Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stary komputer stacjonarny - czy nadaje się jeszcze do czegokolwiek ?

quarhodron 23 Wrz 2014 08:13 6063 74
    swiercm
    Moderator na urlopie...
    oun napisał:
    Odnośnie sterowników chipsetu wychodzę z założenia, że im nowsze tym lepsze...

Nie w przypadku KTxxx. One są grymaśne.
    oun napisał:
    Jeśli masz dodatkowy RAM to dokładaj, a jeśli masz kupić to uważam, że nie warto.

quarhodron napisał:
    Miałem go dzisiaj dołożyć ale nie byłem w sklepie więc jeszcze nie zakupiłem. Z tego co patrzyłem na allegro pamięci RAM dla mojej płyty głównej nie są zbyt drogie(obsługuje do 3GB).

Jeśli uda się dobrać same 512MB, to za grosze lub za darmo można je zdobyć. Warto.
    Przy 512MB ma prawo to wszystko się zacinać, bo ciągle system musi uzywać HDD, niezbyt zresztą szybkiego.
    Koszt jednego modułu, to 5zł, no może 7zł + KW. Jak masz możliwość, to popatrz na olx, czy ktoś nie oddaje. Dlatego warto w profilu podać miasto, bo korzystając z wolnej jeszcze chwili, poszukałbym Ci. Jeśli jesteś z Kwidzyna, podejdź, a dobiorę Ci RAM, bo tych modułów 512MB mam sporo. Oczywiście sprawne, tylko musiałbym sprawdzić, które 3 sztuki by ze sobą "grały". To nie reklama, bo na razie ich nie sprzedaję, ale naświetlam taka opcję, bo trzeba sobie pomagać - na tym opiera się nasze Forum.:)
    Najlepiej byłoby zdobyć 3 x 1GB Kingstona i je zainstalować, ale to spory koszt, bo taki moduł kosztuje ~20zł, a tych "wolnych" nie mam.

quarhodron napisał:
    teraz przed aktualizacją nowych sterowników będę mądrzejszy i zrobie kopie zapasową systemu. Zrobić jakimś programem czy użyć narzędzia windows?

Najlepiej z LiveCD Lubuntu (linux). Bardzo fajnie Ci to zrobi do kilku plików.
    Jak to zrobić, poszukaj na forum. Bardzo prosta sprawa, jednak musisz odpowiednio wpisywać ścieżki dostępu i wiedzieć, co robisz.
    Warto przy okazji też zrzucić sobie MBR do pliku w razie crashu partycji przy operacjach na HDD.
    oun
    Poziom 18  
    Uważam, że szkoda zachodu na robienie obrazu systemu Clonezillą pod dobranie odpowiednich sterowników i wystarczy systemowy punkt przywracania systemu. Clonezilla przyda się jak już system będzie gotowy, no chyba że w ramach treningu ;)
    Nie wiem czy do sklepu warto iść po pamięci RAM, tzn. trudno mi przewidzieć ile zaśpiewają ale nie sądzą aby gra była warta świeczki. Wydatek 20 zł wydaje mi się wątpliwy, gdyż to 20% wartości lepszego komputera (o czym wcześniej), bowiem i tak przyrost wydajności nie będzie w pełni satysfakcjonujący.
    swiercm
    Moderator na urlopie...
    oun napisał:
    Wydatek 20 zł wydaje mi się wątpliwy, gdyż to 20% wartości lepszego komputera (o czym wcześniej), bowiem i tak przyrost wydajności nie będzie w pełni satysfakcjonujący.

Popracuj na 512MB RAMu, nawet w XP. Przy 1GB będzie dużo lepiej, a najlepiej, gdyby to było 2GB wzwyż. Wg mnie warto się zainteresować, bo tak jak pisałem, 512MB moduły często Użytkownicy po prostu oddają.

oun napisał:
    Uważam, że szkoda zachodu na robienie obrazu systemu Clonezillą pod dobranie odpowiednich sterowników i wystarczy systemowy punkt przywracania systemu. Clonezilla przyda się jak już system będzie gotowy, no chyba że w ramach treningu

