Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Behringer XENYX 1222FX prawy kanał nie działa - schemat

19 Wrz 2014 09:45 1383 9
  • Poziom 8  
    Witam,

mam problem, gdyż prawy kanał na wyjściu nie daje sygnału, na początek organoleptycznie leciałem po ścieżkach szukając dokąd idzie, ale niestety poległem. Potrzebuję schemat, żeby móc pomierzyć i sprawdzić gdzie jest problem. Nadmienię, że przed oczyszczeniem potencjometrów, prawy jeszcze dawał sygnał, ale nie wchodził na pełny zakres, lewy działa prawidłowo, gdyż głośność od 0 do max idzie płynnie. Potencjometr wykluczam, bo sprawdzałem i działa poprawnie.

Czy ktoś ma schemat i może udostępnić ?

Wstępnie mam poglądowy schemat, ale potrzebuję czegoś dokładniejszego z obrysem ścieżek i rozmieszczeniem elementów na płytkach.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 8  
    Dzięki za schematy, jeszcze pytanie czy są jakieś inne ? Od amplitiunera mam o wiele bogatszy, bo pokazane są nie tylko odpowiednie schematy, ale zrobione też "mapy" ścieżek i elementów, ale to w sumie nie istotne, bo teoretycznie się problem rozwiązał. Teraz mam inny problem, ale to zamieszczę filmik:

Link

Może ktoś się orientuje, jaka może być przyczyna i gdzie tego szukać ? Czy to będzie moduł FX. Dodam, że niezależnie gdzie dam sygnał, jest identycznie jak na filmie.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 43  
    Wygląda mi to na uszkodzony potencjometr. Wymień (najlepiej oba), nie są takie drogie, u Konrada kupowałem po 20 zł szt.

XaRaDaS napisał:
    przed oczyszczeniem potencjometrów, prawy jeszcze dawał sygnał, ale nie wchodził na pełny zakres

Jak potencjometr zaczyna szwankować, to Kontakt PR już nie pomoże.

Pozdrawiam.
  • Poziom 41  
    DjMapet to nie fader, tu widać problem z opampem na sumie,
    Sprawdź IC36 i IC53 wskaźnika wysterowania.
  • Poziom 8  
    DjMapet napisał:
    Wygląda mi to na uszkodzony potencjometr. Wymień (najlepiej oba), nie są takie drogie, u Konrada kupowałem po 20 zł szt.

Potencjometry są sprawne, bo je pomierzyłem miernikiem i wskazania są identyczne, zresztą zamieniałem je miejscami.

ciasteczkowypotwor napisał:
    Sprawdź IC36 i IC53 wskaźnika wysterowania.

Pytanie czy mogę je zastąpić takim: TL072CD (DUAL OP) SMD SOIC8, czytałem gdzieś w innych tematach, że są ponoć nawet lepsze, a koszt 1 szt. jest niewielki, a może taki NE5532AD SOP08 ?? Chyba że TL082CD SOIC8
  • Poziom 41  
    Lepszy będzie NE5532.
  • Moderator Akustyka
    Ja ostatnio stosuję opampy z rodziny MC33078 33079.
    Przy wymianie z TL072 czy 4558 w układach dużego wzmocnienia jak np piece gitarowe słychać znaczącą poprawę.
    Tak samo ma lepsze parametry niż zastosowany 4580, i niektóre lepsze niż 5532. Rozważył bym 33078 na wyjściu ze względu na wbudowaną ochronę ESD.

Jeżeli będziesz robił jeden kanał wyjścia to przy zmianie modelu scalaka zmień go też w drugim kanale. Bo mogą Ci się później pojawić różnice w poziomach na wyjściu, a tu będziesz oczekiwał żeby były takie same. Czyli przy wymianie IC36 zmień też IC39.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Jak ma być lepszy to OPA2134.
  • Poziom 8  
    Pozamieniałem te IC36 i IC53, z jakimiś innymi, które na chwilę obecną i tak nie używałem do testów i oba wskaźniki teraz pięknie pokazują kanały, więc to jeden z tych icków jest walnięty, a że koszt niewielki to dla świętego spokoju wymienię oba.

Dziękuję ciasteczkowypotwor

Nie przesadzajmy, 5532 wystarczy. Jutro podjadę i kupię, jeszcze zleceniodawcę muszę się podpytać czy chce wszystkie mieć wymienione :)