Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja zwrotnicy w Tonsil Sonata 160.

Jaromir grom 16 Wrz 2014 14:34 1743 9
  • #1 16 Wrz 2014 14:34
    Jaromir grom
    Poziom 11  

Od pół roku jestem właścicielem dwóch kolumn głośnikowych Tonsil Sonata 160 które grają pod Radmorem 5102 a ten z kolei jest podłączony do komputera.
    Chciałbym niewielkim kosztem poprawić jakość dźwięku poprzez modyfikację zwrotnicy.
    Specyfikacja Sonat 160 :
    Zestaw stereofoniczny dwudroz.ny z bass-reflexem.
    Każda kolumna posiada głośnik wysokotonowy GDWK 11/100 OHM oraz dwa głośniki nisotonowe GDN 13/40/3 ,8OHM
    Moc maksymalna - 160 W,
    moc znamionowa 70 W,
    impedancja - 4-8 Ohm,
    pasmo 35-22.000 Hz,
    efektywność 88 dB,
    wymiary (GxWxS) - 296x750x240 mm,
    masa - 14 kg/szt.

Jak widać na zdjęciu w głośniku jest zamontowana nieoryginalna plastikowa kopułka tak jak i na pozostałych GDN-ach.Czy taka kopułka ma wpływ na jakość dźwięku?

• #2 16 Wrz 2014 15:44
    wkj
    Poziom 34  

Sonata 160 szereg ZgB 70/4/553.
    Zwrotnica wygląda na oryginalną, wg. karty katalogowej powinny być przetworniki niskotonowe GDN 13/40/2 8Ω oraz GDN 13/40/4 8Ω. Być może tu tkwi problem że masz inne.
    Kopułka nie ma aż takiego wpływu na dźwięk.

W specyfikacji podany jest podział pasma na zwrotnicy, wynosi on odpowiednio 1,8 oraz 3 kHz.

• #3 16 Wrz 2014 16:12
    Jaromir grom
    Poziom 11  

Pomyliłem się bo nie mogłem znaleźć zapisków z rozkręcania kolumn zaraz po zakupie.Mam także GDN 13/40/2 8ohm po 1szt na kolumnę.GDN 13/40/4 8OHM są z podwójnym magnesem.Nie mam problemu z dźwiękiem.Jestem z niego zadowolony tym bardziej ,że mam przyzwoitą kartę dźwiękową.Chodzi mi o to ,że czytałem o Sonatach 120 ,że cytat :
    "dopieszczenie" zwrotnicy bardzo poprawia wyrazistość średnich i wysokich tonów. Basu jest w sam raz, potrafi przyjemnie zaskoczyć chociaż bywa pudełkowy. Niestety zastosowanie w torze wysokotonowca rezystorów drutowych oraz w torze średniotonowca elektrolitu wymaga od właściciela zabawy w ich wymianę - ale warto. Na oryginalnych elementach kolumny graja poprawnie, jednakże jak dla mnie ich brzmienie mogłoby być wyrazistsze. "

więc zastanawiam się czy w moich Sonatach 160 są podobne elementy warte wymiany na lepsze.

• Pomocny post
    #4 16 Wrz 2014 18:18
    wkj
    Poziom 34  

Jaromir grom napisał:
    Chodzi mi o to ,że czytałem o Sonatach 120 ,że cytat :
    "dopieszczenie" zwrotnicy bardzo poprawia wyrazistość średnich i wysokich tonów. Basu jest w sam raz, potrafi przyjemnie zaskoczyć chociaż bywa pudełkowy. Niestety zastosowanie w torze wysokotonowca rezystorów drutowych oraz w torze średniotonowca elektrolitu wymaga od właściciela zabawy w ich wymianę - ale warto. Na oryginalnych elementach kolumny graja poprawnie, jednakże jak dla mnie ich brzmienie mogłoby być wyrazistsze. "

Bełkot z auiostereo, (zobacz z czym porównywał, A120, A300) tam jest mowa o ZgB 90/4/533 a to nie 120ki tylko SONATA 200, po drugie elektrolity owszem ale bipolarne, to samo tyczy się rezystorów. Jak zmienisz ich rezystancję to zmienisz charakterystykę zestawu, to samo kondensatory, można iść w kierunku lepszej jakości poszczególnych elementów - z mniejszą tolerancją.
    Musiał bym spojrzeć na schemat zwrotnicy tych sonat, tam każda 13ka idzie innym pasmem. Jak znajdę schemat to zobaczę co tam jest grane.

