Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozruch Agregatu Lodówkowego

Szymix93 18 Wrz 2014 22:28 2262 13
  • #1 18 Wrz 2014 22:28
    Szymix93
    Poziom 6  

Witam,

nabyłem niedawno agregat lodówkowy i chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób mogę go uruchomić. Słyszałem o zwieraniu odpowiednich przewodów, lecz jest masa starterów i każdy wygląda inaczej.
    Czy mógłbym mi ktoś powiedzieć co i jak połączyć, aby agregat ruszył ?

Rozruch Agregatu Lodówkowego Rozruch Agregatu Lodówkowego Rozruch Agregatu Lodówkowego

Pozdrawiam

1 13
  • Sklep HeluKabel
  • #2 18 Wrz 2014 22:41
    anet870
    Poziom 25  

W środku jest zwykły silnik jednofazowy posiadający uzwojenie rozruchowe i pracy.Powinno to zadziałać w ten sposób lecz pomierz wyprowadzenia dla pewności właściwego podłączenia.Uzwojenie rozruchowe ma niższą rezystancję od uzwojenia pracy.
    Rozruch Agregatu Lodówkowego

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 18 Wrz 2014 22:50
    Szymix93
    Poziom 6  

Sęk w tym, że niestety miernik gdzieś przepadł : /

Czy jest może jakiś sposób, by sprawdzić bez miernika, który przewód to faza ?

0
  • #4 18 Wrz 2014 23:19
    maxxim
    Poziom 15  

Jest sposób . Jeżeli wiesz jaki to agregat to poszukaj w necie noty katalogowej.

0
  • #5 19 Wrz 2014 16:48
    Szymix93
    Poziom 6  

Według norm fazą powinien być przewód brązowy, który obecnie jest nieużywany - podłączony jedynie do czarnej obudowy widocznej na zdjęciu. Dalej jednak nie rozumiem w jaki sposób mam go uruchomić. Czy znajdzie się tu dobra osoba, która powiem mi, co gdzie podłączyć, lub co z czym zmostkować ? (Agregat to model GL60AA)

0
  • #6 19 Wrz 2014 19:41
    gilus1
    Poziom 29  

anet870 napisał:
    Uzwojenie rozruchowe ma niższą rezystancję od uzwojenia pracy.
    Odwrotnie kolego.

Miernikiem można zidentyfikować uzwojenia w przeciągu niecałej minuty, więc pomyśl o najtańszym mierniku za 10 zł i rozwiążesz problem sam.

0
  • #7 19 Wrz 2014 21:02
    Szymix93
    Poziom 6  

Dziś zauważyłem, że nad miejscem gdzie jest podłączony niebieski kabel jest literka "N", dodatkowo, gdy podłączyłem brązowy kabel pod niebieskim, to wywaliło korki. Czy te informacje są przydatne i pomogą Wam mi pomóc ?

0
  • #8 19 Wrz 2014 21:23
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Szymix93 napisał:
    lecz jest masa starterów i każdy wygląda inaczej.

Wygląda że tworzysz jakiś sztuczny problem. Przekaźnik rozruchowy masz nasadzony na styki agregatu i wychodzą z niego dwa przewody do sieci zasilającej - jeden przechodzi przez termik zabezpieczający. I to jest cala filozofia, nie zapominając o przewodzie ochronnym który połączony jest z korpusem agregatu...

0
  • #9 19 Wrz 2014 21:32
    Szymix93
    Poziom 6  

Czyli rozwiązaniem mojego problemu, będzie wywalenie czarnego przewodu i podpięcie do termika w jego miejsce brązowego ? Pytam dla pewności ponieważ po podłączeniu do sieci w miejscu łączenia się czarnego przewodu i termika był prąd (mierzyłem jedynie probówką)

0
  • #10 20 Wrz 2014 14:57
    jdubowski

Szymix93 napisał:
    Czyli rozwiązaniem mojego problemu, będzie wywalenie czarnego przewodu i podpięcie do termika w jego miejsce brązowego ?

Zapewne w obecnej chwili niebieski z wtyczki sieciowej jest podłączony razem z niebieskim z przekaźnika rozruchowego do jednego z zacisków, do drugiego przewód brązowy z sieci, a do trzeciego czarny przewód od termika. Między drugi a trzeci zacisk był wpięty termostat i zamiast niego trzeba wpiąć wyłącznik - ot i wszystko.

0
  • #11 20 Wrz 2014 15:08
    Szymix93
    Poziom 6  

Między drugi, a trzeci, czyli innymi słowem połączyć brązowy z czarnym ? I dlaczego mam tam dać wyłącznik ? Czy połączenie na stałe nie jest dobrym rozwiązaniem ?

PS. Z góry dziękuję za cierpliwość w odpowiadaniu na moje posty, a pytam tyle razy, bo nie chciałbym spalić tego agregatu :)

0
  • #13 26 Wrz 2014 14:13
    Szymix93
    Poziom 6  

Agregat podłączony i działa, więc dziękuje za pomoc. A co do wyłącznika, to co jeśli sterować agregatem będzie presostat ? Wyłącznik nadal będzie dobrym rozwiązaniem ?

0
  • #14 26 Wrz 2014 14:27
    jdubowski

Szymix93 napisał:
    A co do wyłącznika, to co jeśli sterować agregatem będzie presostat ? Wyłącznik nadal będzie dobrym rozwiązaniem ?

Tak - fabryczne agregaty też przecie posiadają wyłącznik...

0