoś bawił się w taką przekładkę i to sprawdził od strony praktycznej?

Zamienił procesor i3 na i7 dwurdzeniowy czy może czterordzeniowy?

Prośba o podzielenie się wnioskami..

Pozdrawiam serdecznie

-1
  • #5 23 Wrz 2014 20:35
    cyzxer5
    Poziom 16  

Boze widzisz a nie grzmisz. Zaczyna mnie powoli nudzic ciagle negowanie waszej (nie tylko twojej) teorii jakoby wymiana procesora miala przyspieszyc laptopa...

Wiesz gdzie w dzisiejszych komputerach powstaje najwezsze gardlo wydajnosci?
    W dyskach twardych.

Procesor mozesz wymienic jezeli chcesz przyspieszyc komputer majac na celu jakies konkretne zadanie jak np. szybsze renderowanie projektow 3D badz nakladanie efektow w Photoshopie.
    Jezeli chcesz przyspieszyc komputer jako calosc - spraw by waskie gardlo zniknelo.
    Zrobisz to wymieniajac swoj dysk twardy na dysk SSD - komputer doslownie dostanie skrzydel i podczas wielu prob okaze sie ze jest "nie do zamulenia".

Procesor mozesz wymienic ale gwarantuje ci ze roznicy w wydajnosci prawie nie odczujesz za to w portfelu roznice odczujesz jak najbardziej.

0
  • #6 23 Wrz 2014 20:42
    wariato
    Poziom 43  

xfiless napisał:
    (pomijam na razie zmianę dysku z HDD na SSD)

I od "tyłka" strony zaczynasz. Żeby przyśpieszyć laptopa pierwsze co się robi to zmiana powolniaka HDD na SSD. Zmiana procesora nic tu praktycznie nie da, bo tego nie odczujesz - za mała różnica w taktowaniu i wydajności architektury.
    Podaj lepiej typ chipsetu, zobaczymy czy obsługuje jakieś modele i7.

1
  • #7 19 Lis 2016 18:37
    xfiless
    Poziom 10  

Z płytą intelem można użyć procesora najmocniejszego z serii mobilnej i7-640m.
    Z płytą nvidią można użyć procesorów 4-rdzeniowych I generacji np i7-840QM, aczkowiek mogą być problemy z temperaturą, gdyż ten procesor wydziela więcej ciepła(TDP 45W ) niż 560m czy 620m czy 640m ( te mają TDP 35W).
    Najmocniejszy procesor 940XM(TDP 55W), wydanie extreame, wydziela jeszcze więcej ciepła niż 720QM, 740QM, 820QM, 840QM, jedyny tu problem, to też ciepło, tego nie sprawdziłem, więc nie wiem, czy DELL e6410 w wersja nvidia odprowadzi tyle ciepła, po za tym kompatybilność jest właściwa.

1