Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grudziądz SM 3.02, 4.02 - Którą wybrać?

17 Sep 2014 23:38 1485 4
 • Level 13  
  Stara pompa skończyła na dobre. Zastanawiam się nad zakupem nowej i wyszło na to, że stara to coś podobnego do pomp z Grudziądza SM 3.02 lub 4.02 ta pierwsza ma mniejszą wydajność ale większą wysokość podnoszenia ta druga odwrotnie i teraz pytanie, którą wybrać studnia ma z 8 betonów może do domu od studni jest z 30 metrów nie wiem czy to się wlicza do ponoszenia czy nie?
 • Level 43  
  wolfikus wrote:
  studnia ma z 8 betonów może do domu od studni jest z 30 metrów nie wiem czy to się wlicza do ponoszenia czy nie?
  Jakich betonów? Ważna jest różnica poziomów między pompą a wysokością lustra wody. Pompy tego typu mogą prawidłowo pracować do 6-7 m różnicy poziomu pompy(jeśli stoi wyżej), a lustra wody. Odległość studni od pompy - pozioma 30 m jest do pominięcia, jeśli poziom wody jest nie głębiej niż te 6-7 m.A na pewno będzie korzystniej gdy woda jest wyżej.
 • Level 13  
  Więc tak po przeczytaniu wielu artykułów, wydzwonieniu do kogo się tylko da doszedłem do wniosku, że sm 3.02 ma mniejszą wydajność ale za to "bije" większe ciśnienie do hydroforu więc pomyślałem, że z upływem czasu może ta pompa osłabnie trochę i te ok 4 bary zawsze mi nabije skoro ma 7,5 ciśnienia podnoszenia, 4.02 miała 5,2 tego ciśnienia więc jakby ją trochę piaski i inne dziadulstwo uszczypało to mogła by mieć pewnie problem z "nabiciem" do tych ok 4 atmosfer. Więc po namysłach kupiłem dzisiaj sm 3.02 :-). Co do odległości studni od pompy goście z firm sprzedających pompy mówili, że 10 metrów w poziomie liczy się jak 1 m zasysania w pionie. Więc skoro ta pompa ma zasysanie na 8 metrów - 30m/10 = 5 metrów zostaje mi do lustra wody w pionie, w studni. Beton to miałem na myśli kręgi betonowe tak się u nos na wsi mówi :-).
 • Level 43  
  wolfikus wrote:
  Beton to miałem na myśli kręgi betonowe tak się u nos na wsi mówi .
  Znam wiele rodzajów (wymiarów) kręgów betonowych, ale przy doborze pompy istotna jest nie głębokość całej studni(chociaż ma to też znaczenie),ale przede wszystkim głębokość do lustra wody. Dlatego powinno się mówić (pisać)np.2 m, lub 4 kręgi 0,5 m.
 • Level 13  
  Kupiłem SM 3,02 chociaż mniejsze ciśnienie to jednak mocniejsza (wyższe ciśnienie podnoszenia).
  Temat do zamknięcia.