Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór zabezpieczeń - wymiana instalacji.

15 Wrz 2014 21:26 2736 15
  • Poziom 2  
    Witam. Właśnie jestem w trakcie wymiany instalacji w mieszkaniu. będą następujące obwody:
    1-oświetlenie (pokój, pokój kuchnia łazienka, przedpokój) B10A
    2-grzejnik konwektor 2000W C10A
    3-grzejnik konwektor 1500W C10A
    4-grzejnik konwektor 1000W C10A
    5-grzejnik konwektor 350W C10A
    6-gniazda w pokojach(6) B16A
    7-pralka B20A
    8-bojler 1500W C16A
    9-gniazda robocze w kuchni (3) B16A
    10-gniazdko w łazience B16A

Od bezpiecznika na klatce do licznika w mieszkaniu jest przewód 3x4mm2 CU i tu pytanko: czy przy takich bezpiecznikach muszę mieć bezpiecznik różnicowy? I czy ten przewód na klatce wystarczy czy muszę wymienić go na 3x6mm2 czy 3x10mm2? Wymiana bezpiecznika na klatce na 32A czy 40A? Jeden elektryk mówi że wystarczy przewód jaki jest tylko bezpiecznik na 32A inny każe mi pruć ścianę na klatce schodowej i wymieniać już sam nie wiem;/ i czy jest ktoś może ze szczecina by za w miarę rozsądne pieniądze podjąłby się zmontowania rozdzielni w mieszkaniu? Znajomy chciał 200 ale wywiało go do Niemiec, nieznajomy chciał 60 za bezpiecznik co jak dla mnie niestety trochę za dużo. Być może jeszcze dojdzie rysunek kreskowy i odbiór, (zależny czy mam wymieniać przewód czy nie), jeśli coś namieszałem z działami to z góry przepraszam i podziękowania za jakakolwiek pomoc. Pozdrawiam
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Specjalista elektryk
    1. Taki przekrój i zabezpieczenie 32A to jakieś nieporozumienie. Jaki jest przydział mocy?
    2. Na pytanie
    kumkumrere napisał:
    czy przy takich bezpiecznikach muszę mieć różnicówkę?
    odpowiedź jest jedna - tak, a do tego wszystkiego potrzebujesz elektryka.
    3. Kwestii pozostałych błędów nie będę poruszał ze względu na odpowiedź 2.
  • Specjalista elektryk
    Różnicówka jest niezbędna, dobór zabezpieczeń jest na 99% zły. Co do przewodu to po pierwsze jaka odlegość od rozdzielnicy do licznika i jakie jest zabezpieczenie przedlicznikowe?
  • Poziom 27  
    Pierwsze pytanie to jaki jest układ sieci?
    1 - gniazda w kuchni i łazience powinny być zabezpieczone RCD
    Moderowany przez kkas12:

Wszystkie obwody gniazdowe (nie tylko w łazience i w kuchni) należy chronić wyłącznikiem RCD.

2 - obciążalność gniazd to 16 A więc 20 A dla pralki to za dużo bo przecież jest ona podłączona standardową wtyczką tak?
    3- Mając ogrzewanie elektryczne raczej będziesz musiał wnioskować o zwiększenie przydziału mocy na zasilaniu 3-fazowym oraz wymienić przewód na klatce na 5x...(zależy od zabezpieczenia)
    4- Konwektory to nie silniki o ciężkim rozruchu tutaj wystarczy zabezpieczenie typu B
    5- Nie możesz ot tak sobie wymienić zabezpieczenia na klatce ponieważ ono zależy od zamówionej mocy a za moc zamówioną trzeba zapłacić. Przy zasilaniu 1-fazowym maksymalnie może to być 32 A ale to też zależy od lokalnego ZE.

Dodano po 2 [minuty]:

Po pierwsze to zatrudnij elektryka a po drugie to udaj się do swojego ZE po więcej informacji oraz złóż wniosek o przyłączenie bądź zmianę zasilania na 3-fazowe.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Specjalista elektryk
    bartekfigura napisał:
    1 - gniazda w kuchni i łazience powinny być zabezpieczone RCD
    A gniazda w innych miejscach i oświetlenie w łazience?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 26  
    Przy założeniu ogrzewania elektrycznego Na 100% zalecił bym zmianę warunków przyłączenia z jedno na trójfazowy oraz zwiększenie przydziału mocy i od tego zacząć trzeba.

