Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel- formatowanie warunkowe jak stworzyć formułe

18 Wrz 2014 20:36 1608 10
  • Poziom 2  
    Witam,

Potrzebuję pomocy ponieważ stworzyłem sobie plik z numerami identyfikacyjnymi i chciałbym utworzyć formułę, aby podświetlało mi zduplikowane numery na wybranu kolor ale nie wiem jak taką formułę napisać :|
    Za pomoc z góry dzięki,
  • Poziom 22  
    Jest taka opcja w formatowaniu warunkowym, aby podkreślało duplikaty

• Poziom 2  
    Tak doskonale o tym wiem że jest taka opcja :wink: tylko że ona nie spełnia tego co bym chciał osiągnąć ponieważ zaznacza wszystkie duplikaty jednolitym kolorem bądź wypełnieniem w zależności od ustawienia, a moje oczekiwania to zaznaczanie każdego duplikatu na inny kolor, nie wiem czy coś takiego jest możliwe ale to by rozwiązało wszystko czego mi potrzeba :D
  • Poziom 22  
    Czy wartości, które mogą się pojawić jako duplikaty to kilka liczb, kilkadziesiąt czy kilkaset?
    Tutaj 56 kolorów, ale różnią się od siebie w widoczny sposób. Wciskasz Alt+F11, klikasz na "Ten_skoroszyt" albo "This_Workbook", potem prawy przycisk i z listy najpierw "dodaj/add" a potem "moduł/module" i wkleić kod poniższy. Potem zapisać jako xls albo xlsm.

Code:
    Sub makro()

Application.EnableEvents = False
    ActiveSheet.UsedRange.Interior.ColorIndex = xlColorIndexNone
    i = 2
       For Each n In ActiveSheet.UsedRange
            For Each m In ActiveSheet.UsedRange
                If ((Not (m = Empty Or n = Empty)) And n.Address <> m.Address) Then
                    If n.Value = m.Value Then
                       ' MsgBox n.Value & " " & m.Value & " " & n.Address & m.Address
                        n.Interior.ColorIndex = i
                        m.Interior.ColorIndex = i
                    End If
                End If
            Next m
            i = i + 1
            If i = 56 Then i = 2
        Next n
    Application.EnableEvents = True
    End Sub

Uruchamiać jak każde inne makro.

(kod poprawiony, robiło się za dużo kolorów, teraz duplikaty jednej liczby są w jednym kolorze).

• Poziom 2  
    Cześć! //Chyba będzie ok jak się tu podepnę? :)
    Szukam wszędzie, ale nie znajduję odpowiedzi jak sformatować moją tabelę. Chodzi mi o formatowanie warunkowe, które dotyczyć ma większej ilości danych.
    Otóż potrzebuję wyróżnić komórki tak, aby każdy wiersz odnosił się do danych własnej, osobnej komórki. Nie potrafię tego zrobić sama :cry: , a wszelkie poradniki dotyczą prostych wyróżnień dotyczących zazwyczaj jednej liczby/jednej danej dla całego arkuszu.
    Załączam przykładową tabelę.
    Mamy kilka osób, do każdej z nich przypisany jest „target” do wykonania (każdy ma inny), oraz dane za poszczególne kwartały. Potrzebuję, aby komórki zawierające „wykonania” podświetlały się wówczas, gdy dane są mniejsze bądź równe liczbie „targetowej”.
    Siedzę i kminię... i dalej nie wiem jak zastosować wyróżnianie na takich zasadach dla CAŁEGO ARKUSZU, aby nie musieć formatować z osobna każdego wiersza :cry: Już mam dość.
    Tym bardziej, że danych będzie sporo więcej.
    P.S. Pracuję na Excel 2007.
    Jak ktoś mi wytłumaczy jak to zrobić, wysyłam piwo :)
  • Poziom 22  
    Nawet jeżeli w jednym kwartale realizacja jest poniżej targetu, to ma się podświetlać cały wiersz?
  • Poziom 2  
    jowyma napisał:
    Nawet jeżeli w jednym kwartale realizacja jest poniżej targetu, to ma się podświetlać cały wiersz?

Niezupełnie. Chodzi o to by komórki, które nie spełniają warunku (z komórki "target") się podświetlały - i tylko one. Czyli np. target mam 3000, wykonanie tylko w jednym kwartale jest niższe - to żeby tylko ta dana komórka się podświetlała, nie cały wiersz.
  • Poziom 22  
    Podświetlenie tym samym kolorem ? Jakby nie działało, ustaw w opcjach programu (Centrum zaufania, ustawienia makr) niski poziom zabezpieczeń - inaczej Excel blokuje makra. Po zmianie trzeba wyjść z Excela i jeszcze raz go uruchomić.
  • Poziom 2  
    jowyma - właśnie o coś takiego mi chodzi! :) Możesz mi wytłumaczyć jak to zrobić? :)
  • Poziom 22  
    Jeżeli w dokumencie w którym ma to podświetlenie działać układ tabeli jest taki sam, czyli dwie pierwsze kolumny to imiona i target a potem w czterech kolumnach są dane, to wystarczy wejść do edytora VBA, czyli Alt+F11, w oknie w lewym górnym rogu kliknąć nazwę arkusza w którym są dane (w załączonym przykładzie jest to Arkusz1 o nazwie Arkusz 1 i jak otworzy się okno wkleić następujący kod:

Code:
    Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)

ActiveSheet.UsedRange.Interior.ColorIndex = xlColorIndexNone
    kolor = 3
    r = ActiveSheet.UsedRange.Rows.Count 'liczba sprawdzanych wierszy
    c = 6 ' liczba kolumn narzucona przez użytkownika
        For i = 1 To r  'ta pętla przechodzi po wszystkich niepustych wierszach
            For j = 3 To c 'dopiero trzecia kolumna jest sprawdzana,
                If Cells(i, j) < Cells(i, 2) Then  'sprawdzanie zawartości komórki
                       Cells(i, j).Interior.ColorIndex = kolor 'kolorowanie komórek
                End If
            Next j
        Next i
    End Sub

Jest to kod obsługi zdarzenia polegającego na zmianie komórek w skoroszycie. Przy każdej zmianie uruchamia się procedura sprawdzająca niepuste komórki czy są niższe od targetu. Jeżeli tak, to się podświetlają na czerwono. Makro na swoim początku usuwa wszystkie wykolorowania.
  • Poziom 2  
    jowyma Dzięki Ci wielkie! Wszystko działa elegancko. Bardzo dziękuję za pomoc.