Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Iskrzenie na szczotkach po toczeniu komutatora ??

29 Kwi 2005 13:44 9650 9
 • Poziom 15  
  Jak zlikwidować iskrzenie szczotek po przetoczeniu komutatorawirnika , przeszlifowaniu krawędzi klatek i wyczyszczeniu rowków. Szczotki są nowe a wirnik jaknajbardziej dobry. Iskrzenie wzmaga się ze wzrostem pr. obr. wirnika. Chodzi tu o wiertarkę i szlifierkę kątową.
 • Poziom 25  
  Nieodpowiednio naostrzony nóz tokarni powoduje takie kłopoty . Przy odpowiednich kątach ostrza niema problemów z komutatorem . Powodem iskrzenia bywa bicie komutatora powstałe na wskutek złego zamocowaniawirnika w tokarni . Jeżeli jest dostateczny dostęp do komutatora mozna zastosować osełki o odpowiednich rozmiarach . Oczywiście włączając szlifierkę na niższym napięciu . Jest to dość niebezpieczne . Zamiast osełki mozna zastosować listewkę drewnianą oklejoną paskiem papieru ściernego .
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator
  Wytnij kawałki pumeksu i nimi potraktować należy wirnik w trakcie iskrzenia.(stara i dobra metoda)
 • Poziom 12  
  najlepiej wygladzic komutator drobnym papierem sciernym, usunac zanieczyszczenia z rowkow miedzylamelowych najlepiej plastikowym narzedziem i znowu lekko przeczyscic papierem sciernym.
  Problem poza niecentrycznoscia samego komutatora moga powodowac rownierz szczotki mozna uwazajac zeby nie przegrzac szczotek i lameli na podlaczonym narzedziu (jesli to mozliwe) docisnac srobokretem szcotke do wirnika w ten sposob ja doszlifowujac po czyn nalezy ponownie oczyscic wirnik.
  Dobrze jest zwrocic uwaga na docisk szczotek do komutatora ( byc moze jest on za maly)
  No i przede wszystkim nie napisales jakie jest to iskrzenie czy ciagna sie łuki? Nalezy pamietac ze szczotki zawsze iskrza szczegolnie na poczatku kiedy musza sie dopasowac szczotki.
  pozdrawiam
 • Poziom 14  
  po przetoczeniu komutatora i wymianie szczotek wiertarkę należy podlączyć przez autotransformator w celu dotarcia się szczotek
  pozdrowienia
 • Poziom 31  
  Jesli jest to spore iskrzenie ( dym ci nie leci ?) wirnik moze mież przebicie między uzwojeniowe. Bo jesli łuk "obiega "cały komutator to bardzo miżliwe ze jest wirnik uszkodzony.
 • Poziom 15  
  A może nowe szczotki są zamiękkie i komutator je spiłowuje co powoduje zły styk i iskrzenie.
  Proponuje też obejrzeć komutator jeżeli powierzchnie działek są niejednorodnego koloru (oczywiście chodzi o porównianie tylko miejsc do których przylegają szczotki) będzie to oznaczało złe tochenie komutatora. Proponuje też sprawdzić czy po toczeniu nie zostały rysy.
 • Poziom 17  
  witam

  jedynym skutecznym rozwiązaniem jest pasek drobnego pumeksu, idealnie dociera szczotki-sam stosuję ten sposób.
  Ale problem leży prawdopodobnie w samym wirniku, sprawdź go opornościowo-miernikiem lub na brzęczyku

  pozdrawiam
 • Poziom 15  
  Dzięki za zaiteresowanie tematem, trafna pomocna podpowiedź to odpowiednie ustawienie noża tokarskiego i odpowiedni posów. Przestało iskrzyć. Dzięki za wszystkie dobre sugestie.