Dodano po 59 [sekundy]:

Bez prucia klatki się nie obejdzie chyba że jest przewód w rurce.
  • Poziom 27  
    No racja RCD powinno chronić wszystkie gniazda. :P
  • Poziom 29  
    kumkumrere napisał:
    1-oswietlenie (pokój, pokój kuchnia łazienka, przedpokój) B10A
    2-grzejnik konwektor 2000W C10A
    3-grzejnik konwektor 1500W C10A
    4-grzejnik konwektor 1000W C10A
    5-grzejnik konwektor 350W C10A
    6-gniazda w pokojach(6) B16A
    7-pralka B20A
    8-bojler 1500W C16A
    9-gniazda robocze w kuchni (3) B16A
    10-gniazdko w łazience B16A

od bezpiecznika na klatce do licznika w mieszkaniu jest przewód 3x4mm2 CU

1-oswietlenie (pokój, pokój przedpokój) B10A
    2- RCD+B10 lub RCBO - 10A 30mA - oświetlenie - Kuchnia, łazienka
    3-grzejnik konwektor 2000W B16A (spokojnie wystarczyło by B10)
    4-grzejnik konwektor 1500W B16A(spokojnie wystarczyło by B10)
    5-grzejnik konwektor 1000W B16A (spokojnie wystarczyło by B10)
    6-grzejnik konwektor 350W B16A (spokojnie wystarczyło by B6)
    7-gniazda w pokojach(6) B16A - podziel to na przynajmniej 2 obwody.
    8-pralka B16A - ale gdzie ona będzie?
    9-bojler 1500W B16A (spokojnie wystarczyło by B10)
    10-gniazda robocze w kuchni (3) B16A
    11-gniazdko w łazience B16A

Pozycje 3-7 - RCD 40A 30mA.
    Poz. 8-11 - RCD 25A 30mA.

Jakimi przewodami podłączasz te obwody?

To wg. Mnie najmniejszy możliwy sposób wykonania tej instalacji.
    Oczywiście można kombinować dalej, rozdzielnica nam się wtedy rozrośnie.

Nie ma sensu zabezpieczać obwodów w instalacjach stricte domowych, aparatami w char. C, to nie zakład produkcyjny, jedyne zab. w char. C, które bym tu widział, to to na klatce, a tutaj zastosował bym nawet już na przyszłość 3x10mm2 albo nawet 5x10mm2.
    Bo widzę uzależniasz całe mieszkanie od zasilania, więc niech jest pewne, a w razie czego daje możliwości rozbudowy.
  • Admin Elektroenergetyka
    serwisor napisał:

1-oswietlenie (pokój, pokój przedpokój) B10A
    2- RCD+B10 lub RCBO - 10A 30mA - oświetlenie - Kuchnia, łazienka
    3-grzejnik konwektor 2000W B16A (spokojnie wystarczyło by B10)
    4-grzejnik konwektor 1500W B16A(spokojnie wystarczyło by B10)
    5-grzejnik konwektor 1000W B16A (spokojnie wystarczyło by B10)
    6-grzejnik konwektor 350W B16A (spokojnie wystarczyło by B6)
    7-gniazda w pokojach(6) B16A - podziel to na przynajmniej 2 obwody.
    8-pralka B16A - ale gdzie ona będzie?
    9-bojler 1500W B16A (spokojnie wystarczyło by B10)
    10-gniazda robocze w kuchni (3) B16A
    11-gniazdko w łazience B16A

Jakimi przewodami podłączasz te obwody?

To wg. Mnie najmniejszy możliwy sposób wykonania tej instalacji.
    Oczywiście można kombinować dalej, rozdzielnica nam się wtedy rozrośnie.

Nie ma sensu zabezpieczać obwodów w instalacjach stricte domowych, aparatami w char. C, to nie zakład produkcyjny, jedyne zab. w char. C, które bym tu widział, to to na klatce, a tutaj zastosował bym nawet już na przyszłość 3x10mm2 albo nawet 5x10mm2.
    Bo widzę uzależniasz całe mieszkanie od zasilania, więc niech jest pewne, a w razie czego daje możliwości rozbudowy.

