Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Super Forteca - moje zmagania i problemy (baaardzo dlugie)

klubasek 29 Apr 2005 15:28 4736 2
Optex
    klubasek
    Level 2  
    Witam wszystkich. Po tygodniowej walce z alarmem postanowiłem napisać gdyż dalej mam problemy z tym superanckim alarmem. Zacznę może od samego początku.

Auto stara fura Audi 100. Był alarm Alcatraz, przez 5 lat działał sprawnie poza jednym tygodniu gdzie wariował i po kilku minutach po uzbrojeniu włączała się syrena. Ale się to uspokoiło i było OK. Jeden pilot to kilku dziesięciu upadkach w końcu nie chciał już działać poprawnie. Drugi został zgubiony (kobieta). Postanowiłem kupić nowy alarm. Wydałem 500zł. (super forteca, syrena z własnym zasilaniem, czujnik wstrząsu, radiopowiadomienie do 1000m, kara do antynapadu). Podczas podłączenia wykorzystałem przewody ze starego alarmu. W czasie montażu wyszło że alarm nie rozróżnia bagażnika, maski, drzwi, czujniki, itp. innym słowem strasznie okrojony w podłączeniu. Musiałem zastosować diody aby rozdzielić sygnały do radiopowiadomienia. W starym alarmie zauważyłem, że po uzbrojeniu jego i naciśnięciu hamulca alarm się załączał. Kiedy już wszytko podłączyłem i uruchomiłem funkcję antynapadu to w czasie jazdy zapala się dioda z alarmu informująca o włączeniu funkcji antynapadowej (Kartę tak włączyłem aby sama automatycznie odblokowywała funkcję antynapadu). Doszedłem do wniosku, że ma to coś wspólnego ze stopem. Rozwiązałem to przez zastosowanie przekaźnika, że po przekręceniu stacyjki to do alarmu idzie sygnał tylko z otwarcia drzwi. Po przetestowaniu że tak działa wyjechałem w trasę (alarm też działał prawidłowo). Problem rozwiązany ani razu się dioda nie zapaliła (efekt uzyskany) a po otwarciu drzwi funkcja antynapadowa działa bez problemu. Po dojechaniu na miejscu (ok. 30km ) włączam alarm, on uzbraja się i wyje. Pager pokazuje uszkodzenia czujnika wstrząsu. Zachował się tak jak podczas podłączenia 2 czujników wstrząsu pod ten sam kanał (jeden czujnik ten stary podłączyłem jak czujnik wstrząsu, a drugi nowy pod prealarm i problem był rozwiązany). I się wkurzyłem dlaczego tak się stało jak tego nie zmieniałem i w domu testowałem wsio działało przez 2 tygodnie. Podjechałem 200m dalej włączam alarm i o dziwo nie wyje po uzbrojeniu. Wracam do domu a tu alarm 3 dźwięki zajarzyłem że antynapd się włączył zjechałem na pobocze i auto zdechło. No i jaki grzyb zostało mi jeszcze 5 KM a tu coś się włączyło, a przez 60KM było wszystko w porządku. Nie rozumiem bo przecież karta jest i ona powinna odblokować w razie czego automatycznie. Wyciągam kartę i odblokowałem. Ruszyłem dalej, ale widzę że co chwile włącza się dioda (czyli antynapad się uaktywnia, ale karta jest i ja odblokowuje, czyli coś jest nie tak czyżby przekaźnik nawalił? Jest przecież nowy 7 zł kosztował). Przyjeżdżam do domu. Włączam alarm uzbraja się i wyje. No to znowu rozbieram tapicerkę sprawdzam alarm i o dziwo nic się nie dzieje. Czyżby jakieś zwarcie, ale przecież przy uzbrajaniu powinien powiadomić a nie dopiero po uzbrajaniu, mam ustawione sprawdzanie czujników na 5 sec. Sprawdzam przekaźnik wydaje mi się wszystko w porządku. Zapragnąłem podłączyć diodę aby przy załączeniu alarmu się świeciła taki straszak (2 diody  ). Sprawa prosta podłaczam na stałe pluska, a minus do centralki – zasilanie czujników. I działa, ale po wyłaczeni alarmu dioda tyci tyci mruga sprawdzam idzie napięcie niskie, przyczyna prosta to lewe jakieś napiecie z centralki od radiopowiadomienia jak ją odłączam to dioda nie mryga. Dałem diodę i sprawa rozwiązana. I test. Wszystko niby jest ok, alarm niestety też reaguje na hamulec i włącza się jak jest uzbrojony, naciskam inne przekaźniki i o dziwo po naciśnięciu świateł długich (chwilowych) czy postojowych dioda (straszak) wyłączyła się, pager też mówi że alarm wyłączony choć dioda prawdziwa mruga. Okazuje się że nie ma napięcia na zasalanie czujników. Jak nacisnę hamulec to już nic się nie dzieje. Podłączyłem fortece bezpośrednio z akumulatora grubym przewodem, ale nadal to samo. Jak podczas uzbrajania alarmu wciśnięty będzie hamulec to już puszczenie jego i ponowne naciśnięcie nie włączy alarmu. Na drugi dzień testuje przy uzbrojonym alarmie włączam długie światła (te chwilowe) i o dziwo nic się nie dzieje. Super ale po włączeniu pozycyjnych dioda (straszak) zgasła. Czyli jest lepiej ale nie wiem co jest przyczyną. Jeszcze jest taka sprawa że w jak przekręci się stacyjkę to na pagerze pojawiają się spaliny ( auto uruchomione), wszystko ładnie ale w czasie jazdy to się wyłącza i po chwili włącza nie mogę dojść co jest przyczyną, jakby zanikało napięcie 12V ze stacyjki i powracało, Przewody wszystkie są lutowane, jeździłem po dziurach i nic się nie działa, Na postoju nic się nie dzieje takiego. Podłączę to grubszym przewodem i obadam.
    Problem:
    - dlaczego po włączeniu pozycyjnych światłem ginie masa do czujnika wstrząsu?
    - dlaczego wciśniecie hamulca włącza alarm ( czyżby spadek napięcia )?, podczas testu odłączyłem bagażnik, maskę, drzwi, masę do czujnika wstrząsu, przewody do kierunkowskazów, radiopowiadomienie, nic nie pomogło
    - dlaczego auto mi zatrzymało się skoro karta jest i działa (słaba bateria ?)

