Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki sterownik bezprzewodowy do pieca vitodens 100

starter200 18 Wrz 2014 20:29 4581 12
  • #1 18 Wrz 2014 20:29
    starter200
    Poziom 6  

Witam.
    Poszukuje sterownika bezprzewodowego do sterowania piecem vitodens 100. Jest to piec zamontowany w mieszkaniu.
    czytałem temat : Jaki sterownik do Vitodens 100? Jest możliwe ster. c.w.u.?
    I wywnioskowałem ze firmy auraton, salus, euroster to jedno i to samo zapakowane w opakowania które wybieramy w zaleznosci od gustu i pieniędzy 190... 290zl. Chyba że się mylę. Zakup sterownika za kwote 1000-5999zł nie wchodzi w grę bo jest to nie ekonomiczne. Chyba ze nie ma sensu w ogóle stosować takich sterownikow w mieszkaniach.

Proszę porade fachowców.

0 12
  • Fibaro
  • #2 18 Wrz 2014 22:27
    Mareczny
    specjalista -automatyka bramowa

W mieszkaniu warto zastosować taki sterownik z czysto ekonomicznej przyczyny - piec steruje temperaturą w mieszkaniu w zależności gdzie taki sterownik jest umieszczony - zużycie gazu może się znacząco zmienić na plus i wygoda jest również - jak podniosą się temperatury na zewnątrz to piec się po prostu nie będzie włączał - kiedy temperatura jest ustawiona na sztywno , jest zależna od nastawów na piecu - kiedy jest sterownik - temperatura jest regulowana w bardziej płynny sposób. Co do sterowników mam takie samo zdanie.

0
  • Fibaro
  • #4 19 Wrz 2014 07:57
    starter200
    Poziom 6  

Cytat:
    No tak, ale dedykowana automatyka kosztuje 4900 zł, a sam piec 6500 zł.
    to znalazłem w jednym z tematów " Link Jaki sterownik do Vitodens 100? Jest możliwe ster. c.w.u" . Nie sprawdzałem czy coś takiego istnieje, ale raczej tak.
    Jeżeli nie ma różnic miedzy urządzeniami to wezmę najtańszy SALUS za 190 zł.. bo po co przepłacać.

0
  • Fibaro
  • #5 19 Wrz 2014 08:01
    Mareczny

Gwoli wyjaśnienia - z ekonomicznego punktu widzenia na plus - zużycie gazu powinno się zmienić - zmniejszyć , w ogólnym koszcie eksploatacji poprzez użycie sterownika - regulatora temperatury( pokojowego).
    Być może użyłem nie potrzebnego skrótu myślowego.

0
  • #6 19 Wrz 2014 08:17
    jack63
    Poziom 40  

Szkoda, że nie dałeś linka do tego tematu.
    Ceny są umowne! jak ktoś da milion to jego sprawa.
    Sterowniki a w zasadzie termostaty pokojowe ON/OFF, bo tylko takie są uniwersalne są tanie. To banalne urządzenie. Zrobić je może prawie każdy, więc konkurencja obniża ceny.
    Sterownik dedykowany do kotła może z reguły dużo więcej niż włączanie i wyłączanie kotła w rytm zmiany temp. w pomieszczeniu. Np. zmianę nastaw CWU, tylko po co?
    Cena często jest czystym zabiegiem marketingowym i nie ma związku z realną wartością .
    W życiu nie kupił bym kotła wiedząc że sterownik do niego jest niewiele tańszy. Pachnie to oszustwem na kilometr, ale są klienci, którzy czują się dowartosciowani płacąc takie kwoty.
    Od rodzaju i ceny "sterownika" ważniejsze jest jego umiejscowienie! Nawet sterownik za wiele tysięcy nie spełni swojego zadania dobrze jak będzie źle umiejscowiony. To ostatnie należy zrobić doświadczalnie dostosowując położenie do rozkładu pomieszczeń, źródeł ciepła, ew. przewiewów i "ważności" pomieszczenia. Wersja bezprzewodowa bardzo ułatwia to zadanie, bo nie trzeba mordować się z kablami i zawsze można zmienić połozenie sterownika jak się np. nam znudzi w danym miejscu.

