Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podwyższanie napięcia stałego

17 Wrz 2014 21:15 894 2
  • Poziom 7  
    Witam,
    Ostatnio dostałem do ręki częściowo niesprawny ozonator. Częściowo niesprawny oznacza, że jest on dwu sekcyjny z czego jedna sekcja działa. W ozonatorze mam zasilacz z którego wychodzi 12V prądu stałego. Następnie ten prąd jest wprowadzany do niezidentyfikowanej czarnej skrzynki, czyli niewielkiego pudełeczka zalanego, więc nie sposób stwierdzić co znajduje się w środku. Z czarnej skrzynki wychodzą 2 przewody które są podłączone do "lampy" na której zachodzi wyładowanie koronowe. Niestety w urządzeniu są dwie sekcję i jedna sekcja nie działa to znaczy jest prąd wchodzący do czarnej skrzynki, natomiast nic z niej nie wychodzi. Nie wiem, czy prąd do "lampy" jest stały, czy zmienny, nie wiem także jakie jest jego napięcie.
    Moje pytanie brzmi tak: Czy koledzy są wstanie mi pomóc, czyli wymyślić układ lub zaproponować już dostępny układ, który pozwoli mi tak znacznie podnieść parametry prądu. Podejrzewam, że właściwe będzie kilka kilowoltów.
    Pozdrawiam
  • Admin Grupy Retro
    Musisz użyć przetwornicy wysokiego napięcia lub przetwornicy HV - schematów i opisów znajdziesz multum po nakarmieniu wyszukiwarki tymi hasłami ;)
  • Poziom 15  
    Np. Buck current-fed full bridge - nie trzeba używać indukcyjności na wyjściu, co jest dużym plusem, za to trzeba użyć na wejściu i 3kV są łatwo osiągalne na kilku wyjściach. Wyjścia można pdnieść na wyższe napięcia za pomocą powielaczy napięcia. Opis jak działa w książce Switching Power Supply Design by Abraham Pressman.