Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OGRZEWANIE PODLOGOWE , GRZEJNIKOWE I ZASOBNIK

18 Wrz 2014 20:49 3624 14
  • Poziom 7  
    Cześć,

Jestem nowym uzytkownikiem forum i na początku witam serdecznie wszystkich użytkownikow.

Chce dolaczyc instalację ogrzewania podlogowego okolo 56m2 do istniejacego c.o i zasobnika na ciepla wode uzytkowa.
    Niedawno rozbudowalem dom, na parterze zamieniam kaloryfey na ogrzewanie podlogowe( okolo 56m2) w lazience dodatkowo zostaje jeden kaloryfer, na pietrze sa 3 pokoje i kaloryfery.

Rozdzielacz do podlogowki wraz z schematem rozlozenia rur plastikowych zakupilem w Wielkiej Brytanii w firmie WUNDA.

Niestety nie moge zmieszczac linkow zewnetrznych poniewaz mam za malo postow na forum

A to jest schemat, ktory sam zrobilem. W zwiazku z tym prosze o sprawdzenie go. Czy wszystko zadziala jak nalezy i jakie mozna wprowadzic zmiany lub poprawki? Dodam jeszcze tylko, ze nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, ale chce sie w tym podszkolic, miec pojecie o tym co mam w domu i jak to dziala?
    Co szanowne grono o tym sądzi? Licze na wasze podpowiedzi i opinie.

Z góry dziękuję za wszelkie rady.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • HelukabelHelukabel
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 7  
    Dlaczego ogrzewanie podlogi nie bedzie dzialac?
  • Poziom 7  
    Jak wczesniej wspominalem, rozdzielacz do instalacji podlogowej kupilem w firmie WUNDA. Poprosilem ich rowniez o sporzadzenie planow co do polozenia rur oraz samej instalacji. Na podstawie zalaczonego pdf przez fachowcow z tej samej firmy sporzadzilem swoj schemat. W linku (pdf) na stronie 2 widac ten schemat.

http://www.wundafloorheating.co.uk/downloads/E09%20wiring%20+%20Plumbing%20Guide.pdf

A to jest rozdzielnia u nich kupiona.

http://www.wundafloorheating.co.uk/downloads/...ifold%20+%2022kw%20pump%20station%20combo.pdf

Jak wiec powinienem poprawic schemat, by dzialalo jak trzeba.
    Dziekuje za zainteresowaniem tym tematem.

Dodano po 5 [minuty]:

Na tym linku, widac to jeszcze dokladniej. Gdzie jes powrot i zasilanie.

http://www.wundafloorheating.co.uk/downloads/...ifold%20+%2022kw%20pump%20station%20combo.pdf

Dodano po 1 [minuty]:

Na tym linku, widac to jeszcze dokladniej. Gdzie jes powrot i zasilanie.

Dodano po 20 [minuty]:

Sorry, troche z tymi linkami pokickalem przy kopiowaniu. Na stronie 5tej z tego pdf widac zmontowana rozdzielnie. dokladnie taka sama jaka mam w domu. Zawor przy wlocie wody goracej nie wyglada na mieszajacy.

Przy okazji jak moge edytowac tekst gdy znow cos namieszam.
  • Admin grupy komputery
    Teraz rozumiem twój schemat - zmyliło mnie oznaczenie pompy i myślałem, że strzałka to kierunek przepływy wody.

Podsumowując...
    Nie widzę większego sensu montażu zaworu mieszającego tuż przed pompą, gdzie nadmiar ciepłej wody będzie oddawany na powrót.
    Lepiej zastosować ten zawór w takim miejscu, by nadmiar energii zasilał zasobnik ciepłej wody.
    Ogrzewanie podłogowe można regulować pompą lub zaworami na poszczególnym obiegu.
    Grzejniki zasilałbym osobnym obiegiem, gdyż te wymagają więcej ciepłej wody do ogrzania pomieszczenia.
    Ostatecznie kierowałbym się schematem z pliku (E09 wiring + Plumbing Guide.pdf) strona 5.
  • Poziom 7  
    Czy to oznacza, ze zawor ten co mam ja w swojej rozdzielni tj. pdf strona 1 poz. 3 ?

W ogole nie jest zaworem mieszajacym? To tylko kolano z wbudowanym czujnikiem temp. i chyba zawor zwrotny?? A co za tym idzie, nie powinienem umieszczac symbolu zaworu mieszajacego toz przy pompie, na moim rysunku tech. A ogrzewanie podlogowe powinno byc regulowane pompą lub zaworami na poszczególnym obiegu. Zgodnie z pana rada.

