Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Iskrzenie na szczotkach po toczeniu komutatora ??

xwojcio 29 Apr 2005 13:44 11120 9
 • #1
  xwojcio
  Level 15  
  Jak zlikwidować iskrzenie szczotek po przetoczeniu komutatorawirnika , przeszlifowaniu krawędzi klatek i wyczyszczeniu rowków. Szczotki są nowe a wirnik jaknajbardziej dobry. Iskrzenie wzmaga się ze wzrostem pr. obr. wirnika. Chodzi tu o wiertarkę i szlifierkę kątową.
 • #2
  karol3
  Level 26  
  Nieodpowiednio naostrzony nóz tokarni powoduje takie kłopoty . Przy odpowiednich kątach ostrza niema problemów z komutatorem . Powodem iskrzenia bywa bicie komutatora powstałe na wskutek złego zamocowaniawirnika w tokarni . Jeżeli jest dostateczny dostęp do komutatora mozna zastosować osełki o odpowiednich rozmiarach . Oczywiście włączając szlifierkę na niższym napięciu . Jest to dość niebezpieczne . Zamiast osełki mozna zastosować listewkę drewnianą oklejoną paskiem papieru ściernego .
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  lechm56
  Moderator
  Wytnij kawałki pumeksu i nimi potraktować należy wirnik w trakcie iskrzenia.(stara i dobra metoda)
 • #5
  romi78
  Level 12  
  najlepiej wygladzic komutator drobnym papierem sciernym, usunac zanieczyszczenia z rowkow miedzylamelowych najlepiej plastikowym narzedziem i znowu lekko przeczyscic papierem sciernym.
  Problem poza niecentrycznoscia samego komutatora moga powodowac rownierz szczotki mozna uwazajac zeby nie przegrzac szczotek i lameli na podlaczonym narzedziu (jesli to mozliwe) docisnac srobokretem szcotke do wirnika w ten sposob ja doszlifowujac po czyn nalezy ponownie oczyscic wirnik.
  Dobrze jest zwrocic uwaga na docisk szczotek do komutatora ( byc moze jest on za maly)
  No i przede wszystkim nie napisales jakie jest to iskrzenie czy ciagna sie łuki? Nalezy pamietac ze szczotki zawsze iskrza szczegolnie na poczatku kiedy musza sie dopasowac szczotki.
  pozdrawiam
 • #6
  ania i natalka
  Level 14  
  po przetoczeniu komutatora i wymianie szczotek wiertarkę należy podlączyć przez autotransformator w celu dotarcia się szczotek
  pozdrowienia
 • #7
  Kwazor
  Level 31  
  Jesli jest to spore iskrzenie ( dym ci nie leci ?) wirnik moze mież przebicie między uzwojeniowe. Bo jesli łuk "obiega "cały komutator to bardzo miżliwe ze jest wirnik uszkodzony.
 • #8
  K219
  Level 15  
  A może nowe szczotki są zamiękkie i komutator je spiłowuje co powoduje zły styk i iskrzenie.
  Proponuje też obejrzeć komutator jeżeli powierzchnie działek są niejednorodnego koloru (oczywiście chodzi o porównianie tylko miejsc do których przylegają szczotki) będzie to oznaczało złe tochenie komutatora. Proponuje też sprawdzić czy po toczeniu nie zostały rysy.
 • #9
  K_andy
  Level 17  
  witam

  jedynym skutecznym rozwiązaniem jest pasek drobnego pumeksu, idealnie dociera szczotki-sam stosuję ten sposób.
  Ale problem leży prawdopodobnie w samym wirniku, sprawdź go opornościowo-miernikiem lub na brzęczyku

  pozdrawiam
 • #10
  xwojcio
  Level 15  
  Dzięki za zaiteresowanie tematem, trafna pomocna podpowiedź to odpowiednie ustawienie noża tokarskiego i odpowiedni posów. Przestało iskrzyć. Dzięki za wszystkie dobre sugestie.