Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

proszę o schemat zabezpieczenia kuchni w mieszkaniu

mggarbi 18 Wrz 2014 15:18 1947 13
 • #1 18 Wrz 2014 15:18
  mggarbi
  Poziom 15  

  Witam.
  Niedawno skończyłem remont kuchni i doszło mi kilka nowych sprzętów.
  Chciałbym się dowiedzieć jak najlepiej zabezpieczyć piekarnik, płytę oraz pralkę
  Instalacja w mieszkaniu jednofazowa a zabezpieczenie przedlicznikowe 25A.
  Od kuchni do skrzynki z bezpiecznikami został przeciągnięty nowy przewód 4 X 2,5mm.
  Chciałbym zapytać kolegów forumowiczów jakich bezpieczników użyć do poszczególnych odbiorników i poprosić o schemat takiego podłączenia.

  Dodam że istniejąca instalacja na dzień dzisiejszy musi zostać bez zmian, jedyne co zostaje wymienione to bezpieczniki topikowe na automaty.

  0 13
 • #2 18 Wrz 2014 15:25
  bartekfigura
  Poziom 27  

  Skoczyłeś remont kuchni a nie pomyślałeś wcześniej o wymianie instalacji w tym pomieszczeniu? Piekarnik, Płyta grzewcza oraz pralka wymagają osobnych zabezpieczeń i osobnych obwodów, gdyż to są urządzenia o dużym poborze mocy. A płytę to najlepiej jest zasilać z instalacji 3-fazowej. Powinieneś poprowadzić co najmniej 4 przewody do rozdzielni. Płyta osobno, piekarnik osobno, pralka osobno, do tego osobne zabezpieczenie na gniazda ogólne (te nad blatem roboczym). I warto przygotować obwód dla zmywarki. Niestety ty już skończyłeś remont i pewnie teraz napiszesz, że nie możesz już pruć ścian bo wszystko jest wykończone.

  0
 • #3 18 Wrz 2014 15:25
  Akrzy74
  Poziom 39  

  mggarbi napisał:
  Niedawno skończyłem remont kuchni

  mggarbi napisał:
  Od kuchni do skrzynki z bezpiecznikami został przeciągnięty nowy przewód 4X2,5mm .
  mggarbi napisał:
  Dodam że istniejąca instalacja na dzień dzisiejszy musi zostać bez zmian

  Najpierw należało zapytać jaki zastosować przewód od kuchni do skrzynki, a dopiero potem tynkować/ gipsować/ układać płytki.
  Skoro na dzień dzisiejszy musi ten przewód pozostać, to nic dzisiaj nie rób, a jutro lub w sobotę wymień przewód na odpowiedni!
  Zabezpiecza się kable/ przewody a nie odbiorniki (z pewnymi wyjątkami, które nie maja tutaj zastosowania).

  Zabronione jest publikowanie wpisów zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi. Brak widocznego wkładu pracy własnej.

  0
 • #4 18 Wrz 2014 15:41
  mggarbi
  Poziom 15  

  Jeśli chodzi o przewód to nic straconego mogę go wymienić w każdej chwili jest łatwy i bezinwazyjny dostęp.
  Proszę o napisanie jakiego przewodu należało by użyć.

  Jeśli chodzi o podłączenie piekarnika i płyty na 3 fazy nie mam takiej możliwości, jest to stary blok, a sąsiedzi także nie mają w mieszkaniu instalacji trójfazowych.
  Dodam że nie potrzebny mi jest dodatkowy obwód na zmywarkę gdyż nigdy w tym mieszkaniu nie zostanie zainstalowany tego typu sprzęt.

  0
 • #5 18 Wrz 2014 20:51
  Krzysztof Reszka
  Moderator Elektrotechnika

  mggarbi napisał:
  Jeśli chodzi o podłączenie piekarnika i płyty na 3 fazy nie mam takiej możliwości jest to stary blok a sąsiedzi także nie mają w mieszkaniu instalacji trójfazowych
  Dodam że nie potrzebny mi jest dodatkowy obwód na zmywarkę gdyż nigdy w tym mieszkaniu nie zostanie zainstalowany tego typu sprzęt.

  Czy instalacja zasilająca wytrzyma te obciążenie nie powiesz kolego bo to musi zrobić elektryk.

  0
 • #6 18 Wrz 2014 21:18
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka

  Przy instalacji jednofazowej i zabezpieczeniu przedlicznikowym 25A (całkowita moc przyłączeniowa ok 5kW) płyta w kuchni mija się z celem. Zapomnij o gotowaniu.

  W sklepach wprowadzają w błąd mówiąc iż sprzęt nadaje się do zasilania z jednej fazy. Owszem nadaje się ale nie w polskich warunkach.
  Zobacz co napisano w instrukcji, jakie wymagania. Nie jesteś w stanie ich spełnić, bez zwiększenia przydziału mocy i instalacji trzy fazowej.

  Jaka moc płyty i czy zintegrowana z piekarnikiem?

  Należy doprowadzić następujące obwody:
  - 5x2,5mm² wypust 400V pod płytę;
  - 3x2,5mm² obwód do piekarnika (jeśli niezintegrowany);
  - 3x2,5mm² obwód do zmywarki;
  - 3x2,5mm² obwód gniazd ogólnych w kuchni.

