Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kalafonia, Pasta do lutowania, topnik

daro19862 15 Sep 2014 17:37 8373 5
 • #1
  daro19862
  Level 25  
  Witam
  Mam twardą "kalafonia aktywna do lutowania" firmy TermoPasty. Do tej pory używałem "Pasta cynel -1 topnik do lutowania miękkiego" i fajnie się mi lutowało na tym topniku.
  Mam pytanie czy da się zrobić z tej kalafonii twardej kalafonie miękką o takich samych właściwościach co pasta cynel-1?
  Czytałem że można rozpuścić kalafonie w alkoholu mam np. Izopropanol tylko nie wiem czy się nada i w jakich ilościach to się daje? (chciałbym dodać że nie chodzi mi o zrobieniu roztworu do pokrywania ścieżek tzw. Solder mask tylko pasty takiej jak Cynel-1).
 • #2
  olelek
  Level 24  
  W pastach lutowniczych jest używany jakiś inny rozpuszczalnik. Z mojego doświadczenia wiem, że kontakt gorącego grotu lutownicy z izopropanolem nie jest dobrym pomysłem - skwierczy i pryska. Najlepiej jak sobie kupisz jakiś porządny flux no-clean - nieporównanie większa wygoda z lutowania.
 • #3
  cirrostrato
  Level 38  
  Po wytrawieniu, umyciu i wysuszeniu płytki pokrywam (pędzelkiem) roztworem zwykłej (coś jak bursztyn) kalafonii rozpuszczonej w denaturacie (lata temu tak w RiK radzono i tego się trzymam), kalafonii rozpuszczam dość sporo ale to dalej jest płyn a nie pasta, po wyschnięciu miedź lata pozostaje czysta i lutuje się idealnie.
 • #5
  jdubowski
  Tube devices specialist
  Dobromir pomysłowy wrote:
  Dobry jest boraks czy chlorek cynku tz. cynk roztwarzamy w kwasie solnym ale to zależy co chcemy lutować .


  Ano, żaden z obydwu wymienionych do lutowania elektroniki praktycznie nie nadaje.
 • #6
  tzok
  Moderator of Cars
  Z pastą CYNEL-1 włącznie... ona ostatecznie do pobielania końcówek przewodów się nadaje, ale trzeba je potem dokładnie wyczyścić w IPA, bo inaczej szybko "zzielenieją". Zaś generalnie do lutowania elektroniki w technologii THT żadnego topnika nie potrzeba, wystarczy ten w spoiwie lutowniczym.