Nowe gadżety i pełno problemów. Myślę że nie było by tych problemów gdym wybrał inną centralkę. Ten alarm jest wg. mnie beznadziejny dlaczego?
    - nie odróżnia bagażnika, drzwi, maski, czujników
    - jeśli przy uzbrajaniu alarmu nie zamknę drzwi to one nie będę już działały, w starym alarmie jak nie zdążyłem zamknąć to powiadamiał że są np..: drzwi otwarte, po domknięciu i otwarciu alarm się włączał tu tak niestety nie ma.

Nie będę więcej zanudzał. Ale wiem, że czekam mnie znowu kilka godzin siedzenia i kombinowania aby wszystko działo jak należy.
    Pozdrawiam wszystkich
    Życzę miłego długiego weekendu.
  • Optex
    kurek
    Level 12  
    podpowiedz nr1. wywal ta centralka i wsadz jakakolwiek inna. Wszyscy polecaja ten alarm, ale tak na prawde to nikt nie wie kiedy, jak i dlaczego on działa. dalej w forum znajdziesz moj temat : Super forteca- Hit czy Shit?? https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic283039.html
    2 osoby tez mi sie wypwowiedzialy ze centralka sie wiesza i szaleje zasieg pilotów i identyfikatora.
    pozdrawiam
    [/url]
    TomPi
    Level 20  
    Założyłem tego sporo - nie było jak narazie problemów - ale jest mała uwaga - są 2 wersje tego alarmu, ta nowsza na rozpoznanie wejść i kilka innych "wodotrysków"