Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziom przyłącza elektrycznego

19 Wrz 2014 14:12 4080 40
  • Poziom 9  
    Witam.

Tak jak napisałem w tym temacie:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2897823.html#13962074

Mam do położenia w ziemi około 120 metrów przewodu do przyłącza - skrzynka na granicy działki - dom.
    Przyłącze TN-C
    Wykorzystam to tego celu kabel YAKXS 4x35

W tym momencie nasuwa się mi pytanie: W jaki sposób zrobić uziom?

Wiem, że w tym celu można użyć bednarki. Ile będę jej potrzebował i o jakim przekroju?

Czy zamiast tego kupić kabel 5x35?

Czy nie muszę nic w tym kierunku robić?

Pozdrawiam
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 29  
    A po co ci uziom przyłącza?
    PE uziemiasz dopiero w budynku przez GSU - co i jak powinieneś mieć opisane w warunkach przyłączenia do sieci.
    Zresztą ogólnie PEN czy PE uziemia się zawsze najbliżej miejsca wprowadzenia fo do budynku.
  • Poziom 9  
    Dzięki, to w jaki sposób uziemić mam kabel?

W warunkach przyłącza niewiele mogę wyczytać.
  • Poziom 29  
    Jaki kabel?
    Uziemia się PEN albo PE w zależności czy do chałupy wchodzi ci 4 czy 5 przewodów, podłączając go do GSU.
    A samo GSU podłączone jest do uziomu fundamentowego czy jaki tam zgodnie z projektem jest.

A tak abstrahując od tematu - nie boisz się sam igrać z bezpieczeństwem rodziny?
  • Poziom 9  
    To jest już stary dom (60 lata) który nie ma zrobionego żadnego uziomu.
    Prąd był podłączony od początku przez działkę sąsiada, ale z pewnych powodów chcemy podłączyć przez własną (dlatego to jest robione).

Więc nie ma żadnego obecnie prawdopodobnie uziomu, dlatego moje pytanie jaki uziom zrobić?
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 28  
    pawszyti napisał:
    , dlatego moje pytanie jaki uziom zrobić?

Dobry.
    Wykonany przez uprawnionego fachowca.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Po prostu wykorzystać rów kablowy pogłębiasz go i na dnie kładziesz bednarkę następnie przysypujesz go i układasz kabel.
    Zakładając że kabel kładziesz na 70cm to należy wykopać rów na 1m i na dnie położyć bednarkę potem przysypać ubić dobrze i po uzyskaniu tych 70cm położyć kabel przysypać położyć folię i zasypać.

Ile tej bednarki? połóż z 10-15m i tyle. Można bawić się w uziomy pionowe dospawać do bednarki ale nie widzę w tym sensu. Nie będziesz tego mierzył i nie będziesz mierzył co 5lat zrobisz i zapomnisz. Zakładam że to uziom dla potrzeb uziemienia PE w rozdzielni domu. Jak masz siły chęci to możesz więcej położyć bednarki nawet głębiej ale kto zależy od chęci i sił.

Do domu nie wprowadzaj bednarki tylko linkę będzie ci wygodniej. Zrobić zacisk w wygodnym i dostępnym miejscu i tam do bednarki podpiąć linkę.
  • Poziom 9  
    Super "zdzisiek1979 " właśnie o taką informację mi chodziło.

Piwo dla Ciebie.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Jak będzie piasek albo kamienie to i 20 m bednarki nie wystarczy. Tu potrzeba elektryka który to wykona poprawnie, Będzie wiedział co do czego i dlaczego, po wszystkim zrobi pomiary i wpisze protokół by można było spać spokojnie.
    Nie zawsze warto być bohaterem w swoim domu i robić coś na pałe tak jak napisał ci kolega zdzisiek1979. Czasem warto zdać się na elektryka który wie co robi i zagwarantuje bezpieczeństwo.
  • Poziom 21  
    Projekt, obliczenia i pomiary wskazuja ile wystarczy znacznie lepiej niż te bite 10-15m
  • Poziom 37  
    Kolego czyli co trza zrobić :D :?:
    1. wizja lokalna
    2. ustalenie ala wizja całej instalacji
    3. pomiar rezystywności gruntu
    4. projekt i obliczenia
    5. wykonanie
    6. pomiary po wykonaniu
    7. cieszyć się że odwaliliśmy kawał roboty jak dla trafostacji, a transformator gdzie w zasilaczu w drugiej klasie ochronności.

Wszystko można zrobić profesjonalnie tylko czasem to przerost formy nad treścią.
    Ale to moje zdanie.
  • Specjalista elektryk
    Jeżeli uziemienie ma służyć tylko i wyłącznie ochronie przeciwporażeniowej, to w tym wypadku zaproponowane przez kolegę Zdziśka rozwiązanie powinno być wystarczające.
  • Moderator
    slawekx napisał:
    pawszyti napisał:
    , dlatego moje pytanie jaki uziom zrobić?

Dobry.
    Wykonany przez uprawnionego fachowca.