Przywracanie systemu, nie zawsze działa poprawnie, ale jest to też myśl. Można także po prostu wyeksportować cały rejestr do pliku i w ten sposób go przywracać do poprzedniego, pewnego 100% stanu. Niestety, "śmieci" na dysku pozostaną.
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    W systemie XP rejestr jest zapisany w kilku plikach , wystarczy skopiować folder config z C:/Windows/system32, a także pliki NTUSER.DAT i UsrClass.dat z każdego konta użytkownika(choć w praktyce wystarczyło żeby podmienić folder config po awarii systemu, aby system wstał). Te same pliki pod zmienioną nieco nazwą znajdują się w folderach przywracania systemu.
    Tutaj też opisano kopiowanie i przywracanie ręcznie z plików przywracania systemu, slajdy 51-58: http://www.mechanikryki.pl/Dokumenty/rejestr2.ppt lub moja wypowiedź np tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2652529.html
    quarhodron
    Poziom 12  
    Byłem dzisiaj w dwóch komputerowych sklepach i w jednym wcale nie było DDR a w drugim za 1GB elixir zażyczył sobie 80zł, a używane miał w okolicach 40zł. Odnośnie tego RAM'u napisałem Ci @swiercm PW.

@mati211p a czy jest sens zabawy ? jest jakaś różnica między przywracaniem ręcznym a z pomocą narzędzia windows ?
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Ręczne przywracanie można wykonać podczas awarii uniemożliwiającej użycie przywracania systemu. Do tego nie jest wymagane uruchomienie systemu i w przypadku uszkodzenia rejestru/gałęzi rejestru można pliki przywrócić z poprzednio wykonanej kopii rejestru. Nowe DDR tyle kosztują, sam płaciłem 99zł.
    oun
    Poziom 18  
    swiercm napisał:
    Popracuj na 512MB RAMu, nawet w XP. Przy 1GB będzie dużo lepiej, a najlepiej, gdyby to było 2GB wzwyż. Wg mnie warto się zainteresować, bo tak jak pisałem, 512MB moduły często Użytkownicy po prostu oddają.

Może i włożyć 3GB RAMu, tyle ile płyta obsłuży, tylko że za ich cenę nabyć może cały komputer z procesorem dwurdzeniowym, to i mija się to z celem.
    No chyba, że stanowi on wartość sentymentalną to wart każdych pieniędzy na modernizację ;)
    santaxl
    Poziom 6  
    Jeśli chodzi o przeglądarkę, to szybszej i lżejszej niż ta nie znajdziesz: click
    quarhodron
    Poziom 12  
    Nie no, nie popadajmy w skrajność, co to za przeglądarka bez zakładek. Na razie jestem zadowolony z działania na 512MB RAM'u, zobaczymy jak będzie się prezentował jak w końcu dołoże.

@oun wartość sentymentalna jest, przegrałem na nim dziesiątki godzin w NFS U2 i Twierdze ;)
    quarhodron
    Poziom 12  
    Mam problem z zainstalowaniem Adblock'a. Czy da się w ogóle na starej wersji chrome ? Bo z żadnej strony oficjalnej się nie chce pobrać, a jak już sie pobierze to nie chce się zainstalować. Próbowałem dodać to rozszerzenie przez przeglądarke ale ta wersja nie obsługuje webstorage.
    quarhodron
    Poziom 12  
    Po zainstalowaniu wersji Chrome z 2011r( dzięki niej mogę oglądać twitcha) mam problem z wejściem na productforums lub gmail. Dostaje taki oto komunikat:
    Spoiler:
    Code:
    Nieprawidłowy certyfikat hosta

Serwer przedstawił certyfikat, który nie pasuje do zaprogramowanych oczekiwań. Oczekiwania służą do ochrony użytkownika w określonych witrynach o wysokim poziomie zabezpieczeń.
    Błąd 150 (net::ERR_SSL_PINNED_KEY_NOT_IN_CERT_CHAIN): Certyfikat serwera wydaje się sfałszowany.
    quarhodron
    Poziom 12  
    Więc tak, wcześniej pobrałem jakąś wadliwą wersję chrome i dlatego mi nie chciało wchodzić na takie strony jak gmail, teraz pobrałem wersje 12 i wszystko ładnie chodzi łącznie z adblockiem.
    problem.z.ko
    Poziom 25  
    Ja też się odezwę w tym temacie.

Polecam przeglądarkę K-meleon, jest lekka i szybka. Niestety nie obsługuje większości wtyczek.