• #5 18 Wrz 2014 18:36
    wkj
    Poziom 34  

Poszperałem w swoim archiwum, mam dane odnośnie sonat, lecz niestety nie ma schematu zwrotnic i układu na płytkach.
    Co ciekawe:
    - ZgB 70/4/553 w wyk. 01 to SONATA 100, natomiast w wyk. 02 na kraj to SONATA 160,
    - ZgB 90/4/533 w wyk. 01 to SONATA 120, natomiast w wyk. 02 na kraj to SONATA 200.

ps. części zwrotnicy są z tolerancją:
    - kondensatory bipolar 10% jakiś import, oraz MKSE 5%
    - REZYSTORY RDCO 5%

• #6 19 Wrz 2014 08:28
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

W ogóle to mi ta zwrotnica na jakąś niskobudżetową wygląda. Nie tyko elektrolityczne kondensatory bipolarne zamiast foliowych (i to najlepiej polipropylenowych MKP a nie poliestrowych MKSE) ale do tego jeszcze cewki na rdzeniach ferrytowych (w tym nawet kubkowym) zamiast powietrznej. Jedne i drugie wnoszą niepomijalne zniekształcenia nielinearne, a kondensatory elektrolityczne do tego jeszcze mają złą stabilność długoterminową, kiepską niezawodność i niską trwałość, zupełnie niepotrzebnie narażając głośniki wysokotonowe na uszkodzenie. Rad byłbym jej schemat zobaczyć (trzeba by rozrysować z natury), jak na dwudrożną to mi wygląda na lekko przekombinowaną.

• #7 19 Wrz 2014 18:32
    wkj
    Poziom 34  

Tomek Janiszewski napisał:
    ... jak na dwudrożną to mi wygląda na lekko przekombinowaną.

Kolego często gęsto czytam twoje wywody i prawie zawsze się zgadzam.
    Co do powyższego cytatu to mała uwaga na przyszłość - racz czytać co inni odpowiadają w temacie (wiem ze nieraz bzdury ludzie wypisują), wcześniej napisałem ile cięć ma zwrotnica z w/w sonat.

• #8 19 Wrz 2014 22:01
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

wkj napisał:
    wcześniej napisałem ile cięć ma zwrotnica z w/w sonat.

Też mnie to z lekka zaintrygowało: czemu mają służyć różne cięcia w identycznych głośnikach? Stąd moja uwaga o przekombinowaniu zwrotnicy.

• #9 20 Wrz 2014 06:22
    wkj
    Poziom 34  

Tomek Janiszewski napisał:
    wkj napisał:
    wcześniej napisałem ile cięć ma zwrotnica z w/w sonat.

Też mnie to z lekka zaintrygowało: czemu mają służyć różne cięcia w identycznych głośnikach? Stąd moja uwaga o przekombinowaniu zwrotnicy.

Głośniki nie są takie same, różni je wykonanie a tym samym mają jakieś zmiany konstrukcyjne. W sonatach (i nie tylko) jeden jest puszczony "od dołu" a drugi na niskośrednim paśmie.

• #10 19 Sty 2015 21:06
    Jaromir grom
    Poziom 11  

Pomoże ktoś z tym poprawieniem zwrotnic w moich sonatach ? Niestety w sieci nie znalazłem schematu tych zwrotnic. Może to głupi pomysł, ale czy gdybym wymontował zwrotnice i spisał dokładnie oznaczenia części jakie się na niej znajdują i je podał tutaj to czy ktoś czuł by się na siłach, żeby podać mi lepsze współczesne ich zamienniki które dadzą szansę sonatą zagrać lepiej niż na starych częściach ?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME