Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty alarm do mieszkania/biura prośba o uwagi

15 Sep 2014 15:33 1887 14
  • Level 9  
    Prosty alarm do mieszkania/biura prośba o uwagi

Witam! Mam prośbę o uwagi do zamieszczonego schematu instalacji alarmowej. Jest to czteropokojowe mieszkanie w bloku 6piętro (przedostatnie) i będzie użytkowane jako biuro. Poszczególne pokoje będą użytkowane przez dwie różne firmy i chciałbym mieć możliwość dostania alarmu (email/gsm) jeśli ktoś wejdzie do mojego pokoju bez mojej wiedzy. Zagrożenie włamaniowe nie jest duże (strzeżone osiedle), ale zawsze będzie jakaś zniżka przy ubezpieczeniu.

Lokal jest właśnie wykańczany i z powodów finansowych nie będzie aktualnie montowany alarm, ale chciałbym położyć niezbędne kable, żeby kiedyś do tematu powrócić.

Zrezygnowałem zupełnie z kontraktonów w oknach i balkonie, bo to jest dużo kucia i koszty mi wzrosną - wydaje mi się też, że czujki pir wystarczą. Umiejscowiłem je tak aby znów, jak najmniej było ciągnięcia kabla i kłucia ściany. Na tym forum też wyczytałem, że dobrze jest jeśli nie są one przy oknie, grzejnikach - a najlepiej w rogu gdzie są drzwi (tak też zrobiłem).

Na niebiesko oznaczyłem czujki PIR, na czerwono centralkę i moduł gsm, na zielono klawiaturę przy drzwiach wejściowych oraz na pomarańczowo czujnik dymu (nie wiem czy to potrzebne, bo nie ma tam gazu, kuchni itd.) - tylko pomieszczenia biurowe, ale zawsze jakieś zabezpieczenie przeciwpożarowe by się przydało.

Jako połączeń chciałbym użyć skrętki, bo chciałbym w przyszłości rozbudować ten system o sterowanie światłem (oparte na rasberry pi - jest taki gość na yt vmexor, które takie rzeczy robi). Wiem, że Satel woli zwykły kabel, ale tu jest mała instalacja, więc może skrętka będzie ok?

Byłbym wdzięczny za wasze uwagi odnośnie zamieszczonego schematu. Chciałbym po prostu zrobić solidną bazę teraz którą w miarę możliwości będę rozbudowywał.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • OptexOptex
  • Level 38  
    Może być ale rozumiem iż centralka będzie w twoim pomieszczeniu.
  • Level 9  
    Tak, choć bym wolał żeby była w przedpokoju, ale tam zdaje się musi być czujka z opóźnieniem, a to chyba nie jest najlepszy pomysł.
  • Level 25  
    Czujki "tradycyjnie" w złych miejscach. Powinny być w zewnętrznych narożnikach.
  • OptexOptex
  • Admin of Property security
    1.daj kontaktron przynajmniej na drzwi jak dasz radę to i na balkon- i tu raczej kabel YTDY
    2. centralkę schowaj za jakąś szafką, ekranem, wmontuj w szafkę. tak jak pisał Zbych dobrze gdyby znalazła się w Twoim pokoju.
    3. Być może zetknąłeś się na forum z informacją że czujniki dajemy w rogu przy drzwiach, ale zdecydowanie więcej porad sytuuje je tak jak napisał fred4u, co zresztą znajduje potwierdzenie w instrukcjach ( wystarczy zajrzeć do instrukcji dowolnego czujnika) Na pocieszenie dodam że w większości systemów czujniki są przy drzwiach ( niewiedza, optymalizacja kosztów, miejsce jest w miarę bezpieczne i nie ma obawy że czujnik zostanie przysłonięty meblami, zasłonami itp)
    4. Możesz sobie okablować skrętką byle by miedzianą 5e. Oczywiście jeden czujnik - jedna skrętka
    5.sygnalizator wewnetrzny/ zewnętrzny?
    Pozdrawiam
  • Level 9  
    Ok, ale jak zamontować czujki w narożnikach zewnętrznych, jeśli ich nie ma w danym pokoju (w tym mieszkaniu tylko w pokoju nr 3 jest narożnik zewnętrzny bo jest tam komin)?

