Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

proszę o schemat zabezpieczenia kuchni w mieszkaniu

mggarbi 18 Wrz 2014 15:18 1893 13
  • #1 18 Wrz 2014 15:18
    mggarbi
    Poziom 15  

Witam.
    Niedawno skończyłem remont kuchni i doszło mi kilka nowych sprzętów.
    Chciałbym się dowiedzieć jak najlepiej zabezpieczyć piekarnik, płytę oraz pralkę
    Instalacja w mieszkaniu jednofazowa a zabezpieczenie przedlicznikowe 25A.
    Od kuchni do skrzynki z bezpiecznikami został przeciągnięty nowy przewód 4 X 2,5mm.
    Chciałbym zapytać kolegów forumowiczów jakich bezpieczników użyć do poszczególnych odbiorników i poprosić o schemat takiego podłączenia.

Dodam że istniejąca instalacja na dzień dzisiejszy musi zostać bez zmian, jedyne co zostaje wymienione to bezpieczniki topikowe na automaty.

0 13
  • #2 18 Wrz 2014 15:25
    bartekfigura
    Poziom 26  

Skoczyłeś remont kuchni a nie pomyślałeś wcześniej o wymianie instalacji w tym pomieszczeniu? Piekarnik, Płyta grzewcza oraz pralka wymagają osobnych zabezpieczeń i osobnych obwodów, gdyż to są urządzenia o dużym poborze mocy. A płytę to najlepiej jest zasilać z instalacji 3-fazowej. Powinieneś poprowadzić co najmniej 4 przewody do rozdzielni. Płyta osobno, piekarnik osobno, pralka osobno, do tego osobne zabezpieczenie na gniazda ogólne (te nad blatem roboczym). I warto przygotować obwód dla zmywarki. Niestety ty już skończyłeś remont i pewnie teraz napiszesz, że nie możesz już pruć ścian bo wszystko jest wykończone.

0
  • #3 18 Wrz 2014 15:25
    Akrzy74
    Poziom 39  

mggarbi napisał:
    Niedawno skończyłem remont kuchni

mggarbi napisał:
    Od kuchni do skrzynki z bezpiecznikami został przeciągnięty nowy przewód 4X2,5mm .
    mggarbi napisał:
    Dodam że istniejąca instalacja na dzień dzisiejszy musi zostać bez zmian

Najpierw należało zapytać jaki zastosować przewód od kuchni do skrzynki, a dopiero potem tynkować/ gipsować/ układać płytki.
    Skoro na dzień dzisiejszy musi ten przewód pozostać, to nic dzisiaj nie rób, a jutro lub w sobotę wymień przewód na odpowiedni!
    Zabezpiecza się kable/ przewody a nie odbiorniki (z pewnymi wyjątkami, które nie maja tutaj zastosowania).

Zabronione jest publikowanie wpisów zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi. Brak widocznego wkładu pracy własnej.

0
  • #4 18 Wrz 2014 15:41
    mggarbi
    Poziom 15  

Jeśli chodzi o przewód to nic straconego mogę go wymienić w każdej chwili jest łatwy i bezinwazyjny dostęp.
    Proszę o napisanie jakiego przewodu należało by użyć.

Jeśli chodzi o podłączenie piekarnika i płyty na 3 fazy nie mam takiej możliwości, jest to stary blok, a sąsiedzi także nie mają w mieszkaniu instalacji trójfazowych.
    Dodam że nie potrzebny mi jest dodatkowy obwód na zmywarkę gdyż nigdy w tym mieszkaniu nie zostanie zainstalowany tego typu sprzęt.

0
  • #5 18 Wrz 2014 20:51
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

mggarbi napisał:
    Jeśli chodzi o podłączenie piekarnika i płyty na 3 fazy nie mam takiej możliwości jest to stary blok a sąsiedzi także nie mają w mieszkaniu instalacji trójfazowych
    Dodam że nie potrzebny mi jest dodatkowy obwód na zmywarkę gdyż nigdy w tym mieszkaniu nie zostanie zainstalowany tego typu sprzęt.

Czy instalacja zasilająca wytrzyma te obciążenie nie powiesz kolego bo to musi zrobić elektryk.

0
  • #6 18 Wrz 2014 21:18
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Przy instalacji jednofazowej i zabezpieczeniu przedlicznikowym 25A (całkowita moc przyłączeniowa ok 5kW) płyta w kuchni mija się z celem. Zapomnij o gotowaniu.

W sklepach wprowadzają w błąd mówiąc iż sprzęt nadaje się do zasilania z jednej fazy. Owszem nadaje się ale nie w polskich warunkach.
    Zobacz co napisano w instrukcji, jakie wymagania. Nie jesteś w stanie ich spełnić, bez zwiększenia przydziału mocy i instalacji trzy fazowej.

Jaka moc płyty i czy zintegrowana z piekarnikiem?

Należy doprowadzić następujące obwody:
    - 5x2,5mm² wypust 400V pod płytę;
    - 3x2,5mm² obwód do piekarnika (jeśli niezintegrowany);
    - 3x2,5mm² obwód do zmywarki;
    - 3x2,5mm² obwód gniazd ogólnych w kuchni.