0
  • #7 19 Wrz 2014 08:24
    Mareczny

Kolego - jeśli chodzi o umiejscowienie sterownika bezprzewodowego (?) to raczej nie masz racji - sterowniki bezprzewodowe stosuje się by uniknąć okablowania , czy żeby można było zmieniać nastawy aktualnej temperatury w pomieszczeniu , w którym się on znajduje ?
    Jeśli sterownik (bezprzewodowy lub przewodowy) to tylko i wyłącznie z elektrozaworami - wtedy oszczędność nośnika energii jest na odczuwalnym poziomie , oczywiście pomijam tutaj problem odpowiedniej izolacji budynku i jego naturalnej wentylacji opadowej temperatury.

0
  • #8 19 Wrz 2014 08:50
    starter200
    Poziom 6  

Czytając wasze wypowiedzi wnioskuje ze muszę zacząć od przebudowy instalacji. Jeżeli ma mi ten sterownik tylko wyłączać i włączać ogrzewanie grzejników i podłogi to chyba taniej będzie jak zobaczę w domu na termometrze ze jest temp np 20 stopni C lub będzie mi za gorąco to wyłączę piec, a jak będzie mi za zimno to sobie go włączę.

0
  • #9 19 Wrz 2014 10:10
    jack63
    Poziom 40  

Mareczny napisał:
    Jeśli sterownik (bezprzewodowy lub przewodowy) to tylko i wyłącznie z elektrozaworami

Chłopie, co ty za bzdury wypisujesz. Jakimi elektrozaworami? Wprowadzasz autora tematu w błąd. O napisał:
    starter200 napisał:
    Czytając wasze wypowiedzi wnioskuje ze muszę zacząć od przebudowy instalacji.

Nie słuchaj głupot, bo zaraz wyciągniesz wniosek, iż musisz sobie nowy dom wybudować.
    Kup ten bezprzewodowy i podłącz do kotła. Jak potrafisz (?). Sprawdź jak działa a dopiero potem szukaj sobie problemów.
    A najbezpieczniej zacząć od przeczytania instrukcji obsługi kotła. Pasowała by instrukcja dla instalatora a nie tylko użytkownika.
    Nie wiem jak w tej kwestii wygląda "wieśman", ale większość innych producentów udostępnia info o możliwości i sposobie dołączenia sterownika ON/OFF.

0
  • #11 19 Wrz 2014 12:27
    Mareczny

Do Jack 63 - dlaczego cytujesz słowa wyrwane z kontekstu ? zdanie brzmiało :" tylko i wyłącznie z elektrozaworami - wtedy oszczędność nośnika energii jest na odczuwalnym poziomie" sterownik który steruje ogrzewaniem ma być przede wszystkim nie z wodotryskami , tylko wygodny w obsłudze i oszczędny.( Oszczędny - redukujący poziom zużycia gazu w zależności od przebywających w nim osób i sterujący temperaturą w pomieszczeniach na zasadzie - nastawa zadana - zaprogramowano, i zapomniano o temperaturze - nie ma zdziwienia przy otrzymanym rachunku)
    Co masz kolego przeciwko elektrozaworom?Są bardzo mądre głowice grzejników które można ustawiać i programować w pełnym zakresie temperatur użytkowych.
    Jest wiele rozwiązań.

0
  • #12 19 Wrz 2014 15:11
    jack63
    Poziom 40  

Mareczny napisał:
    Kolego - jeśli chodzi o umiejscowienie sterownika bezprzewodowego (?) to raczej nie masz racji

Na czym polega mój brak racji???
    Mareczny napisał:
    Do Jack 63 - dlaczego cytujesz słowa wyrwane z kontekstu ? zdanie brzmiało :" tylko i wyłącznie z elektrozaworami - wtedy oszczędność nośnika energii jest na odczuwalnym poziomie"

Czy wyrwane czy nie brzmi tak samo niedorzecznie. Czysty marketingowy bełkot.
    Elektrozawór to konkretne urządzenie: zawór otwierany/zamykany prądem elektrycznym w sposób skokowy, bez stanów pośrednich! Może być stosowany samodzielnie lub być częścią innego urządzenia. Poeto. pisząc elektrozawór TYLKO ty (i wróżka) wiedziałeś że chodzi o głowicę grzejnikową ze "sterowniczkiem" i napędem zaworu. Takie urządzenie pozwala otwierać i przymykać zawór w sposób CIĄGŁY w sensie charakterystyki regulacji. Czyli między ON i OFF jest nieskończenie wiele pozycji pośrednich.
    Mareczny napisał:
    Co masz kolego przeciwko elektrozaworom?

