Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jeden dom - dwie fazy - SZYBKIE przełączanie faz - tańsza taryfa

jackeneczek 19 Wrz 2014 19:51 1551 13
  • #1 19 Wrz 2014 19:51
    jackeneczek
    Poziom 9  

Mam następujący problem, którego nie mogłem znaleźć na elektrodzie. Dysponuję licznikami działającymi w taryfach: pierwsza - stała opłata za kWh, druga - opłata zależna od pory dnia. Ponieważ w drugiej taryfie cena za kWh w szczycie jest droższa niż w pierwszej, a poza szczytem - tańsza, chciałbym przełączać cały budynek (2 kondygnacje, domek jednorodzinny) między fazą z licznika jednej taryfy i fazą z drugiego licznika zależnie od pory.

Moje pytanie - jakiego typu przełącznika użyć? Powinna być to pełna automatyka programowalna zegarem. Urządzenia typu SZR odpadają - za długi czas przełączenia - w domu pracuje rejestrator kamer oraz komputer stacjonarny. Przydałby się bufor wyrównujący skok przy przełączaniu tak, aby nie trzeba było zawsze wyłączać urządzeń wrażliwych. Czy istnieją styczniki o tak krótkim czasie przełączania, który byłby "niezauważalny" (czyli nieszkodliwy) dla sprzętu typu RTV? Czy jest to wykonalne w cenie do 500 zł?

0 13
  • #2 19 Wrz 2014 20:37
    bartekfigura
    Poziom 26  

A skąd wzięły się u Ciebie dwa liczniki? Ja bym w ogóle zrezygnował z jednego.

0
  • #3 19 Wrz 2014 21:44
    jackeneczek
    Poziom 9  

Dawniej dom był podzielony na dwa mieszkania, obecnie zarządzam całością

0
  • #4 19 Wrz 2014 21:58
    AZUKS
    Poziom 16  

Wystąp do zakładu energetycznego na Twoim terenie, o likwidację jednego z liczników Np 1-faz , przepisz moc z niego na ten drugi i zmień taryfę na G-12 . Wtedy będziesz miał jeden licznik na cały dom. Każdy odbiorca raz do roku darmowo może zmienić taryfę.

0
  • #6 20 Wrz 2014 10:13
    jackeneczek
    Poziom 9  

W instrukcji urządzenia czytam: "Cykl automatyki PPZ jest inicjowany ręcznie przez obsługę przyciskami "Start PPZ"". Czy kojarzysz urządzonko które robiłoby to samo, tylko według zegara? Bez konieczności ręcznego wciskania przycisku?

0
  • #7 20 Wrz 2014 10:42
    zbich70
    Specjalista elektryk

Kolego jackeneczek, moim zdaniem próbujesz wyważyć otwarte drzwi.
    Masz podany gotowy sposób w #2 i #4.
    Ale możesz też zostać przy dwóch licznikach i na tym całodobowym zmienić taryfę na G12. Masz problem rozwiązany jednym wnioskiem i całkowicie za free.

0
  • #8 20 Wrz 2014 10:56
    jackeneczek
    Poziom 9  

#2 i #4 byłyby ok, gdybym nie chciał bawić się w 2 liczniki. To nie rozwiązuje mojego problemu. Przełączanie jest mi potrzebne żeby zaoszczędzić. Gdyby nie było różnicy w cenie już dawno zrobiłbym tak jak #2 i #4. Policzyłem, że jednak opłaca się mieć w jednych godzinach taryfę stałą, a poza szczytem zmienną.

0
  • #9 20 Wrz 2014 11:24
    zbich70
    Specjalista elektryk

To jeszcze wytłumacz co znaczy "dwie fazy" w tytule tematu. Czy oznacza to "dwa liczniki" jak piszesz dalej czy napięcie międzyfazowe 400V ?

0
  • #10 20 Wrz 2014 11:30
    jackeneczek
    Poziom 9  

Trochę zamieszałem, obydwa liczniki są w jednej fazie 230V (400V nie ma), chcę się przełączać między kablem z jednego licznika a kablem z drugiego licznika

0
  • #11 20 Wrz 2014 11:36
    Darom
    Specjalista elektryk

jackeneczek napisał:
    #2 i #4 byłyby ok, gdybym nie chciał bawić się w 2 liczniki. To nie rozwiązuje mojego problemu. Przełączanie jest mi potrzebne żeby zaoszczędzić. Gdyby nie było różnicy w cenie już dawno zrobiłbym tak jak #2 i #4. Policzyłem, że jednak opłaca się mieć w jednych godzinach taryfę stałą, a poza szczytem zmienną.

Wiadoma sprawa - chce kolega nabić ZE w butelkę (jeśli mówić slangiem). Ale nie tylko kolega na to wpadł. Mam kolegę, który też tak zrobił. Z tym, że u niego sytuacja nie nieco inna, bo są dwie rodziny. Dlatego oprócz dwóch liczników ZE i magicznego przełącznika są jeszcze dwa podliczniki już do rozliczeń wewnętrzynych.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #12 20 Wrz 2014 11:38
    zbich70
    Specjalista elektryk

To już w ogóle nie rozumiem po co Tobie to "szybkie" przełączanie, skoro jest to faza jednoimienna.

0
  • #13 20 Wrz 2014 11:42
    jackeneczek
    Poziom 9  

Chodzi mi o to że niektóre urządzenia (np. Szr)mają czas przełączania ok. 0,2 s, ja potrzebuję po prostu urządzenia, które nie ma zwłoki, zachowuje ciągłość w dostawie prądu

0
  • #14 20 Wrz 2014 11:56
    kkas12
    Poziom 41  

Cytat:
    Przełączanie jest mi potrzebne żeby zaoszczędzić. Gdyby nie było różnicy w cenie już dawno zrobiłbym tak jak #2 i #4. Policzyłem, że jednak opłaca się mieć w jednych godzinach taryfę stałą, a poza szczytem zmienną.

Przede wszystkim chodzi o to, że chce kolega (jak pisał Darek) zrobić w bambuko ZE.
    Więc kolegi "zaoszczędzenie" jest zwykłym oszustwem.
    A tu oszustom niestety nie pomagamy.

Temat zamykam.

0