Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grudziądz SM 3.02, 4.02 - Którą wybrać?

17 Wrz 2014 23:38 1371 4
  • Poziom 13  
    Stara pompa skończyła na dobre. Zastanawiam się nad zakupem nowej i wyszło na to, że stara to coś podobnego do pomp z Grudziądza SM 3.02 lub 4.02 ta pierwsza ma mniejszą wydajność ale większą wysokość podnoszenia ta druga odwrotnie i teraz pytanie, którą wybrać studnia ma z 8 betonów może do domu od studni jest z 30 metrów nie wiem czy to się wlicza do ponoszenia czy nie?
  • Poziom 42  
    wolfikus napisał:
    studnia ma z 8 betonów może do domu od studni jest z 30 metrów nie wiem czy to się wlicza do ponoszenia czy nie?
    Jakich betonów? Ważna jest różnica poziomów między pompą a wysokością lustra wody. Pompy tego typu mogą prawidłowo pracować do 6-7 m różnicy poziomu pompy(jeśli stoi wyżej), a lustra wody. Odległość studni od pompy - pozioma 30 m jest do pominięcia, jeśli poziom wody jest nie głębiej niż te 6-7 m.A na pewno będzie korzystniej gdy woda jest wyżej.
  • Poziom 13  
    Więc tak po przeczytaniu wielu artykułów, wydzwonieniu do kogo się tylko da doszedłem do wniosku, że sm 3.02 ma mniejszą wydajność ale za to "bije" większe ciśnienie do hydroforu więc pomyślałem, że z upływem czasu może ta pompa osłabnie trochę i te ok 4 bary zawsze mi nabije skoro ma 7,5 ciśnienia podnoszenia, 4.02 miała 5,2 tego ciśnienia więc jakby ją trochę piaski i inne dziadulstwo uszczypało to mogła by mieć pewnie problem z "nabiciem" do tych ok 4 atmosfer. Więc po namysłach kupiłem dzisiaj sm 3.02 :-). Co do odległości studni od pompy goście z firm sprzedających pompy mówili, że 10 metrów w poziomie liczy się jak 1 m zasysania w pionie. Więc skoro ta pompa ma zasysanie na 8 metrów - 30m/10 = 5 metrów zostaje mi do lustra wody w pionie, w studni. Beton to miałem na myśli kręgi betonowe tak się u nos na wsi mówi :-).
  • Poziom 42  
    wolfikus napisał:
    Beton to miałem na myśli kręgi betonowe tak się u nos na wsi mówi .
    Znam wiele rodzajów (wymiarów) kręgów betonowych, ale przy doborze pompy istotna jest nie głębokość całej studni(chociaż ma to też znaczenie),ale przede wszystkim głębokość do lustra wody. Dlatego powinno się mówić (pisać)np.2 m, lub 4 kręgi 0,5 m.
  • Poziom 13  
    Kupiłem SM 3,02 chociaż mniejsze ciśnienie to jednak mocniejsza (wyższe ciśnienie podnoszenia).
    Temat do zamknięcia.