Co mi da kontrakton w drzwiach wejściowych, przecież w przedpokoju będzie czujka z opóźnieniem na wejście?
    W narożnikach przy ścianach zewnętrznych z oknami.

Czujnik na drzwiach pełni funkcje alarmowe jak i informacyjne ( kontrola zamknięcia drzwi, skracanie czasu na wyjście i wiele innych ). Zrób. W takim miejscu dałbym jeszcze czujnik położenia rygla zamka.......

Przecież to w końcu Ty napisałeś:

Navigare wrote:
    hciałbym po prostu zrobić solidną bazę teraz którą w miarę możliwości będę rozbudowywał.

Pozdrawiam
  • Level 38  
    Witam,

Navigare wrote:
    Co mi da kontrakton w drzwiach wejściowych, przecież w przedpokoju będzie czujka z opóźnieniem na wejście?

Jeśli już, to kontaktron :), a co da - Kolega wyżej napisał... Jeśli zdecydujesz się na montaż czujek w miejscach które zaznaczyłeś, zastosuj obowiązkowo czujki z ochroną strefy podejścia (np: Satel Ivory).

Pozdrawiam.
  • Level 9  
    Ok, dzięki za Wasze cenne uwagi!
  • Level 9  
    Panowie mam jeszcze jedno pytanie - czytałem, że Integra Satela ma możliwość sterowania podstawową automatyką - nie chce robić żadnych "ynteligentnych domów" - chodzi mi wyłącznie o funkcję wyłączenia prądu (gniazdka i światło) w całym lokalu (poza jednym obwodem zasilającym alarm) w momencie uzbrojenia wszystkich stref alarmu.

Czy żeby to osiągnąć to wystarczy puścić skrętkę z centralki do rozdzielni bezpieczników i tam poprzez przekaźniki da się takie rozłączenie zastosować.

Bo jeśli musiałbym puszczać oddzielne kable z centralki do każdego obwodu światła i gniazdek i tam montować przekaźniki to sobie odpuszczę.
  • Level 1  
  • Level 9  
    ok i wystarczy tylko jeden kabel z centrali do rozdzielni - nie muszę rozprowadzać do każdego obwodu/włącznika oddzielnie?

• Level 43  
    Wystarczy jeden, ponieważ informacje przesyłane są za pomocą magistrali. Dla pewności jednak lepiej zawsze kłaść więcej przewodów - nigdy nie wiadomo co w przyszłości jeszcze zechcesz dołożyć.
    Można zrobić instalacje elektryczną " tradycyjnie" i wtedy przekaźniki/sterowniki umieszczasz w gniazdkach/ włącznikach, lub prowadzić każdy obwód./ grupy obwodów którymi chcemy wspólnie sterować, bezpośrednio do rozdzielni
    Ty masz instalację elektryczną czy się do niej przymierzasz?

Pozdrawiam
  • Level 38  
    Witam,

Robiąc takie rozwiązanie musimy pamiętać o odpowiedniej mocy (obciążalności) styczników i przekaźników do rozłączania zasilania w rozdzielnicy gdyż rozłączamy całe obwody, a nie pojedyncze gniazdka. Oczywiście na szczególną uwagę zasługują obwody dla odbiorników dużej mocy (bojler, pralka, kuchnia indukcyjna, itp.).
    Wiąże się to z koniecznością zastosowania odpowiednio większej rozdzielnicy, tak aby pomieściła wszystkie styczniki/przekaźniki i moduł-y rozszerzeń dla centrali alarmowej.

Pozdrawiam.