Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szumy w monitorach KRK, dziwne stukania, możliwa pętla masy?

17 Wrz 2014 22:22 1890 8
  • Poziom 9  
    Witam.

Mój setup wygląda następująco:

Do komputera podpięty jest interfejs sinn7 status 24/96, do niego mam podpięte słuchawki Beyerdynamics DT 770 Pro i od niedawna KRK RP6 G3, kablami symetrycznymi XLR.

Z potrójnego gniazdka z bolcami (obrazek poniżej), wychodzą dwie listwy napięciowe.
    Pierwsza specjalna do PC, z bolcami i włącznikiem ON\OFF. Do niej podpięty jest PC, Monitor, czasem ładowarka do telefonu i od niedawna lampka wymagająca dużej mocy (o tym za chwilę).

Druga to zwykła listwa bez bolców, do niej podpięte są oba monitory.

Kiedy do monitorów dotrze sygnał dźwiękowy poraz pierwszy, zaczynają nieprzerwanie szumieć z tweetera, dźwięk jest dosyć drażniący, nie jest to szum typowy dla monitorów. Kiedy ściszę głośnosć na interfejsie, czy wyciszę knobem z monitora - szum pozostaje. Warto dodać, że szum znika, kiedy odepnę kabel XLR. Nie znalazłem jeszcze sposobu na pozbycie się go, podpinałem monitory w różnych konfiguracjach, w kilku gniazdkach w domu, do różnych listew i nic...

Słowo o lampce:Lampka ma taki jakby zasilacz(zamieszczam zdjęcie), Kiedy ją wyłączam z monitorów wydziela się bardzo głośne i mocne "stuknięcie".

Jakieś pomysły jak wyeliminować te szumy?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator Akustyka
    Po pierwsze zacznij od tego punktu instrukcji:
    Cytat:
    11. Power Sources
    - This product should be operated only from the type of power source indicated on the marking label and connected to a MAINS socket outlet with a protective earthing connection.

powtórzony tu:
    Cytat:
    THE EQUIPMENT MUST BE CONNECTED TO AN EARTHED MAINS SOCKET-OUTLET.

Czyli te monitory muszą być podłączone do gniazdek z uziemieniem. A ty:
    mateo_u napisał:
    Druga to zwykła listwa bez bolców, do niej podpięte są oba monitory.

czyli sam szukasz problemów. Oby się skończyło tylko na szumie a nie na przypalonej płycie.

Po drugie z interfejsu wypuść jak najgłośniejszy sygnał, przycisz monitory jak za głośno, nie na odwrót.
    Po trzecie jeżeli to możliwe używaj połączeń symetrycznych.
  • Poziom 9  
    Dzięki za porady.

btw. Podłączałem monitory nawet bezpośrednio do uziemionych gniazdek, szumy występują dalej.
  • Poziom 9  
    Zapomniałem dodać, aczkolwiek nie wiem, czy to ważne, że na początku przez przypadek w sklepie wydano mi kable niesymetryczne i problem wyglądał tak samo.
  • Poziom 9  
    Nie ma innej opcji? Nie chcę spieprzyć kabla, bo tani nie był : )

Monitory z +6dB mam na 0dB, czyli domyślnie (nie wiem dlaczego w instrukcji jest napisane, żeby ustawić na +6dB).
  • Moderator Akustyka
    Jak go ładnie odlutujesz, to po późniejszym przylutowaniu nawet śladu nie będzie. Zawsze możesz użyć innego kabla.
    A jeżeli szumy się pojawiają po wpięciu kabla to albo masz problem masy albo za duże wzmocnienie na monitorach a za mały sygnał z karty.

mateo_u napisał:
    (nie wiem dlaczego w instrukcji jest napisane, żeby ustawić na +6dB)

Traktują to jako ustawienie domyślne. Tak im pewnie łatwiej parametry głośnika sprawdzić na produkcji. Nie sugeruj się tym. Spróbuj przy ustawieniach -20dB. Przypuszczam że głośności Ci wystarczy a szumy pójdą w dół. Po to jest regulator żeby regulować. Ja w swoich monitorach mam ustawione potencjometry na godzinę 8-9 i tak mam najbardziej optymalnie. Najmniejsze szumy, głośność jaką potrzebuję.
    A poziom na karcie mam na potencjometrze w okolicy godziny 9-12 w zależności od sygnału, jak robię coś z miksem to czasem daję na godzinę 3, prawie nigdy na max. A jak bym dał monitory na max czy choćby na 12 to musiał bym przyciszać cyfrę w komputerze żeby mieć jakąkolwiek regulację potencjometrem na panelu. Dodatkowo od razu wychodzą na wierzch szumy, i przydźwięki z zasilacza komputera.

Zrób sobie kalibrację, daj na karcie i w systemie regulatory na max, puść zmasterowany sygnał, następnie ustaw sobie poziom głośności monitorów delikatnie za głośno. Po przyciszeniu na karcie będziesz miał optymalne warunki pracy.
  • Poziom 1  
    Miałem dokładnie taki problem jak mateo_u. W moim przypadku miałem podpięte do KRK kable symetryczne. Pomogło odlutowanie/odcięcie na lucie Pina nr 1. Teraz jest perfekcyjnie - cichutko a dźwięk czyściutki i ostry. Sprawdziłem w necie specyfikację kabla aby zlokalizować właśnie 1-dynkę. Monitory Vol na ok. -25dB i brak szumów. Bardzo dziękuję!!