Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips 180w SOX - Podłączenie zasilania, zapłonnik i dławik

16 Wrz 2014 16:15 1281 3
  • Poziom 15  
    Posiadam ww lampę. Jest to sodowa niskoprężna lampa Philipsa, oryginalny zapłonnik i dławik kosztuje dość sporo więc moje pytanie jest takie czy moża użyć innego zasilania wyciągniętego z innej lampy sodowej lub czegoś podobnego. Wydaje mi się że dużą role odgrywa dławik (Constant Wattage ?) Niewiele jest materiałów na temat zasialania lamp SOX. Prosiłbym o jakieś wskazówki.
  • Poziom 11  
    Tego typu lampy ale o niższej mocy zasilałem z statecznika elektronicznego do świetlówek, najlepiej z tak zwanym zimnym startem. Lampę SOX 55W podłączałem zamiast świetlówki 58W i świeci poprawnie. Przy 180W może być problem, spróbuj statecznikiem 80W, lampa pewnie zapali się ale nie rozgrzeje się i nie osiągnie pełnej jasności. Przypominam że lampy sodowe niskoprężne mają dość długi czas zapłonu.
  • Poziom 15  
    Przy zapłonniku ZRM 4.5-ES/C i dławiku BHL 400L 202 lampa zapala się na czerwono ale nie rozświetla się, tak jak mówisz nie może się rozgrzać nawet po 20 minutach. Zarówno zapłonnik jak i dławik pochodzą od znacznie mocniejszej lampy a jednak tej 180w nie potrafią odpalić.
  • Poziom 11  
    Niskoprężne lampy sodowe mają więcej wspólnego ze świetlówkami niż z lampami HID (rtęciowe, sodowe wysokoprężne czy metalo-halogenkowe). Oryginalnie są zasilane przez transformator o tzw miękkiej charakterystyce (coś jak spawarka). W Wikipedi jest krótka informacja. Podobną właściwość mają transformatory do neonów ale napięcie jest za wysokie a prąd za mały do Twoich zastosowań.
    Polecam poszukiwania elektronicznego balastu do lamp typu SOX.