  0
 • #7 18 Wrz 2014 21:18
  Akrzy74
  Poziom 39  

  mggarbi napisał:
  Proszę o napisanie jakiego przewodu należało by użyć .

  Racjonalną decyzję podejmować można tylko wtedy, kiedy się posiada dostateczny zasób informacji. Nie jestem do końca pewien co kolega zamierza, dlatego poproszę o schemat, choćby blokowy.

  0
 • #8 18 Wrz 2014 22:53
  mggarbi
  Poziom 15  

  Witam rozumiem z zaistniałej sytuacji że instalacja przedlicznikowa nie spełnia warunku podłączenia płyty.
  Owszem w sieciówce "wciśnięto" mi płytę sugerując że nie ma problemów z podłączeniem jej pod 1 fazę z warunkiem że podłączy mi ją wykwalifikowany elektryk.

  Pomijając płytę gdyż została niedawno kupiona i mogę się ubiegać o jej zwrot a przyłącz gazu jest bezpośrednio obok blatu więc mogę się zdecydować na płytę gazową. To czy przy tej sytuacji jest możliwość podłączenia piekarnika na 1 fazę?

  W gruncie rzeczy chcę zrobić osobne obwody na piekarnik / pralkę / no i płytę gazową (sama zapalarka gazu) czyli 3 obwody do tych odbiorników.

  Jutro pojadę i zwrócę płytę z tego względu że kiedyś miałem kuchenkę gazową, a po rozmowie ze znajomymi stwierdziłem że za duże zużycie prądu ma płyta i praktycznie wszyscy znajomi porzucili elektryczność i zainstalowali płyty gazowe. Dodam że płyta nie jest zintegrowana z piekarnikiem i wolę się doradzić rzetelnych fachowców poczynając dalsze kroki.

  0
 • #9 19 Wrz 2014 03:35
  bartekfigura
  Poziom 27  

  To, że sąsiedzi nie mają instalacji 3-fazowych nie oznacza, że ty nie możesz takiej mieć. Złóż wniosek do ZE przynajmniej zobaczysz jakie warunki Ci napiszą i będziesz mógł oszacować koszty zmiany. A jeśli już naprawdę nie chcesz instalacji 3-fazowej to oddaj te płytę do sklepu. Taką płytę można zainstalować na 1 fazie pod warunkiem zabezpieczenia jej bezpiecznikiem 32 A albo 25 A zależy od modelu, doczytaj w instrukcji. A ty przecież na całe mieszkanie masz 25 A. A piekarnik jak najbardziej przy 1 fazie będzie działać. Ale musi mieć osobny obwód zabezpieczony 16 A.

  0
 • #10 19 Wrz 2014 17:44
  mggarbi
  Poziom 15  

  Witam
  Dzisiaj po pracy zaprosiłem do mieszkania elektryka z "polecenia" Który powiedział mi co i jak mam zrobić .
  Płyta idzie do zwrotu na jej miejsce wskoczy gazowa.
  Polecono mi dorobić dodatkowe 3 obwody pierwszy do piekarnika zabezpieczenie bezpiecznikiem B 16A drugi do pralki także B 16A oraz dodatkowy "na wszelki wypadek " ewentualnie do podłączenia kuchenki mikrofalowej wraz z zapalarka płyty gazowej który należy zabezpieczyć także 16A.

  Powiedział mi aby zastosować do nowych obwodów wyłącznik różnicowo prądowy i powinno być wszystko ok.

  0
 • #11 19 Wrz 2014 20:32
  bartekfigura
  Poziom 27  

  I warto tego elektryka wynająć aby to wszystko wykonał.

  0
 • #12 19 Wrz 2014 22:01
  marcinolesno

  Poziom 16  

  Dodam tylko, że o dziwo są indukcje nadające się do naszych instalacji. Sam nie chciałem w to wierzyć ale faktycznie np. Amica na płytę jednofazową wymagającą zabezpieczenia tylko 16A, np taka http://www.amica.pl/produkty/produkt/4293-Plyta_indukcyjna_Plug_Play--PI6509LN Inną kwestią jest to czy da się na niej coś ugotować w rozsądnym czasie, bo podobno nawet płyty o mocach ok. 5kW są uciążliwe i trudne do zaakceptowania dla tych którzy przyzwyczaili się do tempa gotowania z płyt gazowych.

  0
 • #13 20 Wrz 2014 06:55
  KMY
  Poziom 19  

  marcinolesno napisał:
  są indukcje nadające się do naszych instalacji.


  No są i maja nawet moc pól indukcyjnych (ta podana przez Ciebie) 6kW a w trybie Booster nawet 30% więcej, ale elektronika płyty nie pozwoli załączyć pól z sumaryczną mocą powyżej 3,7kW. Zatem albo gotowanie na jednym polu z mocą 3,0kW (w trybie Booster) albo na wszystkich ze zmniejszoną mocą.
  Jest to wszystko ładnie opisane w instrukcji obsługi tej płyty.

  0
 • #14 09 Paź 2014 21:08
  mggarbi
  Poziom 15  

  Witam Dziękuję za wszelkie cenne informacje wiele się dowiedziałem od kolegów instalację powierzyłem fachowcowi i wszystko zrobił jak należy .
  Jeszcze raz dzięki temat zamykam.

  0