Co do obwodów, zapomniał kolega o zmywarce, piekarniku, czy płycie grzewczej.
  • Poziom 29  
    Łukasz-O Przepraszam, oczywiście zapomniałem o kilku obwodach, natomiast tak czy siak, nie widzę sensu montażu aparatury z char. C dla jakich kolwiek gniazd w standardowym mieszkaniu.

Patrząc tak dokładniej, to sugerował bym też osobny obwód, TYLKO na lodówkę, głównie dla tego, żeby móc odłączyć całość mieszkania podczas wyjazdów jednym wyłącznikiem, a żeby jednak tą lodówkę zostawić włączoną.

W mojej propozycji zabrakło także FR-a na głównym zasilaniu, a przecież zabezpieczenie obojętnie jakiej charakterystyki nie powinno za niego być nadwyrężane.

Tak czy siak, w jednej obudowie 1x12 się to nie zmieści.
  • Poziom 31  

Ja proponuję nie mieszać RCD od łazienki z innymi pomieszczeniami.
  • Poziom 2  
    Witam. Dzięki wielkie za odpowiedzi.
    -doboru zabezpieczeń dokonał właśnie elektryk ;/
    -aktualna moc to 4kw i 20A. wystąpiłem już o zwiększenie mocy i pozwolili na 7 kw i 40A przy jednej fazie.
    -pralka niestety w kuchni
    -ciężkich sprzętów typu czajnik el. piekarnik el. czy płyta nie posiadam i mieć nie będę
    -od rozdzielnicy do licznika ok. 3m
    -niczego sam nie będę ruszał gdzie nie wolno, nie potrzebna mi znajomość z prokuratorem ;)
    -jak sami widzicie niby elektryk a okazuje się że podał źle, dlatego zanim wezwę fachowca wolę popytać jeśli można korzystać z cudzej wiedzy
    -byłem też u sąsiadów którzy mają trzy konwektory i całą resztę (bojler, piekarnik, światła i gniazda) na dwóch bezpiecznikach i jedna różnicówka ?!? O_o
    -sam jedyne co robię to rozkładam przewody (na razie mam położone pod grzejniki i gniazda w pokojach, reszta niestety czeka)
    w sumie tyle Panowie, jeśli możecie wesprzeć słowem to pomóżcie, będę wdzięczny :)
    -i ponownie: czy ktoś może zna kogoś ze szczecina kto chciałby dorobić zamiast zdzierać skórę?
    Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Skoro kolega rozkłada przewody to pewnie strefy układania przewodów już zna na pamięć.
    Ciekawe ile PLN mieści się w słowach "zdzierać skórę" a ile w "dorobić", napisz kolego to może ktoś się pofatyguje i ci to ogarnie :D
  • Poziom 29  
    kumkumrere napisał:
    -doboru zabezpieczeń dokonał właśnie elektryk ;/

Zmień "elektryka"
    kumkumrere napisał:
    -pralka niestety w kuchni

BARDZO DOBRZE, a nie niestety, wskazane jest "wyrzucić" pralkę z łazienki,
    większość tak nie robi, bo przecież pralka w Polsce od zawsze stoi w łazienkach.
    kumkumrere napisał:
    -ciężkich sprzętów typu czajnik el. piekarnik el. czy płyta nie posiadam i mieć nie będę

Nie mów hop, nie wiesz co Cię czeka za lat np. 10.

kumkumrere napisał:
    -byłem też u sąsiadów którzy ...

Nie patrz na sąsiadów, jak oni podpalą mieszkanie, to ty też to zrobisz, "bo sąsiad tak zrobił"?!
    kumkumrere napisał:
    -aktualna moc to 4kw i 20A. wystąpiłem już o zwiększenie mocy i pozwolili na 7 kw i 40A przy jednej fazie

Wątpię, że zgodzą się na 40A na jednej fazie, ale nawet jeśli się zgodzą, to nie rozumiem pytania z 1 postu o grubość przewodów do licznika.
    Automatycznie i te 10mm2 może być na "styk" w takim przypadku.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Nie wiem, może się mylę, ale przy wymianie instalacji to chyba pomiary są obowiązkowe?
    A to sprawa elektryka z uprawnieniami

Zostaw ten remont wykwalifikowanemu elektrykowi, sam możesz bruzdy naciąć, ale dopiero jak elektryk Ci je wyrysuje.

Życie masz tylko jedno :)