Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar vs obliczenie prądu nasycenia rdzenia dławika

16 Wrz 2014 18:05 2229 2
  • Poziom 13  
    Cześć,

Jestem w trakcie nawijania dławika na rdzeń 3C90 ETD 39. Parametry dławika:

- maksymalny prąd dławika I: 10A,
    - maksymalna indukcja B: 450mT,
    - Współczynnik rdzenia Al: 3000 (zmierzony według wzoru L=(N^2)*Al dla kilku różnych liczb zwojów - ok 3600),
    - Ae 125mm^2

Wzór z którego korzystam to: B=(N*I*Al)/Ae

Żeby uzyskać odpowiedni, większy prąd nasycenia muszę zastosować szczelinę powietrzną i teraz pytanie: czy nadal wartość B będzie w obliczeniach wynosiła 450 i będę mógł regulować tylko wartościami N i Al w celu uzyskania oczekiwanego prądu?

Indukcyjność mierzę multimetrem UNITa i wydaje się być ok - cewki ze sklepu mierzy poprawnie.

Prąd nasycenia starałem się do tej pory mierzyć w taki sposób:

Naładowałem kondensator 1,5mF do 60V i rozładowywałem przez dławik w szeregu z rezystorem 0,1Ohma mierząc napięcie na rezystorze. Oscylogramy zamieszczam poniżej (ze szczeliną i bez). Tam gdzie widać przełamanie wyznaczyłem prąd z prawa Ohma.

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Dodając szczelinę magnetyczną efektywna przenikalność magnetyczna rdzenia zmniejsza się powiedzmy x razy. Teraz żeby osiągnąć ten sam poziom nasycenia rdzenia 450mT pole H wytworzone przez prąd płynący w zwojach musi być x razy większe. Ale, poprzez dodanie szczeliny zmnieszyłeś AL również około x razy. I teraz żeby osiągnąć tę samą indukcyjność musisz dołożyć więcej zwojów. Więcej zwojów to większe wytworzone pole H i może się okazać, że dodanie szczeliny nic nam nie pomogło. To zabawa w kotka i myszkę, ale po kilunastu próbach i iteracjach nabiera się wprawy.
  • Poziom 13  
    Dzięki robiłem właśnie tak jak mówisz i udało się finalnie osiągnąć chyba odpowiednie parametry ;)

Takie badanie jak zaproponowałem (przez kondensator) raczej się nie nadaje ze względu na zbyt zmienny poziom napięcia źródła napięcia...