0
  • #7 18 Wrz 2014 21:18
    Akrzy74
    Poziom 39  

mggarbi napisał:
    Proszę o napisanie jakiego przewodu należało by użyć .

Racjonalną decyzję podejmować można tylko wtedy, kiedy się posiada dostateczny zasób informacji. Nie jestem do końca pewien co kolega zamierza, dlatego poproszę o schemat, choćby blokowy.

0
  • #8 18 Wrz 2014 22:53
    mggarbi
    Poziom 15  

Witam rozumiem z zaistniałej sytuacji że instalacja przedlicznikowa nie spełnia warunku podłączenia płyty.
    Owszem w sieciówce "wciśnięto" mi płytę sugerując że nie ma problemów z podłączeniem jej pod 1 fazę z warunkiem że podłączy mi ją wykwalifikowany elektryk.

Pomijając płytę gdyż została niedawno kupiona i mogę się ubiegać o jej zwrot a przyłącz gazu jest bezpośrednio obok blatu więc mogę się zdecydować na płytę gazową. To czy przy tej sytuacji jest możliwość podłączenia piekarnika na 1 fazę?

W gruncie rzeczy chcę zrobić osobne obwody na piekarnik / pralkę / no i płytę gazową (sama zapalarka gazu) czyli 3 obwody do tych odbiorników.

Jutro pojadę i zwrócę płytę z tego względu że kiedyś miałem kuchenkę gazową, a po rozmowie ze znajomymi stwierdziłem że za duże zużycie prądu ma płyta i praktycznie wszyscy znajomi porzucili elektryczność i zainstalowali płyty gazowe. Dodam że płyta nie jest zintegrowana z piekarnikiem i wolę się doradzić rzetelnych fachowców poczynając dalsze kroki.

0
  • #9 19 Wrz 2014 03:35
    bartekfigura
    Poziom 26  

To, że sąsiedzi nie mają instalacji 3-fazowych nie oznacza, że ty nie możesz takiej mieć. Złóż wniosek do ZE przynajmniej zobaczysz jakie warunki Ci napiszą i będziesz mógł oszacować koszty zmiany. A jeśli już naprawdę nie chcesz instalacji 3-fazowej to oddaj te płytę do sklepu. Taką płytę można zainstalować na 1 fazie pod warunkiem zabezpieczenia jej bezpiecznikiem 32 A albo 25 A zależy od modelu, doczytaj w instrukcji. A ty przecież na całe mieszkanie masz 25 A. A piekarnik jak najbardziej przy 1 fazie będzie działać. Ale musi mieć osobny obwód zabezpieczony 16 A.

0
  • #10 19 Wrz 2014 17:44
    mggarbi
    Poziom 15  

Witam
    Dzisiaj po pracy zaprosiłem do mieszkania elektryka z "polecenia" Który powiedział mi co i jak mam zrobić .
    Płyta idzie do zwrotu na jej miejsce wskoczy gazowa.
    Polecono mi dorobić dodatkowe 3 obwody pierwszy do piekarnika zabezpieczenie bezpiecznikiem B 16A drugi do pralki także B 16A oraz dodatkowy "na wszelki wypadek " ewentualnie do podłączenia kuchenki mikrofalowej wraz z zapalarka płyty gazowej który należy zabezpieczyć także 16A.

Powiedział mi aby zastosować do nowych obwodów wyłącznik różnicowo prądowy i powinno być wszystko ok.

0
  • #11 19 Wrz 2014 20:32
    bartekfigura
    Poziom 26  

I warto tego elektryka wynająć aby to wszystko wykonał.

0
  • #12 19 Wrz 2014 22:01
    marcinolesno

Poziom 15  

Dodam tylko, że o dziwo są indukcje nadające się do naszych instalacji. Sam nie chciałem w to wierzyć ale faktycznie np. Amica na płytę jednofazową wymagającą zabezpieczenia tylko 16A, np taka http://www.amica.pl/produkty/produkt/4293-Plyta_indukcyjna_Plug_Play--PI6509LN Inną kwestią jest to czy da się na niej coś ugotować w rozsądnym czasie, bo podobno nawet płyty o mocach ok. 5kW są uciążliwe i trudne do zaakceptowania dla tych którzy przyzwyczaili się do tempa gotowania z płyt gazowych.

0
  • #13 20 Wrz 2014 06:55
    KMY
    Poziom 19  

marcinolesno napisał:
    są indukcje nadające się do naszych instalacji.

No są i maja nawet moc pól indukcyjnych (ta podana przez Ciebie) 6kW a w trybie Booster nawet 30% więcej, ale elektronika płyty nie pozwoli załączyć pól z sumaryczną mocą powyżej 3,7kW. Zatem albo gotowanie na jednym polu z mocą 3,0kW (w trybie Booster) albo na wszystkich ze zmniejszoną mocą.
    Jest to wszystko ładnie opisane w instrukcji obsługi tej płyty.

0
  • #14 09 Paź 2014 21:08
    mggarbi
    Poziom 15  

Witam Dziękuję za wszelkie cenne informacje wiele się dowiedziałem od kolegów instalację powierzyłem fachowcowi i wszystko zrobił jak należy .
    Jeszcze raz dzięki temat zamykam.

0