Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka do baterii akumulatorków AA

_Bezimienny_ 18 Wrz 2014 23:02 1014 6
  • #1 18 Wrz 2014 23:02
    _Bezimienny_
    Poziom 6  

Witam.

Jestem w trakcie budowy wzmacniacza słuchawkowego na TDA7050. Wzmacniaczyk będzie zasilany bateriami.
    Tutaj pierwsze pytanie do Was drodzy forumowicze jakimi ?
    Chodzi mi o to jakie będą najlepsze oczywiście za rozsądną cenę ? Ni-MH czy może Li-ION czy może jeszcze jakieś inne ? Sam zastanawiam się nad takimi :
    AKUMULATOR 18650 4,2V 4200mAh LI-ION - nie wstawiam linku do aukcji z wiadomego powodu. Nie mam pojęcia jakie będą najlepsze do tego celu?

Drugie pytanie to czy ktoś doradzi mi czy kupić do tych bateryjek ładowarkę jakąś gotową czy może zrobić samemu ?

Pragnę również dodać, że nie znam się za bardzo na tym jak idealnie ładować dane baterie - akumulatorki.
    W domu posiadam także akumulatorki Ni-MH o pojemności 1900mAh do tego jeszcze inne jakieś których nie mam teraz pod ręką ale wiem, że mają pojemność 2500mAh i byłbym szczęśliwy jeśli jedną ładowarką mógłbym naładować te wszystkie baterie (a w pzyszłości może jeszcze inne o innej pojemności)?
    Proszę o wyrozumiałość szukałem już podobnych tematów ale brak jest schematów jak i opini, które bateria nadadzą się lepiej w moim mini wzmacniaczu.
    Pozdrawiam wszystkich i czekam na propozycje i pomoc.

0 6
  • #2 18 Wrz 2014 23:06
    pawlik722
    Poziom 20  

Kolego sam stosuje do wielu projektów i urządzeń ogniwa 3.7V, jedyny ich minus trzeba zbudować specjalną ładowarkę. Polecam tanio można kupić uszkodzone baterie od laptopów zazwyczaj większość ogniw ciągle jest dobra w środku wystarczy że padnie jedno a cała bateria przestaje działać:) Można również kupić nowe ale tanie są badziewne a dobre średnio opłacalne w zakupie dlatego stosuje odzysk z baterii laptopów;)

0
  • #3 18 Wrz 2014 23:08
    _Bezimienny_
    Poziom 6  

Dziękuję za szybką odpowiedź. Te bateryjki 3,7V najbardziej przypadły mi do gustu ale...
    Właśnie jaka ładowarka do tego ?

Myślałem nad taką na np. 4 lub 6 baterii żeby można było ładować zarówno te 3,7V akumulatorki jak i te "zwykłe" na 1,2V bo takie też mam. Oczywiście ładowarka może też być na 2 baterie to dla mnie nie kłopot tylko pytanie jak ? Bo nie mam pojęcia.

A jaką ładowarką Ty ładujesz swoje baterie ?

0
  • #5 19 Wrz 2014 13:11
    _Bezimienny_
    Poziom 6  

Witam. Co do ładowarek za tą cenę mam wątpliwości. Raz, że ładuje ta co pokazałeś prądem 1A i wpływa to na żywotność akumulatorków a dwa, że tą ładowarką naładuje tylko akumulatorki 3,7V.. Chciałbym raczej zrobić jakąś samemu i ładować nią zarówno akumulatorki na 1,2V oraz 3,7V, może nie jednocześnie ale jedne po drugich. Wystarczy mi taka na 2 baterie. Pozdrawiam.

Czy jest ktoś w stanie mi pomóc? Może ktoś robił coś podobnego i podzieli się schematami?

0
  • #6 20 Wrz 2014 21:43
    emil
    Poziom 15  

Poszukaj w "necie" ładowarki na scalaku MAX713. Jest to bardzo dobry układ do budowania ładowarek automatycznych z kontrolą ładowania zarówno pradem stałym jak i impulsowym do różnego rodzaju akumulatorków.

0
  • #7 21 Wrz 2014 00:38
    _Bezimienny_
    Poziom 6  

Ostatnio właśnie dużo o tym czytałem i zastanawiam się nad tym żeby może najlepiej było złożyć zasilacz stabilizowany regulowany ? Co o tym sądzicie ? Wyregulować prąd i napięcie i ładować akumulatorki po kilka nawet tylko dopasować je te na 1,2 V osobno a te na 3,7V osobno. Co o tym myślicie ? Czy może lepiej ładować takie akumulatorki zasilaczem impulsowym ?
    Macie jakieś doświadczenie w tym temacie ?

0