Nie mam nic i nie miałem, a ty nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Miałem wiele przeciw pochopnym propozycjom zmiany instalacji CO.
    Mareczny napisał:
    sterownik który steruje ogrzewaniem ma być przede wszystkim nie z wodotryskami , tylko wygodny w obsłudze i oszczędny.( Oszczędny - redukujący poziom zużycia gazu w zależności od przebywających w nim osób i sterujący temperaturą w pomieszczeniach na zasadzie - nastawa zadana - zaprogramowano, i zapomniano o temperaturze - nie ma zdziwienia przy otrzymanym rachunku)

Sądzisz, że wiele naoszczędzasz sterowniczkami i "elektrozaworami" ???
    Wygoda będzie większa, ale oszczędności minimalne lub wręcz większe rachunki za gaz.
    Żadna automatyka CO nie zapobiegnie stratom ciepła przez budynek! Zapobiec temu może tylko dobra izolacja przegród (ściany, stropy,okna, itd) oraz ew. rekuperacja zmniejszająca straty wentylacyjne.

Dodano po 34 [minuty]:

starter200 napisał:
    Usuwamy zwore X1 z pieca vitodens 100 w miejsce L podłaczamy COM czy NO ?

Nic nie usuwaj!
    Na jednym z zacisków z wory jest napięcie sieci 230VAC !!!
    To jednak wieśman. Katastrofa. Sterownik kotła niema typowego wejścia cyfrowego 24 V bezpieczne. Porażka.
    Trzeba się dowiedzieć co to jest Vititrol i jakie ma połączenia wewnętrzne???
    Najprawdopodobniej strownik bezprzewodowy można dołączyć do tego kotła tak:
    1.Wyłączyć zasilanie elektryczne kotła!!
    2. Odłączyć zworę X1
    3. Wziąć kabel dwużyłowy z izolacją dostosowaną do napięć sieci energetycznej (nie antenowy lub sieci komputerowej).
    4. Podłączyć jedną żyłę kabla do zacisku "1" kotła.
    5. Podłączyć drugą żyłę do zacisku "L" kotła
    6. Podłączyć jedną żyłę drugiego końca kabla do zacisku COM jednostki wykonawczej Sterownika.
    7. Podłączyć drugą żyłę drugiego końca kabla do zacisku NO jednostki wykonawczej Sterownika.
    8. Włączyć zasilanie kotła.
    9. Zaprogramować kocioł i sterownik.
    Nie wiem jak to sterowanie w wiesmanie zadziała. Czy nie będzie odcinało po prostu zasilania???
    Ja zrobił bym to poprzez zwieranie rezystora wpiętego zamiast czujnika pogodówki.
    Nie ma niebezpiecznych napięć !

0
  • #13 21 Wrz 2014 16:22
    starter200
    Poziom 6  

Sterownik inaczej się podpina niż napisał to kolega powyżej.
    Miedzy sterownikami SALUS a AURATON są różnice, w programach i histerezie (co jest istotną różnicą) SALUS jest bardziej czytelny jeżeli chodzi o programowanie, ma również programy napisane przez producenta oraz histerezę która można regulować 1 i 0,5 stopnica celciusza natomiast w AURATON ma śmieszna histerezę 0,2 i 0,4 stopnia celciusza. EUROSTER np. model 2026 ma już możliwość ustawiania histerezy od 0,5 do 4 stopni celciusza. Także jeszcze lepiej. Pozatym euroster jest bardziej zaawansowanym urządzeniem z większa ilością funkcji które mogą być przydatne jeżeli ktoś ma np. pompe wody.
    Podsumowujac AURATON 2025 jak dla mnie jest nie porozumieniem. SALUS tanio i dobrze. EUROSTER drogi ale ma więcej funkcji i możliwości niż SALUS. Ja skłaniam się ku SALUS 091FLRF.

To jest bardzo trafna wypowiedz JACK63
    Kup ten bezprzewodowy i podłącz do kotła. Jak potrafisz (?). Sprawdź jak działa a dopiero potem szukaj sobie problemów.
    A najbezpieczniej zacząć od przeczytania instrukcji obsługi kotła. Pasowała by instrukcja dla instalatora a nie tylko użytkownika.

Dzięki temat rozwiązany.
    Nie zamykam bo jeżeli admin nie będzie miał nic przeciwko po zakupie oraz po sezonie napisze recenzje, dla przyszłych kupujących

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo