Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alternatywa dla wirtualizacji przez ESXi , XEN, KVM

16 Wrz 2014 13:34 1797 14
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam problem odnośnie wirtualizacji. Chcę na swoim prywatnym laptopie stworzyć infrastrukturę taką by działające na niej systemu operacyjne (Windows, Ubuntu) mogły pracować w tym samym momencie jednocześnie, niezależnie od siebie.

Programu typu VirtualBox, Parallel działają w taki sposób, że mamy system macierzysty, a tak jakby na nim po przez aplikację tworzone są wirtualne maszyny. Przez co wszystko jest nieporównywalnie wolniejsze.

Sposobem na to jest użycie platformy XEN lub ESXi. Z tego co doczytałem, jest to mikrojądro na którym tworzone są wirtualne maszyny, dzięki temu jest to o niebo szybsze niż wspomniany VirtualBox.

Jest jednak problem ESXi nie pozwala na pracę z wirtualnymi maszynami, na komputerze na którym jest zainstalowany ten mikrosystem. Jedynym sposobem jest posiadanie drugiego komputera, przez który będzie się logowało do ESXi
    Chyba że czegoś nie wiem to mnie poprawcie. Jak na razie to rozwiązanie odpada.

Dobrym wyjściem byłby XEN. W sumie działa jak powinien, ALE nie można go uśpić tak po prostu jak każdy inny system operacyjny (na laptopie bardzo przydatna funkcja). Z tego co wiem, spowodowane jest to po prostu tym, że projektowany był na serwery które pracują 24/7.

KVM, próbowałem, odpada, słabe wsparcie, brak możliwości instalacji sterowników w wirtualnej maszynie. Nie działa jak trzeba.

Czy istnieją inne rozwiązania ?
  • Computer Controls
  • Poziom 34  
    Na laptopy jest Citrix XenClient, który instaluje się na "goły sprzęt" a stworzone w nim systemy wirtualne działają niezależnie od siebie.
  • Computer Controls
  • Poziom 14  
    Nie do końca rozumie, dlaczego nie chcesz na laptopie postawić Xen Serwera? Chcesz z tych systemów korzystać zdalnie - usługi, czy przy urządzeniu przełączać się pomiędzy systemami jak w Windows pomiędzy oknami?
  • Poziom 10  
    Chce przełączać się między systemami jak między oknami. Zdalna obsługa może tak, przez 99 % czasu chce pracować na laptopie na którym zainstalowane są systemy będąc przy nim bezpośrednio.

Z tego co wyczytałem, XEN jako taki to super rzecz, ale (rzeczy te tylko wyczytałem z różnych forów):

1. Są problemy by instalować sterowniki np. od grafiki pod wirtualną maszyną Windowsa.
    2. Podobno zdarzyło się że po aktualizacji jądra XEN-a całość nie chciała już się uruchomić i wszystko jakiemuś tam gościowi szlag jasny trafił.
    3. Podobno XEN nie wspomaga najzwyczajniejszej funkcji usypiania/hibernacji całego komputera (tak wiesz po prostu klikasz guzik i komputer się usypia).

Wyprostujcie mnie jeśli te rzeczy się już nie zdarzają :).
  • Poziom 27  
    Tak tylko dodam, że virtualbox oraz vmware od sporego czasu nie tylko emulują środowiska (dotyczy starszych procków), ale przy wsparciu sprzętu (VT-x) mamy wirtualizację maszyny. Wydajność gościa jest zbliżona do systemu natywnego. Jeśli kolega używa dysku ssd, to w ogóle nie zauważy różnicy (trochę różnicy wyjdzie tylko na benchmarkach), że działa pod systemem wirtualizowanym, ponieważ tutaj najwęższym gardłem są operacje I/O. Polecam koledze przetestowanie. Chociaż dziwnie w moim przypadku prędkość odczytu na hoście ok. 250MB/s (linux) a na gościu właśnie sprawdziłem przed chwilę (xp) - tyle samo.
  • Poziom 14  
    To tylko pogratulować :-) A na ESIXie jest możliwość przełączania się pomiędzy oknami z systemami?
  • Poziom 10  
    chisel
    Właśnie operacje I/O mnie zabijają, mam zykły (jak narazie) HDD który jest wolnyyy.
    Co do wydajnośc ESXi i XEN są duuużo szybsze niż virtualbox, vmware czy parallels.

secspec
    Oglądając filmiki i czytając na temat ESXi, nie ma możliwości pracy na komputerze na którym jest on zainstalowany, wszystko działa na podstawie zdalnego pulpitu z innych maszyn, niestety ...
    Dlatego was pytam czy macie jakąś wiedze na ten temat.
  • Poziom 10  
    Więęęc ? Ktoś coś wie ?
  • Poziom 34  
    Przecież podałem rozwiązanie, sprawdziłeś chociaż?
    Alternatywa dla wirtualizacji przez ESXi , XEN, KVM
  • Poziom 10  
    Przepraszam, zapomniałem :), a potem nie spojrzałem wyżej.
    Wygląda ciekawie. Na pewno spróbuje jakoś na weekendzie w wolnym czasie.
    Rozumiem, że uważasz tego rozwiązania.
    Czy na Windowsie jako VM bez problemu można instalować sterowniki sprzętowe?
    Czy nie ma problemu z usypianiem całego komputera w razie potrzeby ?
    Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Używam wersji 5.0.3
    Sprzętem zarządzasz na poziomie hosta maszyn wirtualnych - tam jest przydzielanie
    do hosta albo do do którejś maszyny na stałe albo auto. Działa albo nie :) Jak wirtualka zobaczy sprzęt to instaluje sterowniki jak zwykle.
    Zdarza się że system z odpalonymi maszynami uśpi się na baterii ale później wstaje bez problemów, co najwyżej sesje VPN się pozrywają.
    Jest możliwość konwersji działających systemów i wgrania ich jako wirtualne ale nie na zaszyfrowanym dysku.
  • Poziom 10  
    Hmmm
    Ok, a co jeśli chodzi o sterowniki do grafiki ? Jesteś w stanie je zainstalować i odpalić tryb "Aero" w Windowsie czyyy jakieś gierki ?

Dobrze widzę ? Licencja 1000 $ ?!
    WOW.
    Jest opcja znaleźć licencję pod jeden komputer , a nie 5 ?
  • Poziom 34  
    Sterownik do grafiki jest "XenClient Enterprise PV Video Device". 3D u mnie nie działa ale akurat mi to nie przeszkadza. Licencja to jest chyba na serwer do zarządzania. Instalacja i używanie klienta jest darmowe. Interesuje Cię Engine. Założyłeś konto w Citrix'ie?
  • Poziom 10  
    Temat nadal ciekawy. Trochę czasu już minęło. Testowane rozwiązania częściowo działały, a częściowo nie. Całość wysmagałby kolejnego przetestowania rozwiązań by znaleźć najlepsze. Zaraz 3 lata minął od ostatniego posta. Na tę chwilę nie używam wirtualizacji na laptopie.

Zanim zamknę temat (za prośbą moderacji), ostatnia szansa :). Używają koledzy może jakiegoś konkretnego rozwiązania ?

Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Firma Citrix porzuciła rozwijanie XenClienta ale dalej używam ostatniej wydanej wersji 5.5.1 z 2015 roku.