Zwracam uwagę, że te słowa to nie czcza gadanina. Firmy ubezpieczeniowe już od dłuższego czasu żądają dokumentów, potwierdzających wykonywanie różnych prac na instalacji przez osoby upoważnione. Znane są przypadki odmowy wypłacenia odszkodowania w przypadku pożaru, jeśli instalacja elektryczna nie była poddana przeglądowi okresowemu. Tak samo wykonanie czegoś przez osobę nieupoważnioną, nie udokumentowane, nie jest zupełnie brane pod uwagę. Nawet zwyczajna kuchenka elektryczna nie ma ważnej gwarancji, jeśli nie podłączy jej uprawniony elektryk.
    Należy o tym pamiętać.
  • Poziom 1  
  • Poziom 29  
    Wiesz, dla RCD normy podają idiotyczne wartości IPZ, których żaden z nas by w praktyce nie przepuścił.
    Ale ubezpieczyciel to na prawdę nie problem. Prokurator - to z nim w razie co trzeba się będzie zaprzyjaźnić.
  • Admin Elektroenergetyka
    plum1978 napisał:
    Zgodzę się z przedmówcą, pomijając wartość rezystancji uziemienia dla uzyskania ochrony p.porażeniowej i prawidłowego działania ochronników, to firmy ubezpieczeniowe potrafią same pomierzyć uziom ( kolega mi opowiadał, że po wyładowaniu inwestor zgłosił do ubezpieczenia zniszczony sprzęt, przyjechał likwidator z firmy ubezpieczeniowej z miernikiem za 300 zl :D , zmierzył uziom, wyszło 17Ω -pomijam, czy miernik miał legalizację; ( chyba pomierzone, nie obliczeniowe ) i z uśmiechem na ustach odmówił poszkodowanemu wypłaty .

A co jeśli klient ma badania rezystancji uziemienia, np. sprzed dwóch lat? Według prawa są ważne, wiec nie widzę podstaw aby firma ubezpieczeniowa mogła kwestionować wynik pomiaru. Nawet jeśli rezystancja uległa pogorszeniu.
  • Poziom 29  
    Ubezpieczyciel zawsze będzie dążył do zaniżania/odmawiania wypłaty. Są mistrzami wymyślania kretyńskich powodów odmowy - ostatnio gdzieś mi się obiło o uszy że do wypłaty odszkodowania z tytułu śmierci syna firma ubezpieczeniowa badała ile razy matka odwiedziła grób.
    Sądy to prostują, jak się ubezpieczonemu chce trochę powalczyć, ale sporo osób nie ma na to ochoty i w tym jest biznes :)
  • Poziom 16  
    Jeśli ten uziom ma służyć tylko do ochrony przeciw-porażeniowej , a instalacja w budynku jest za wyłącznikiem różnicowo-prądowym to nie musisz walczyć z wartością uziemienia, gdyż w tym przypadku wystarczy zabić sondę aby uzyskać wartość ok 600 Ohm. Taka wartość jest wystarczająca, aby ochrona przeciwporażeniowa była spełniona.
    Chyba, że chcesz wykonać ochronę odgromową to inna bajka.
  • Poziom 28  
    Darkdarkman napisał:
    Ubezpieczyciel zawsze będzie dążył do zaniżania/odmawiania wypłaty. :)

Ale ubezpieczony też nie zawsze przestrzega zasad prawidłowej eksploatacji instalacji elektrycznej, choćby na poziomie konserwacji.

[minuty]:

pawszyti napisał:
    To jest już stary dom (60 lata) który nie ma zrobionego żadnego uziomu.

Więc nie ma żadnego obecnie prawdopodobnie uziomu, dlatego moje pytanie jaki uziom zrobić?

]:

AZUKS napisał:
    Jeśli ten uziom ma służyć tylko do ochrony przeciw-porażeniowej , a instalacja w budynku jest za wyłącznikiem różnicowo-prądowym to nie musisz walczyć z wartością uziemienia, a.

Dodano po 36 [sekundy]:

tylko poczytać
  • Poziom 29  
    slawekx napisał:
    Darkdarkman napisał:
    Ubezpieczyciel zawsze będzie dążył do zaniżania/odmawiania wypłaty. :)

Ale ubezpieczony też nie zawsze przestrzega zasad prawidłowej eksploatacji instalacji elektrycznej, choćby na poziomie konserwacji.

Oczywiście. Można by nawet zaryzykować stwierdzenie, czasami przestrzega ;)
    Ilu znasz właścicieli mieszkania, którzy wykonują test różniczki przyciskiem?
  • Poziom 16  
    Masz wyłącznik przeciwporażeniowy?
  • Poziom 29  
    AZUKS napisał:

A co to jest?
  • Poziom 1  
  • Poziom 16  
    Darkdarkman napisał:
    AZUKS napisał:

A co to jest?

Uziom przyłącza elektrycznego
  • Poziom 29  
    To jest wyłącznik różnicowoprądowy. Nie widzę czy z członem nadprądowym czy bez, bo zdjęcie jest malutkie.
  • Poziom 16  
    Darkdarkman napisał:
    To jest wyłącznik różnicowoprądowy. Nie widzę czy z członem nadprądowym czy bez, bo zdjęcie jest malutkie.

Podałem to zdjęcie dla przykładu , występuję dwie nazwy podana przeze mnie i przez ciebie. Członu prądowego w nim nie ma.
    Chodzi mi o to, że gdy taki wyłącznik jest zamontowany nie ma konieczności wykonywania drogiego uziemienia o wartości poniżej 10 Ohm.
  • Poziom 1  
  • Poziom 29  
    Istotne jest to, że proponowane są jakieś szkodliwe kombinacje, protezy, plomby, czy inne wynalazki.
    Wartości zdefiniowane są w normach jedynie w kontekście odgromówki.
    Przy PPor jest mowa o impedancji pętli zwarcia.