Firma WUNDA posiada inne rozdzielnie w swojej ofercie jak np. ta strona 2

http://www.wundafloorheating.co.uk/downloads/...ifold%20+%2014kw%20pump%20station%20combo.pdf

Tu widac wyraznie, ze to zawor mieszajacy. Jednak nie znalazlem na ich stronie innych schematow. Z tad taki symbol (z. mieszajacy) znalazl sie na moim sch.
    Moj blad.
    Dolaczam poprawiony schemat, czy tak jest lepiej?? I prosba o podpowiedz, w ktorym miejscu powinienem umiescic zawor 3drogowy ?? Jeszcze jedno pytanie, moze w moim schemacie powinno znalezc sie miejsce na z. 4drogowy by zapobiec ochlodzeniu ukladu???

• Poziom 7  
    Po pierwsze dziekuje, za szybka odpowiedz.
    Mam jeszcze pare pytan;

1) moj kociol to;jednofunkcyjny kondensacyjny vaillant ecoTec624
    - na schemacie usunolem pompe oraz zawor aut. bypass.
    - mysle ze pompa i zawor sa wbodowane w kotle.

Prosze mnie poprawic jesli sie myle ( umieszcze je tam spowrotem)

2)na schemacie umiescilem dwa dodatkowe zawory zwrotne.

Czy zrobilem to niepotrzebnie?? I powinienem je usunac??

3) Usunol pan ze schematu zawor 2 drogowy.

Czy to znaczy ze, 3 drogowy zastapi go w sterowaniu??

Jesli teraz jes wszystko OK. To biore sie do roboty.
    Serdecznie dziekuje za pomoc, i dam znac czy wszystko dziala.

Nastepne wyzwanie, instalacja sterownikow.....

OGRZEWANIE PODLOGOWE , GRZEJNIKOWE I ZASOBNIK Pozdrawiam
  • Admin grupy komputery
    1-Sprawdź w specyfikacji kotła.
    2-Osobiście wstrzymałbym się z nadmierną ilością zaworów, by zbędnie nie hamować przepływu wody. Na dobrą sprawę wystarczy jeden zawór zwrotny - wszystko zależne od rozmieszczenia instalacji i wychodzi dopiero podczas użytkowania.
    3- Jeśli zastosujesz 3drogowy elektryczny, to 2drogowy będzie zbędny.

PS- Na schemacie tego nie widać i z opisu też nie wynika - w jaki dokładnie sposób będziesz wlewać wodę do układu.
    Kilka razy spotkałem się z tym, że połączono na stałe dopływ wody do napełniania układu stosując jeden zawór kulowy, co w rezultacie (po latach), gdy zawór kulowy uległ uszkodzeniu, ciśnienie wody nabijało układ ponad stan i robiło "kuku". :)
    Innymi słowy - punkt oznaczony na twoim schemacie "zasilanie" powinieneś podłączyć przewodem elastycznym z możliwością jego odłączenia po napełnieniu układu.
  • Poziom 7  
    Przy okazji , w linku widac zasobnik i schemat (str. 3)

http://www.advancedwater.co.uk/STOMEMO/A012-0...Albion%20Stainless%20Installation%20Guide.pdf

Taki sam, mam u siebie.

Wiekszosc schematu zrobionego przez mnie, zgapilem z tych ktore mam w domu, zalaczone do moich produktow. Jak bede wlewac wode do ukladu, wymyslilem sam (i tu moze byc blad)

Widac to miejsce teraz na schemacie.

Niestety, podczas remontu zgubilem dokumetacje kotla. I nie bardzo wiem, jak sprawdzic czy pompa i zawor sa wbodowane. Jak zciagne pokrywe kotla,to oczywiscie widac pape. Ale jak sprawdzic czy jest bypass??
  • Poziom 7  
    Dzieki za link. Troche mi to miesza w glowie. Przyjrze sie temu na spokojnie. Tym czasem otwarlem kociol, i widze ze pobor i powrot sa polaczone, z tylu rurka 15mm. Wierze ze bypass jest wbudowany... Jesli pan juz to wie, to prosze mnie oswiecic bym mogl zaoszczedzic troche czasu.

Dodano po 1 [minuty]:

A ,no i oczywiscie zastosuje przewod elastyczny, tam gdzie trzeba.

Dodano po 2 [minuty]:

zawor elek. 3 drogowy. Musze, dopiero kupic. Czy mozna by to cos polecic.
  • Admin grupy komputery
    sebson78 napisał:
    Jesli pan juz to wie, to prosze mnie oswiecic bym mogl zaoszczedzic troche czasu.
    Obecnie nie mam już czasu analizować, ale skoro połączone, to zapewne zaworem.
    sebson78 napisał:
    Czy mozna by to cos polecic.
    Ostatnio stosowałem:
    -Zawór 3-drogowy mieszający prosty 1" Honeywell
    -Siłownik zaworu mieszającego 3 stanowy Corona Honeywell
  • Poziom 7  
    Jeszcze raz, dzieki za pomoc. Narazie znikam z forum, czas na zakupy.